Reklama

Niedziela Kielecka

Główny urząd miar -projektowane centrum polskiej metrologii- solidnie dofinansowany

2020-11-12 17:45

arch. ŚUW

Główny Urząd Miar – projektowane centrum polskiej metrologii – solidnie dofinansowany

Agnieszka Dziarmaga

Prestiżowy dla regionu projekt Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar otrzymał dodatkowe dofinansowaniem - 25, 5 mln zł dodatkowego unijnego wsparcia, na realizację projektu „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – etap I”.

Reklama

9 listopada w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii w Warszawie w obecności wicepremiera Jarosława Gowina marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik i nowy prezes Głównego Urzędu Miar – prof. Jacek Semaniak podpisali porozumienie w tej sprawie.

Budowa Kampusu w Kielcach jest jednym z najważniejszych i kluczowych dla rozwoju regionu świętokrzyskiego. Dodatkowe wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 o 25, 5 mln zł pozwoliło na zwiększenie kwoty dofinansowania do 165 mln zł. Ogólna wartość projektu realizowanego przez Główny Urząd Miar wraz z konsorcjantem, którym jest Politechnika Świętokrzyska, to ponad 188, 8 mln zł.

- W ostatnich miesiącach Zarząd Województwa Świętokrzyskiego prowadził negocjacje z Komisją Europejską, co do zmiany zakresu rzeczowego, zwiększenia dofinansowania i odejścia od schematu pomocy publicznej. Rozmowy z Komisją zakończyły się sukcesem, co pozwoliło nam na zwiększenie dofinansowania projektu o ponad 25 milionów złotych – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Reklama

Zgodnie z planami laboratoria Głównego Urzędu Miar mają stać się centrum polskiej metrologii i pracować na rzecz podniesienia konkurencyjności i innowacyjności firm na rynku europejskim

i światowym. Z pewnością będzie to także koło zamachowe rozwoju regionu świętokrzyskiego, bowiem inwestycja została zapisana w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ w pierwszym celu strategicznym - Inteligentna Gospodarka i Aktywni Ludzie.

Dzięki podpisanej nowej umowie możliwe będzie rozstrzygnięcie przetargu na roboty budowlane, co oznacza uniknięcie kolejnej długotrwałej procedury przetargowej, szybkie wyłonienie wykonawcy i przyśpieszenie działań związanych z realizacją projektu, który ma być zakończony 31 grudnia 2023 r.

W ramach projektu przewidziano budowę u zbiegu ulic Wrzosowej i ks. Jerzego Popiełuszki w Kielcach sześciu laboratoriów badawczo-pomiarowych (akustyki, ultradźwięków i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, wsparcia przemysłu) wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i aparaturę. Strefa ta stanowić będzie zaplecze niezbędne do prowadzenia badań podstawowych, przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych.

Powstanie również pięć sal wdrożeniowo-dydaktycznych dla ok. 20 osób każda oraz zaplecze administracyjne i techniczne. Powierzchnia całkowita kampusu to13 946 m kw. (w tym trzy kondygnacje nadziemne i jedna podziemna).

Kampus GUM będzie miejscem, gdzie spotykać się będą nie tylko środowiska badawcze i naukowe, ale również przedstawiciele przemysłu oraz biznesu. W tym miejscu wspierana będzie także wynalazczość i innowacyjność oraz prowadzona działalność dydaktyczna. We współpracy z Politechniką Świętokrzyską ma stać się centrum polskiej metrologii – laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową na najwyższym poziomie, kampus zapewni także profesjonalną bazę dydaktyczną dla naukowców z kraju z zagranicy, wspierając w ten sposób wynalazczość i innowacyjność.

Laboratoria GUM to także nowe miejsca pracy dla kadry laboratoryjnej, technicznej i naukowców, to również szansa na zatrzymanie niepokojącego zjawiska odpływu z regionu młodych, wykształconych ludzi.

Wybrane dla Ciebie

Roraty w kościele poklasztornym w Żaganiu

2020-12-01 17:57

Archiwum ks. Łukasza Bajcara

Więcej ...

W środę wieczorem sesja pytań i odpowiedzi na Facebooku z premierem

2020-12-02 13:05

www.premier.gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na środę na godz. 19.30 na sesję pytań i odpowiedzi na Facebooku, będzie odpowiadał na pytania "w związku z pojawiającymi się wątpliwościami związanymi z planami walki z epidemią".

Więcej ...

Reklama

#NiezbednikAdwentowy

NIE PRZEGAP

#NiezbednikAdwentowy

Najpopularniejsze

Symbole i zwyczaje Adwentu

Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Orban z wizytą w Warszawie. Był na Roratach

Wiadomości

Orban z wizytą w Warszawie. Był na Roratach

#NiezbędnikAdwentowy: Rozważanie słowa Bożego

Duchowość

#NiezbędnikAdwentowy: Rozważanie słowa Bożego

#NiezbędnikAdwentowy: Nieustająca Pomoc

Rok liturgiczny

#NiezbędnikAdwentowy: Nieustająca Pomoc

50-rocznica zamachu na Papieża Pawła VI

Kościół

50-rocznica zamachu na Papieża Pawła VI

Jestem najszczęśliwszym człowiekiem! - o. Jerzy...

Kościół

Jestem najszczęśliwszym człowiekiem! - o. Jerzy...

Ponad 1200 profesorów uczelni wyższych i pracowników...

Kościół

Ponad 1200 profesorów uczelni wyższych i pracowników...

#NiezbędnikAdwentowy: Czym tak w ogóle jest Adwent?

Rok liturgiczny

#NiezbędnikAdwentowy: Czym tak w ogóle jest Adwent?

Dziesięciolatka w finale Eurowizji

Kultura

Dziesięciolatka w finale Eurowizji