Reklama

Niedziela Kielecka

Samorządowcy mają patronkę

Ołtarz św. Kingi został odrestaurowany

TER

Ołtarz św. Kingi został odrestaurowany

Przed wiekami miejsce to – Nowy Korczyn obrała sobie na swoje mieszkanie książęca para Bolesław Wstydliwy i jego żona Kinga. Jej pobyt tutaj pozostawił niezatarty ślad. Nie bez przyczyny została patronką miasta, a teraz również samorządowców diecezji kieleckiej i tarnowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odkąd w 2015 r. bp Jan Piotrowski ogłosił kościół św. Stanisława w Nowym Korczynie diecezjalnym sanktuarium św. Kingi, księżnej, która w tym mieście spędziła część swojego życia, w pierwsze wtorki miesiąca rozpoczęły się modlitewne czuwania. Gromadzą one wiernych, czcicieli pobożnej i dobrej księżnej, której życie i działalność była związana z dzisiejszą diecezją tarnowską i kielecką. Święta księżna jest na nowo poznawana i kochana.

Szczypta soli od księżnej

– Podczas czuwań adorujemy Najświętszy Sakrament, odmawiamy Różaniec, poznajemy fakty z życia św. Kingi, a głównym punktem naszego modlitewnego spotkania jest Eucharystia, na którą zapraszamy kapłanów z diecezji kieleckiej i tarnowskiej – mówi ks. proboszcz Paweł Majewski, propagator kultu św. Kingi. Cykl wtorkowych czuwań rozpoczyna się we wrześniu. Co miesiąc ukazuje się w parafii gazetka „Szczypta soli”, w której zawsze umieszczany jest fragment z życia św. Kingi, rozważnie Ewangelii, czytanej w dniu czuwania, sprawozdanie z poprzedniego czuwania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pieśniami sławią św. Kingę

Ksiądz Proboszcz, który lubi muzykować, dbając o rozsławienie św. Kingi, ułożył kilkanaście pieśni ku jej czci. – Układam takie pieśni, których treść jest często formą modlitwy skierowanej do naszej patronki. Nawiązuję w nich także do tekstów Ewangelii – mówi ks. Proboszcz. – Pan Jezus mówi: „Moje owce słuchają mojego głosu” – to jest to refren jednej z pieśni, a w kolejnych zwrotkach nawiązuję do św. Kingi, która wsłuchiwała się w głos Chrystusa i owocem tego było jej piękne chrześcijańskie życie – dodaje.

Najczęściej w sanktuarium rozbrzmiewa pieśń „Św. Kingo, dziękujemy, że jesteś, że nas otaczasz swoją miłością, napełnij nasze serca radością”. – Te pieśni są formą modlitwy do św. Kingi oraz dziękczynienia za otrzymane od niej, wyproszone łaski – mówi ks. Paweł.

Perła odzyskuje dawny blask

Kościół mieszczący diecezjalne sanktuarium św. Kingi to cenna perła województwa i wyjątkowy zabytek architektury sakralnej. Z roku na rok zmienia się, pięknieje. Ołtarz św. Księżnej jest już prawie cały odnowiony. Parafia otrzymuje od wojewódzkiego konserwatora zabytków dotacje. Dzięki otrzymanym środkom oraz własnemu wkładowi finansowemu parafii powoli udaje się remontować wspaniałe zabytki w sanktuarium. W tym roku dzięki rządowym dotacjom parafia otrzyma poważną kwotę na remont ołtarzy Matki Bożej oraz św. Józefa. Warto odwiedzić to miasto pełne bogatej historii. Nowy Korczyn stał się bardziej dostępny dla zwiedzających. Od kilku lat oba brzegi Wisły łączy nowy most, dzięki któremu podróżowanie stało się łatwiejsze i wygodne, co wyraźnie zwiększyło liczbę osób przyjeżdżających do Nowego Korczyna. – Nowy most ułatwił komunikację, choćby z diecezją tarnowską i wierni z tej diecezji częściej przyjeżdżają do naszego sanktuarium, uczestnicząc między innymi w uroczystościach na cześć św. Kingi – zauważa Proboszcz.

Reklama

Miejsce dla samorządowców

Papież Benedykt XVI, na prośbę biskupów polskich, ogłosił św. Kingę patronką wszystkich samorządowców. W ten sposób uczcił księżną, która angażowała się nie tylko w krzewienie wiary katolickiej, ale także w działalność publiczną. To ona podczas rozbicia dzielnicowego angażowała się w liczne spory, łagodząc je i rozwiązując. Dokonała lokacji wielu miast, m.in. przyczyniła się do lokacji Krakowa na prawie magdeburskim.

– Tę myśl podjął ostatnio podczas IX Diecezjalnej Pielgrzymki do sanktuarium św. Kingi bp Jan Piotrowski, którego troską i marzeniem jest rozwój w diecezji prężnego duszpasterstwa samorządowców – relacjonuje ks. Paweł. – Z diecezji tarnowskiej, w której była kanonizacja, św. Kingi wyszła podobna inicjatywa. Zostały już poczynione pewne kroki. Mam nadzieję, że życzenie księdza biskupa wkrótce i u nas nabierze realnych kształtów – mówi. Jak podkreśla, w sanktuarium można organizować dni skupienia dla samorządowców czy rekolekcje, to realne. Podczas każdej pielgrzymki są obecni samorządowcy. Jest przekonany, że podczas takich spotkań samorządowców, niezależnie od reprezentowanych opcji politycznych, będą szukali tego, co łączy, budowali dobro wspólne, ponieważ są wyższe wartości niezależnie od ich różnic światopoglądowych.

Reklama

Diecezjalna pielgrzymka zgromadziła czcicieli

Już po raz dziewiąty – tradycyjnie w sobotę przed 24 lipca, dniem odpustu ku czci św. Kingi, odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka do sanktuarium świętej księżnej z udziałem wiernych z parafii Nowy Korczyn, a także przyjezdnych gości, również z diecezji tarnowskiej. Spotkali się przy źródełku św. Kingi. Tutaj żywot świętej przybliżyli przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Pokropieni przez bp. Piotrowskiego wodą święconą, pochodzącą ze źródełka św. Kingi, procesyjnie udali się do sanktuarium. Trasę ozdobiono flagami i kwiatami. Podczas procesji śpiewano pieśni maryjne oraz o św. Kindze. Na czele kroczył orszak królewski z dworem. W książęcą parę wcieliła się tutejsza młodzież. Za orszakiem szli duchowni z diecezji kieleckiej, tarnowskiej, archidiecezji krakowskiej z bp. Piotrowskim oraz licznie zgromadzeni wierni.

Jej przykład życia inspiruje

W kościele przedstawiciele młodzieży odczytali akt założycielski Nowego Korczyna i dokument z 14 czerwca 2021 r., w którym Stolica Apostolska ogłosiła św. Kingę patronką Nowego Korczyna. W homilii bp Piotrowski powiedział: – Dzisiejsza uroczystość ku czci św. Kingi, księżnej i mniszki z zakonu klarysek, ma wciąż aktualne znaczenie dla Kościoła, naszej diecezji kieleckiej i życia duchowego nas wszystkich, tu obecnych. – W naszych czasach – mówił bp Piotrowski, odwołując się do nauczania Jana Pawła II, z jednej strony pełnych nadziei i dobrobytu, wręcz życiowego komfortu również na ziemi polskiej, ale także dramatycznych niepokojów wynikających chociażby z wojny na Ukrainie, co więcej – pogardy do tego co Boże, Kościół wie, że jego pierwszym zadaniem jest wprowadzenie wszystkich w wielką tajemnicę Miłosierdzia Boga przez kontemplowanie oblicza Jezusa Chrystusa. Biskup z mocą podkreślił, że „Kościół jest wezwany do tego, aby stał się wiernym świadkiem miłosierdzia, które Bóg daje nam w Jezusie Chrystusie swoim Synu umiłowanym”. Radosne świętowanie trwało w Nowym Korczynie trzy dni. Odbyły się uroczystości przygotowane przez samorząd, a w poniedziałek w uroczystość św. Kingi – odpust. W tym dniu bp Piotrowski przewodniczył uroczystej Sumie w sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu.

W odpust ku czci św. Kingi w kościele były sprawowane cztery Msze św. Podczas Eucharystii ksiądz kustosz przybliżył wiernym słowa św. Jana Pawła II o rodzinie, które wypowiedział 16 czerwca 1999 r. w Starym Sączu, gdy kanonizował księżną Kingę. Przypomniał, że wtedy papież Polak mówił o wartości rodziny, która jest źródłem świętości. Papież podkreślał, że św. Kinga wychowywała się w środowisku, które sprzyjało przekazywaniu wartości duchowych i kierowało na świętość. I to zadanie ma przed sobą współczesna rodzina, która w wychowaniu dzieci do wiary powinna szukać oparcia w Bogu.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-22 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Księżna przemierzała ulice Korczyna

Katarzyna Dobrowolska

Barwny orszak z inscenizacją przejazdu Księżnej Kingi, nabożeństwo przy źródełku, uroczysta Suma w kościele św. Stanisława B.M. – tworzą niepowtarzalny klimat odpustu Św. Kingi. Na diecezjalną pielgrzymkę do sanktuarium w Nowym Korczynie 23 lipca przybędą goście i pielgrzymi z różnych stron diecezji i kraju.

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst