Reklama

Niedziela Sandomierska

Pracownika z Ukrainy – zatrudnię

Teresa Huńka

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Teresa Huńka

O wsparciu uchodźcom wojennym z Ukrainy świadczonym przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnobrzegu mówi Teresa Huńka, dyrektor instytucji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Wojciech Kania: Czy do 28 marca w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się wielu uchodźców z Ukrainy?

Teresa Huńka: Do dziś zgłosiło się do urzędu siedemnaście osób, naturalnie są to w przytłaczającej mierze kobiety. Spowodowane jest to, tym, że Ukrainę opuszczają głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze. Mężczyźni w wieku 18-60 lat muszą pozostać w kraju. W stosunku do liczby uchodźców, których w Tarnobrzegu i powiecie jest około tysiąca, jak na razie jest to niewielka grupa. Pragnę podkreślić, iż osoby z Ukrainy, które zarejestrowały się w ostatnim czasie, są naprawdę zdeterminowane w poszukiwaniu zatrudnienia, one autentycznie bardzo chcą pracować.

Czy są jakieś trudności w procesie rejestracji chętnych do pracy Ukraińców?

Uchodźcy, tak jak wszystkie osoby zgłaszające się do nas, otrzymują pełną pomoc ze strony urzędników. Jeżeli posiadają komplet wymaganych dokumentów, w tym nadany już w Polsce nr PESEL wówczas cała procedura przebiega szybko i sprawnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy uchodźcy z Ukrainy są traktowani w jakiś wyjątkowy sposób przez urzędników?

Nie. Przysługują im takie same formy wsparcia jak obywatelom naszego kraju. Zatem wszyscy, którzy zgłosili się do nas, mogą być kierowani na: staż, prace interwencyjne, roboty publiczne, mogą podejmować działalność gospodarczą i uzyskiwać środki na ten cel, a także zatrudniać się w ramach tworzonych miejsc pracy, jeśli pracodawcy wyrażą taką gotowość. Na wsparcie mogą także liczyć pracodawcy, którzy winni złożyć w PUP stosowny wniosek. Będziemy do nich kierować osoby, spełniające wymagane kryteria, jeżeli wyrażą taką wolę, będą to także obywatele Ukrainy, czyli klientów widniejących w naszej ewidencji.

Czy wielu pracodawców oraz w jakich branżach wyraziło chęć zatrudnienia obywateli z Ukrainy?

Gdy tylko w Polsce zaczęli pojawiać się uchodźcy, jako urząd zwróciliśmy się do pracodawców z naszego regionu z zapytaniem, czy byliby zainteresowani zatrudnieniem obywateli Ukrainy. Do tej pory pozytywnie na nasze pytanie odpowiedziało 25 firm, które oferują 71 miejsc pracy. Jeśli chodzi o branże, to zaoferowano nam pracę w: gastronomii, piekarnictwie, kosmetologii, w działach produkcyjnych, przy pakowaniu, porządkowaniu i przygotowywaniu pomieszczeń do użytku. Są również oferty dla księgowych i psychologa. Organizowanych jest również wiele kursów, na których chętni będą mogli się przebranżowić i uzyskać zatrudnienie.

Reklama

Wśród Polaków krążą pogłoski, że uchodźcy z Ukrainy odbierają pracę naszym rodakom. Czy to prawda?

Takie pogłoski docierają również do naszego urzędu i muszę jednoznacznie stwierdzić, że są absolutną nieprawdą. Oferty pracy, którymi dysponujemy, kierowane są do wszystkich osób zarejestrowanych u nas, bez względu na narodowość. Wszyscy traktowani są jednakowo. Naturalnie pracodawca ma prawo wybierać osoby, które chciałby zatrudnić w swojej firmie. Dla niego ważna jest chęć do podjęcia pracy wykazywana przez kandydatkę, kandydata oraz determinacja w znalezieniu zatrudnienia. I są to bardzo istotne czynniki. W naszym przypadku kierujemy się tylko i wyłącznie kryteriami takimi jak: wykształcenie, przygotowanie do danego stanowiska pracy, posiadane umiejętności.

Na stronie internetowej urzędu utworzona została zakładka – Strefa pracodawcy zainteresowanego zatrudnieniem osób ze znajomością języka ukraińskiego oraz znających ten język i pragnących podjąć zatrudnienie.

Utworzyliśmy taką strefę jeszcze przed wejściem w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, gdyż trafiały do nas osoby chcące skorzystać z naszej pomocy, ale nie mogły być zarejestrowane. Powstała zatem taka specjalna strefa, gdzie poszukujący zatrudnienia mogą się zaprezentować, pracodawcy natomiast zapoznać się z nimi, a także złożyć swoje oferty. Ułatwiamy w ten sposób kontakt między pracodawcami a poszukującymi pracy.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-05 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy można pracować w niedzielę?

Karol Porwich/Niedziela

Na zagadnienie niedzielnego odpoczynku możemy spojrzeć dwutorowo. Po pierwsze, nie podejmuję pracy niekoniecznej (tj. takiej, którą mogę wykonać w inne dni), po drugie − stwarzam warunki, aby inni mogli tego dnia nie pracować.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady