Reklama

Polska

Zakopane: Górale z całej Europy modlili się o pokój na świecie

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Zespoły z wielu zakątków Europy biorące udział w 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem modliły się 20 sierpnia w sanktuarium na Krzeptówkach w intencji pokoju na świecie i ustania pandemii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie modlitewne prowadziła zakopiańska artystka Hania Chowaniec Rybka, a także księża pallotyni, gospodarze sanktuarium na Krzeptówkach. - Przed Stwórcą dzisiaj tańczymy i śpiewamy. Jednocześnie zanosimy do Nieba modlitwę o pokój na świecie i ustanie pandemii. Czynimy to wszystko w duchu wielkiego pojednania i radości z krzewienia wielkiego przesłania dla świata, którym jest umiłowanie naszych małych ojczyzn - mówił ks. prałat Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan. Duchowny przybył na Krzeptówki w stroju góralskim.

Podczas nabożeństwa w sanktuarium na Krzeptówkach polskie zespoły biorące udział w festiwalu zaśpiewały "Barkę" i "Czarną Madonnę". W modlitwę włączyły się także inne zespoły europejskie, każdy z reprezentantów kilku krajów w swoich ojczystych językach odmówił Zdrowaś Mario. Zaś reprezentanci Włoch przekazali kwiaty księżom pallotynom. Bukiet został umieszczony przed figurą Matki Boskiej z Fatimy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po nabożeństwie każdy z zespołów zaprezentował na dziedzińcu sanktuarium swoje taneczne i śpiewacze umiejętności, charakterystyczne dla swojego kraju i regionu. Zespoły folklorystyczne były ubrane w swoje ludowe stroje.

Reklama

W 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich udział wzięło 12 zespołów, w tym 8 zagranicznych i 4 polskie. - Dziękuję, że byliście z nami. To były wyjątkowe dni - radosne, kolorowe, pełne śpiewu i tańca. Chciałabym, żeby całe nasze życie tak wyglądało. Bardzo dziękuję za te wyjątkowe wspólne chwile i zapraszam ponownie do Zakopanego - mówiła Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

W czasie Festiwalu zespoły brały udział w różnych konkursach. Najbardziej prestiżową nagrodą była Złota Ciupaga, którą wywalczył zespół regionalny "Istebna" z Istebnej, zespół "Cununa Apusenilor" z Rumunii i serbski zespół "Prnjavor".

- Gratulujemy występów wszystkim zespołom i dziękujemy za wzruszenia, którymi nas obdarzyły poprzez swój taniec i śpiew. Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla zespołów za to, że mimo tak trudnej sytuacji pandemicznej, przygotowane zostały piękne programy, za to, że podjęły wysiłek i pokonały wiele trudności, by do nas przyjechać i pokazać się na scenie przed zakopiańską publicznością - podkreśla dr Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury. - Dostrzegamy zmianę pokoleniową w zespołach. Coraz mniej jest starszych wykonawców, także takich, którzy wiedzę o otaczającej rzeczywistości nabywali poprzez uczestnictwo w tradycyjnej kulturze - kulturze, w której się wychowali i żyli. Zastępują ich, i taka jest kolej rzeczy, ludzie młodzi, którym najwyraźniej bliskie są dawne tradycje i wartości, podobnie jak towarzyszącej wydarzeniom festiwalowym zakopiańskiej publiczności. To napawa optymizmem - dodaje dr Lewandowska.

Festiwal otrzymał honorowy patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich był Urząd Miasta w Zakopanem wraz z Zakopiańskim Centrum Kultury.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-08-21 12:42

Wybrane dla Ciebie

Ikona Nawiedzenia zawitała do parafii w Białej

2024-04-18 09:30

Karol Porwich / Niedziela

17 kwietnia był kolejnym dniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tym razem Ikona Nawiedzenia trafiła do Białej koło Wielunia, gdzie została przywitana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, bp. Jana Wątrobę oraz całą wspólnotę parafialną i zaproszonych gości.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza