Reklama

Kościół

Już wkrótce 37. Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym

Adobe Stock

37. Światowe Dni Młodzieży, obchodzone w tym roku na szczeblu diecezjalnym, w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko praskiej odbędą się 19 listopada. W programie będą koncerty, świadectwa, konferencje i wspólna modlitwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek zdecydował, że od 2021 r. Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym będę obchodzone w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym roku przypada ona 20 listopada. To jeden z elementów przygotowania do kolejnego spotkania młodych z całego świata, które zaplanowano w 2023 r. w Lizbonie. W archidiecezji warszawskiej obchody odbędą się w sobotę 19 listopada - poinformowało biuro prasowe archidiecezji.

37. Światowe Dni Młodzieży będą przeżywane pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem" (Łk 1,39).

Podziel się cytatem

W orędziu na tegoroczne ŚDM papież podkreślił, że Maryja jest wzorem, tego "jak przyjąć w życiu ten ogromny dar (Jezusa - PAP) i jak ogłaszać Go innym, stając się tymi, którzy niosą cierpiącej ludzkości Chrystusa, Jego współczującą miłość i hojną służbę".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Jak zaznaczył, "Pan przynagla nas do wyjścia ku światłu, do tego, byśmy dali się Mu prowadzić, abyśmy mogli wyjść poza progi wszystkich naszych zamkniętych drzwi". "Matka Boża jest wzorem młodych ludzi będących w ruchu, którzy nie trwają bierni przed lustrem, podziwiając swoje odbicie, ani nie wpadają w +pułapki+ sieci" - napisał papież.

Zachęcił, aby podjąć refleksję i odpowiedzieć sobie na pytanie: w jaki sposób reaguję na potrzeby, jakie widzę wokół siebie? Czy myślę natychmiast o usprawiedliwieniu, by zwolnić się z obowiązku, czy też wykazuję zainteresowanie i oddaję siebie do dyspozycji?".

Papież przyznał, że nie można rozwiązać wszystkich problemów świata, ale jak stwierdził, można "zacząć od tych, które są najbliżej". "Jak wiele osób na świecie czeka na odwiedziny kogoś, kto się nimi zajmie! Ileż osób starszych, chorych, uwięzionych, iluż uchodźców potrzebuje naszego współczującego spojrzenia, naszych odwiedzin, jako brata lub siostry, pokonujących barierę obojętności!" - wskazał w orędziu następca św. Piotra.

Zachęcił także młodzież do wejścia w głęboką relację z Chrystusem. "Jezusowi nie wystarczało spoglądanie na nas z oddali, ale chciał być blisko nas i dzielić z nami swoje życie" - zaznaczył.

Reklama

W ocenie papieża, "potrzeba przymierza pomiędzy młodzieżą a starszymi, aby nie zapomnieć nauki płynącej z historii, aby przezwyciężyć polaryzacje i ekstremizmy współczesnych czasów".

Obchody ŚDM w archidiecezji warszawskiej odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej. W planie wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 10.00 przewidziano m.in. program ewangelizacyjny, świadectwa, wprowadzenie relikwii bł. Carlo Acutis, adorację Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia, wspólną mszę św., oraz koncert zespołu "dlaTego" połączony z prezentacją wspólnot młodzieżowych działających w parafiach archidiecezji.

W diecezji warszawsko-praskiej w tym roku spotkania odbędą się również 19 listopada, z tym, że w czterech miejscach, tak, "aby ułatwić uczestnikom dotarcie i udział w wydarzeniach".

"Jedno odbędzie się w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku oraz na okolicznej hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Będzie dedykowane przede wszystkim młodym z rejonu warszawskiego-wschodniego. Mszy św. o godz. 10.30 będzie przewodniczył biskup pomocniczy Jacek Grzybowski. Następnie w programie będzie koncert ewangelizacyjny i świadectwo Wojtka Rakoczego" - poinformowało biuro prasowe diecezji warszawsko-praskiej. W komunikacie przekazano, że drugie spotkanie zaplanowane zostało w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie i dedykowane będzie młodym z rejonów warszawskiego-północnego i warszawskiego-południowego. W programie o godz. 14.00 odbędzie się liturgia Słowa z obrzędem posłania. Następnie zaplanowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu i spektakl, który przedstawi krakowski teatr biblijny.

Dla młodzieży z rejonów otwockiego i mińskiego, ŚDM na poziomie diecezji odbędzie się w parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim. Zjazd rozpocznie się zawiązaniem wspólnoty o godz. 14.30. W programie przewidziana koncert ewangelizacyjny zespołu "Wyrwani z niewoli". Eucharystii o godz. 18.30 będzie przewodniczył bp Jacek Grzybowski.

Reklama

Młodzi z rejonów legionowskiego, wołomińskiego i jadowskiego spotkają się w parafii św. Jana Kantego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30. W programie m.in. koncert zespołu Full Powert Spirit. Centralnym punktem będzie o godz. 18.00 msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji, bpa Romualda Kamińskiego.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się w dniach od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa – trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową ze swoim biskupem.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-05 07:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łotwa: pierwszy dzień ESM w Rydze

GRAZIAKO

W Rydze rozpoczyna się doroczne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé. Wydarzenie wpisujące się w „Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię”, zainicjowaną jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku przez Brata Rogera, tym razem gromadzi ok. 15 tysięcy młodych ludzi z całej Europy i nie tylko.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...