Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Syndrom oka biurowego

Adobe Stock

Dokuczliwe pieczenie oczu czy uczucie piasku pod powiekami to często wynik wielu godzin spędzonych przed monitorem.

Wiele osób pracujących przy komputerze skarży się na dolegliwości oczu. Są to najczęściej: pieczenie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie, łzawienie, nadwrażliwość na światło. Takie objawy mogą być sygnałem różnych schorzeń lub źle dobranych okularów korekcyjnych, ale bardzo często wynikają z przeciążenia narządu wzroku długą pracą przy monitorze. Istnieje już nawet określenie tego typu dolegliwości: syndrom oka biurowego.

Wystąpieniu syndromu lub mówiąc inaczej: zespołu oka biurowego sprzyjają również m.in.: klimatyzacja, zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, nieprawidłowe ustawienie lub złe oświetlenie monitora, zanieczyszczenie powietrza np. przez dym papierosowy lub kurz. Jeżeli mamy tego typu dolegliwości, warto zacząć od analizy warunków, w jakich pracujemy czy się uczymy.

Monitor powinien być ustawiony na wprost użytkownika i znajdować się w odległości ok. 70 cm od jego twarzy, ale nie mniejszej niż 50 cm. Wysokość powinna być tak dobrana, aby środek ekranu znajdował się od 10 do 22 cm poniżej oczu osoby siedzącej przy nim. Podczas wykonywania przez dłuższy czas pracy przy komputerze lub laptopie, nie powinno się korzystać z monitorów lub ekranów o małej przekątnej.

Znaczenie ma również miejsce, w którym ustawimy monitor. Najlepiej, gdy umieścimy go bokiem do okna, ponieważ ustawienie monitora na tle okna lub w taki sposób, że ne ekran będzie bezpośrednio padać światło dzienne, może spowodować odblaski zmuszające użytkownika do mrużenia oczu, co w konsekwencji spowoduje szybsze ich męczenie. Również światło lampy doświetlającej stanowisko pracy nie powinno odbijać się w ekranie. Jeżeli do pracy przy komputerze korzystamy z okularów, ich soczewki powinny mieć nałożoną powłokę antyrefleksyjną.

Praca przy monitorze, podobnie jak długie wpatrywanie się w ekran smartfona, sprawia, że na długo skupiamy wzrok w jednym punkcie i rzadziej mrugamy powiekami, a to z kolei powoduje gorsze nawilżenie powierzchni oka przez film łzowy. Dlatego trzeba co jakiś czas celowo pomrugać oczami, a także oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w dal. Wskazana jest też gimnastyka, która polega na poruszaniu gałkami ocznymi w płaszczyźnie poziomej, pionowej i wykonywaniu ósemek. Pamiętajmy jednak, że takie ćwiczenia są niewskazane dla osób z wysoką krótkowzrocznością. Aby poprawić nawilżenie oka, można stosować kilkakrotnie w ciągu dnia preparaty z grupy tzw. sztucznych łez. Warto też zadbać o optymalną wilgotność pomieszczenia, co jest ważne zwłaszcza w okresie, kiedy działa centralne ogrzewanie. W trosce o przyjazne dla oczu stanowisko pracy pamiętajmy o regularnym czyszczeniu monitora, aby unoszące się z niego cząsteczki kurzu nie dostawały się do oczu. Osoby stale pracujące przy monitorach powinny regularnie korzystać z badań okulistycznych. Wystąpieniu zespołu oka biurowego mogą sprzyjać również soczewki kontaktowe, niektóre kosmetyki, dym papierosowy czy korzystanie z basenów z chlorowaną wodą. /akw

Reklama

Gimnastyka oczu

• Siadamy prosto i powoli, bez poruszania głową, przenosimy wzrok w lewą stronę, wracamy do patrzenia przed siebie, następnie kierujemy wzrok w prawą stronę i ponownie patrzymy na wprost.

• Siadamy prosto i, nie ruszając głową, kierujemy wzrok na sufit, powoli wracamy do patrzenia na wprost, następnie kierujemy wzrok w dół.

• Wyobrażamy sobie leżącą poziomo ósemkę i bardzo powoli wykonujemy oczami ruchy po wyobrażonym torze.

2022-01-25 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sezon na grypę, sezon na szczepienia

BOŻENA SZTAJNER

Nie ma stuprocentowej ochrony przed wirusem grypy. Ale szczepiąc się przeciwko grypie, możemy uniknąć powikłań i sprawić, że choroba będzie miała lżejszy przebieg - argumentują lekarze będący zwolennikami szczepień. Tym bardziej że - jak podkreślają - „na oko” grypy od zwykłego przeziębienia odróżnić się nie da.

Więcej ...

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Więcej ...

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...