Reklama

Kościół

Rzym: pielgrzymi mogą posłuchać papieskiego kaznodziei na żywo

Agata Kowalska

Watykan udostępnił szerokiej publiczności wielkopostne kazania papieskiego kaznodziei o. Roberto Pasoliniego OFMCap. Jak ogłosiło w poniedziałek biuro prasowe, kazania zostaną udostępnione „wszystkim zainteresowanym”. Zwykle odbywają się one w watykańskiej Sali Audiencyjnej Pawła VI, która ma ponad 6000 miejsc siedzących.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wcześniej na wielkopostne kazania zapraszani byli kardynałowie Kurii Rzymskiej i inni pracownicy Watykanu. Z powodu choroby papieża odwołano wszystkie tzw. audiencje ogólne, podczas których co tydzień w środę papież przemawia do kilku tysięcy pielgrzymów. Ponadto ostatnio odwołano również specjalne audiencje papieża, które Franciszek planował odbywać w dwie do trzech sobót w miesiącu w ramach Roku Świętego.

Wielkopostne kazania o. Pasoliniego odbędą się pod hasłem „Zakotwiczeni w Chrystusie - zakorzenieni i ugruntowani w nadziei nowego życia”. Odbędą się one w piątkowe poranki o godzinie 9:00 w dniach 21 i 28 marca oraz 4 i 11 kwietnia. Podczas gdy trzy kazania odbędą się w dużej sali audiencyjnej, kazanie 4 kwietnia odbędzie się w Sali Clementina Pałacu Apostolskiego, która może pomieścić tylko kilkaset osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Pasolini został mianowany nowym „Kaznodzieją Domu Papieskiego” przez papieża Franciszka w listopadzie ub.r. Jako kaznodzieja domu papieskiego zastąpił kard. Raniero Cantalamessę, który głosił kazania do papieży od 1980 roku. O. Pasolini pochodzi z Mediolanu i wykłada egzegezę biblijną na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch. Współpracuje również z archidiecezją mediolańską w szkoleniu nauczycieli religii. Jest autorem kilku artykułów i książek na temat duchowości biblijnej i poświęca się głoszeniu rekolekcji i ćwiczeń duchowych.

Papieski kaznodzieja tradycyjnie wygłasza kazanie wielkopiątkowe w Bazylice św. Piotra, a także głosi kazania dla papieża i szefów Kurii w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. W przeszłości zadanie to powierzano kolejno zwierzchnikom czterech tzw. zakonów kaznodziejskich: franciszkanom, dominikanom, karmelitom i augustianom. Paweł IV (1555-1559) przekształcił kaznodzieję papieskiego w stałą instytucję. Jego następca Benedykt XIV zdecydował w 1743 r., że tylko członek Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów powinien pełnić ten urząd.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2025-03-17 16:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. Pasolini: Boża miłość nie jest narzucaniem, ale wolnością w Duchu Świętym

o. Roberto Pasolini OFMCap

Vatican Media

o. Roberto Pasolini OFMCap

Dziś rano w Auli Pawła VI kaznodzieja Domu Papieskiego wygłosił drugą z czterech medytacji wielkopostnych. Centralnym tematem była „wolność w Duchu”. Przed rozpoczęciem rozważania wyraził radość z powrotu Papieża Franciszka ze szpitala: „Jest tutaj, blisko nas, chociaż nie może być z nami fizycznie. Ale wszyscy jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu jego powrotu do domu”.

Więcej ...

Czerna: 27 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2025-07-19 19:19

Karol Porwich/Niedziela

„Maryjo, Tyś naszą nadzieją” - to hasło i temat 27. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, to znaczy wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi. Spotkaniu, które odbyło się dziś w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa przewodniczył bp Artur Ważny. Ordynariusz sosnowiecki wskazywał, że wobec 3 milionów przybyszów do Polski trzeba znaleźć rozwiązania i stosowny społeczny model życia zgodnie z Ewangelią gościnności i miłości, gwarantujący jednak integralność i wartości duchowe polskiego społeczeństwa.

Więcej ...

Jasna Góra: obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

2025-07-19 14:57

Karol Porwich/Niedziela

Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy przez 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które mówić będzie językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój Ojczyzny to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Uczestniczyło w niej ok. 2 tys. stypendystów i osób związanych z dziełem. Wieczorem w jasnogórskiej Bazylice odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat