Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Ciemna strona słońca

Adobe Stock

Promienie słoneczne mają dobroczynny wpływ na organizm, ale mogą też spowodować rumień skórny, alergie i choroby skóry, a nawet nowotwory.

Letnie spacery, rekreacja na powietrzu, praca w ogródku to okazje do korzystania z dobrodziejstwa promieni słonecznych, które pozwalają wytworzyć w organizmie niezbędną nam witaminę D. Mają również korzystny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Lekarze przestrzegają jednak przed intensywnym opalaniem się, zwłaszcza leżeniem plackiem na plaży, które nie jest wskazane dla zdrowia. Bezpieczne opalanie umożliwia przede wszystkim stosowanie preparatów chroniących skórę przed promieniami UVB i UVA, czyli powszechnie dostępnych kosmetyków zawierających filtr UV. Ważne, by preparat nałożyć na skórę 15-20 min przed ekspozycją na słońce, a zabieg powtórzyć po kąpieli w morzu czy jeziorze lub po osuszeniu skóry ręcznikiem. Preparat stosujemy nawet wtedy, gdy będąc na plaży, przebywamy w cieniu, ponieważ promienie UV odbijają się od piasku i wody.

Wysokość filtra ochronnego dobieramy do jednego z sześciu fototypów skóry. Fototyp I dotyczy osób z bardzo jasną karnacją, których skóra łatwo ulega słonecznemu poparzeniu, fototyp VI natomiast dotyczy rasy czarnej. Obowiązuje zasada, że im niższy fototyp skóry, tym wyższy stopień filtru trzeba zastosować. Wyższy filtr przyda się również w czasie wyjazdów do cieplejszej strefy klimatycznej, gdzie słońce operuje intensywniej. Grubszą warstwą preparatu dobrze jest ochronić miejsca szczególnie wystawione na promienie słońca: twarz, ramiona, dekolt, kark. Regułą jest, by unikać opalania się i przebywania na słońcu między godz. 11 a 15.

Osoby ze schorzeniami serca, tarczycy, nerek i cukrzycą powinny bardzo ostrożnie korzystać ze słońca. Nie jest prawdziwe dość rozpowszechnione przekonanie, że słońce leczy skórę z trądzikiem. Słońce może chwilowo poprawić stan skóry, ale po pewnym czasie problem powróci, często z większym nasileniem. Dlatego skórę z trądzikiem trzeba również chronić przed słońcem.

Niezależnie od ochrony skóry w czasie letnich upałów konieczne jest wypijanie większej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Powinni o tym pamiętać także opiekunowie osób starszych, nawet jeżeli są to seniorzy stale przebywający w domu. O intensywnym nawodnieniu nie wolno zapomnieć zwłaszcza podczas jazdy na rowerze, gry w piłkę, joggingu i innych form rekreacji.

Reklama

Gdy planujemy dłuższy pobyt na dworze w słoneczny dzień, pamiętajmy o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i zrezygnujmy ze stosowania perfum, bo zawarty w nich alkohol może spowodować podrażnienie lub przebarwienie skóry. Warto też sprawdzić, czy leki, które zażywamy – zarówno te zapisane przez lekarza, jak i kupione bez recepty –nie mają właściwości fotouczulających. Takie właściwości mają również niektóre zioła, dlatego w okresie letnim nie jest polecane np. picie naparów z dziurawca. Dla bezpieczeństwa skóry niektóre zabiegi kosmetyczne, np. peeling czy depilację, powinno się wykonywać co najmniej na 48 godz. przed ekspozycją na słońce.

Bezpieczne zasady plażowania to także unikanie nagłego oziębienia organizmu nagrzanego przez słońce. Wypicie mocno schłodzonego napoju może się stać przyczyną zapalenia oskrzeli lub anginy. Także gdy wchodzimy do wody bezpośrednio po opalaniu się, zanurzamy się stopniowo, delikatnie ochlapujemy wodą górne partie ciała. Skok do zimnej wody może wywołać szok termiczny, który skończy się zgonem.

2022-07-05 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Więcej ...

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

Więcej ...

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...