Reklama

Porady

Co pić w czasie wysiłku?

Wiosna w pełni. Wiele osób zamieniło już wygodną kanapę na intensywniejsze spacery, jazdę na rowerze bądź prace przy domu w ogrodzie czy na na działce. Przy wysiłku zapominamy o nawodnieniu organizmu.

Prawidłowo kobiety powinny wypijać 1,6 l płynów dziennie, mężczyźni – 2 l; 60-80% tych płynów powinna stanowić woda. Tymczasem taką ilość płynów wypija ok. 30% Polaków...

Zapotrzebowanie naszych tkanek na wodę wzrasta wraz ze stopniem aktywności. Podczas wysiłku lub podczas upałów, gdy intensywnie się pocimy, tracimy wodę i wówczas łatwiej jest się odwodnić.

Sygnały ostrzegawcze, że zaczęło się odwodnienie, to: senność, problemy z koncentracją, ból i zawroty głowy, suchość w ustach, przyspieszona akcja serca.

Reklama

Płyny uzupełniać trzeba przez cały dzień, równomiernie, nawet gdy nie ma uczucia pragnienia. Należy również podkreślić, że u osób starszych jest ono coraz słabiej odczuwalne!

Co zatem pić w trakcie wysiłku? Dla wszystkich osób, a więc i tych wykonujących ćwiczenia fizyczne o niewielkim nasileniu, nie dłużej niż godzinę, najlepsza jest czysta woda niskozmineralizowana.

Przy bardzo intensywnym wysiłku, gdy szybko tracone są elektrolity, należy spożywać napoje, które te cenne substancje zawierają. Taki domowy izotonik możemy zrobić, dodając do wody szczyptę soli, trochę soku z cytryny i miód.

Słodkie napoje w pierwszej kolejności dostarczają energii, nie są polecane jako produkty nawadniające.

2022-05-24 12:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jutro to możesz być ty!

Powódź w gminie Bircza

Paweł Bugira

Powódź w gminie Bircza

W ostatnich dniach przez województwo podkarpackie przechodzą potężne ulewy, w wyniku których ucierpiało już wiele osób, domostw, liczne miejscowości, drogi i pola.

Więcej ...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Więcej ...

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Reklama