Reklama

Niedziela Świdnicka

Odważna wiara kolejarzy

Pielgrzymi na szczycie Chełmca

ZLK Wałbrzych

Pielgrzymi na szczycie Chełmca

Już po raz piąty pracownicy kolei wraz z rodzinami wzięli udział w ogólnopolskiej pielgrzymce na szczyt góry Chełmiec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Chełmcu (851 m n.p.m.), drugim co do wysokości szczycie Gór Wałbrzyskich, który jest położony pomiędzy Wałbrzychem, Boguszowem, a Szczawnem-Zdrój, znajduje się największy krzyż górski w Europie o wysokości 49,5 m.

Uczestnicy

Pielgrzymka zorganizowana została przez Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy przy znacznym współudziale i pomocy Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu. Ze względu na panującą pandemię oraz niesprzyjającą pogodę, udział pielgrzymów z dalszych stron był ograniczony. Nie zabrakło jednak kolejarzy z Sobótki, Jaworzyny Śląskiej, Świdnicy, Boguszowa-Gorc, Szczawna-Zdroju i, oczywiście, Wałbrzycha. Na szczycie góry odprawiona została Msza św., którą celebrował ks. kan. Marek Zołoteńki, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej na wałbrzyskim osiedlu Konradów i jednocześnie kapelan kolejarzy diecezji świdnickiej, inicjator ruchu pielgrzymkowego na górę Chełmiec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo do kolejarzy

W okolicznościowym kazaniu ks. Zołoteńki poruszył aspekty związane z budowaniem katolickiej wspólnoty kolejarzy, a także mówił o odwadze w przyznawaniu się do Chrystusa w codzienności. – Żyjemy w czasach, kiedy wiarę próbuje się spychać na bok, coraz rzadziej spotyka się ludzi, którzy z otwartością przyznają się do wiary w Jezusa Chrystusa. Zeświecczony świat wymusza na człowieku, by ten swoją wiarę zachowywał dla siebie jako sprawę osobistą i nie próbował się nią dzielić z innymi ludźmi. Ale Kościół naucza inaczej i zachęca do okazywania odwagi w przyznawaniu się przed ludźmi do Chrystusa i wiary – zaznaczył kapelan. – Ewangelia mówi bowiem wyraźnie: „Do każdego więc, który przyzna się do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”. Jezus zatem pragnie, aby inni wiedzieli, że On jest dla nas najważniejszy, że chcemy Go naśladować. Wzywa nas, abyśmy publicznie przyznawali się, że do Niego przynależymy i żyjemy Jego nauką – wyjasnił duszpasterz.

Reklama

Refleksja i rekreacja

Coroczne pielgrzymowanie kolejarzy i ich rodzin jest okazją do głębszej refleksji nad realizacją powierzonych przez Jezusa Chrystusa zadań w codziennym życiu osobistym, rodzinnym a także zawodowym. To również okazja do zawierzenia Bożemu Miłosierdziu wszystkich trudnych spraw, pokoju w ojczyźnie, wolności wyznawania wiary, spraw związanych z pracą w branży kolejowej. To także okazja do oddania się pod opiekę Matce Bożej Bolesnej – Patronce Wałbrzycha.

Po Mszy św., uczestnicy kolejarskiej pielgrzymki rozpalili ognisko, z kiełbaskami i w miłej atmosferze mogli porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami. Na koniec, na zaproszenie burmistrza Szczawna-Zdroju uczestnicy pielgrzymki mogli zwiedzić wieżę widokową oraz skorzystać z poczęstunku. Organizatorzy dziękują wszystkim za obecność i uczestnictwo w pielgrzymce.

Podziel się:

Oceń:

2020-07-08 08:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka Legnicka dotarła do celu

BP Jasnej Góry

Ok. 400 pielgrzymów pieszych i ponad 200 duchowych jubileuszowej 30. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej odkrywało na nowo znaczenie jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej i to, że Maryja czeka na każdego człowieka. Hasłem rekolekcji w drodze stało się słowo: „Czekam”. W pielgrzymce były też osoby niepełnosprawne i wiele dzieci, dla nich powstało nawet „pielgrzymkowe przedszkole”. Była m.in. grupa pokutna, ale też i kobieca, którą prowadziły s. Magdalena i Sylwia ze Zgromadzenia Sióstr Św. Marii Magdaleny od Pokuty.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady