Reklama

Niedziela Kielecka

Jędrzejowscy diabetycy na spotkaniu świątecznym

Świąteczne spotkanie zgromadziło wielu gości

Tadeusz Ura

Świąteczne spotkanie zgromadziło wielu gości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jędrzejowie przy parafii Matki Bożej Łaskawej to dobry przykład współpracy organizacji pozarządowych i parafii i na rzecz ochrony zdrowia i profilaktyki przed cukrzycą. Jędrzejowskie Koło jest jednym z najstarszych stowarzyszeń w Polsce, działa od 2000 roku, liczy ponad 50 osób. W okresie przedświątecznym członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy wzięli udział w okolicznościowym, wigilijnym spotkaniu.

Obecni na nim goście wicemarszałek Renata Janik, burmistrz Marcin Piszczek, starosta Paweł Faryna – zostali wyróżnieni statuetką „Anioła Dobroci”. Za działanie na rzecz osób chorych na cukrzycę złote odznaki otrzymały: Maria Więckowska, Wanda Porębska. Katarzyna Mularczyk, Anna Michalska – dyplomy za wsparcie Koła. Przybyli również: ojciec opat Edward Stradomski, ks. dziekan Leszek Sztandera, proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej ks. Franciszek Piwowarczyk, prezes PSD z Buska-Zdroju Jadwiga Karczewska, wiceprezes PSD Busko– Zdrój Tadeusz Ura, prezes PSD Pińczowa Maria Kulik, przedstawiciel Świętokrzyskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Anna Michalska. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z opiekunem artystycznym Dorotą Mierzwińską zaprezentowali bożonarodzeniowy program muzyczny okraszony kolędami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Gołdyn, prezes powiatowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jędrzejowie i edukator diabetologiczny, pacjentom i ich bliskim życzyła zdrowia oraz zapału do walki z cukrzycą, będącą groźną plagą współczesnych czasów. „Wszyscy potrzebujemy miłości – tej zwyczajnej opierającej się choćby na dobroci, życzliwości i okazywaniu serca drugiemu człowiekowi. Starajmy się żyć również dla innych , niech każda podejmowana decyzja będzie z myślą o drugim człowieku” – powiedziała.

Cukrzyca należąca do grupy chorób metabolicznych nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Szacuje się, że na świecie żyje 420 milionów diabetyków. W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, ale u co czwartej osoby nie została ona jeszcze wykryta. Na szczęście nowoczesne leki na cukrzycę są bardzo efektywne w walce z tą chorobą. Niestety nie są refundowane, a wiele osób po prostu na nie nie stać.

Reklama

– Stowarzyszenie od początku działalności postawiło sobie za cel wieloaspektową pomoc chorym na cukrzycę oraz szerokie działania profilaktyczne poprzez dostrzeżenie osób z cukrzycą, zwiększenie świadomości społecznej zagrożeń, jakie niesie nieleczona choroba, które mogą prowadzić do tragicznych w skutkach powikłań. Cukrzyca typu 2 w znacznej mierze wiąże się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Dlatego – jak podkreśla – Anna Gołdyn – odpowiednie postępowanie dietetyczne jest konieczne w celu wspomagania farmakoterapii oraz obniżenia ryzyka wystąpienia powikłań, takich jak m.in. miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.

Nieodzownymi czynnikami zmniejszania zachorowalności i jej ujemnego oddziaływania jest: właściwy styl życia, dieta, zapewnienie godziwego wypoczynku, odpowiednia rehabilitacja, właściwe samopoczucie, oraz pełna świadomość w samokontroli każdego człowieka, nie tylko chorego. Warunkiem dobrej współpracy pomiędzy chorym i lekarzem jest współodpowiedzialność za leczenie – w tych kierunkach właśnie idą działania edukacyjne, jakie prowadzi Stowarzyszenie – tłumaczy Anna Gołdyn.

Cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną. Świadomość społeczna dotycząca przebiegu choroby jest niewielka. Liczymy, że wspólnymi siłami uda nam się poszerzyć wiedzę jak największej liczby osób – mówi. – Stowarzyszenie jako organizacja pozarządowa, znając dobrze wszystkie problemy, starała się zapewnić członkom odpowiednią edukację i poprawę samopoczucia poprzez organizowanie różnego rodzaju spotkań integracyjnych, imprez, wyjazdów, wszelakiej możliwej pomocy – dodaje. Bardzo cenna jest w tym zakresie otwartość i życzliwość proboszcza ks. Piwowarczyka, który sprawuje opiekę duchową nad Stowarzyszeniem ale także udziela sali w domu parafialnym na spotkania. Głównym celem spotkań jest edukacja członków Koła, jak i ich rodzin. Przedstawiciele farmaceutyczni, personel medyczny zapoznawali nas z prawidłowym sposobem leczenia cukrzycy, jej powikłań oraz profilaktyką – wyjaśnia.

Reklama

Stowarzyszenie udzielało pomocy swoim członkom w postaci wyposażania w bezpłatne glukometry do badań poziomu glukozy we krwi, wstrzykiwacze oraz igły. Przekazuje literaturę, ulotki, nowinki związane z leczeniem cukrzycy. Udziela wielu porad osobistych, wskazań, podpowiedzi. – Stowarzyszenie obecne jest w szkołach i przedszkolach, gdzie prowadzi pogadanki edukacyjne. Uczestniczyliśmy w organizowanych przez miasto i powiat imprezach kulturalnych, prowadząc bezpłatne badania cukru, ciśnienia, tkanki tłuszczowej. W tzw. kącikach medycznych zostało przebadanych ponad 600 osób. Nie ma festynu, abyśmy nie znaleźli osoby chorej na cukrzycę, która jeszcze nie jest tego świadoma – mówi współpracujący z Anną jej mąż Mariusz Gołdyn – wiceprezes zarządu wojewódzkiego Stowarzyszenia.

Zarząd wraz z komisją rewizyjną PSD Jędrzejów uczestniczą w warsztatach organizowanych przez Świętokrzyski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, w spotkaniach na terenie województwa świętokrzyskiego w ramach integracji między Kołami PSD. Stowarzyszenie utrzymuje się dzięki członkowskim składkom, wpływom z 1% oraz wsparciu pozyskanemu od władz samorządowych Jędrzejowa i przedsiębiorców. Wspierają je: Piekarnia Świerkowscy, cukiernia Bartmar, sieć sklepów Marysia, cukiernia Migoń.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-12-18 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wigilia w Centrum Pielęgnacji Caritas

Andrzej Wielgoszewski

Więcej ...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

monticellllo/pl.fotolia.com

Więcej ...

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04
Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...