Reklama

Kościół

Ukraina: premier podpisał rozporządzenie o przekazaniu kijowskiego kościoła św. Mikołaja katolikom

Premier Ukrainy podpisał rozporządzenie o przekazaniu katolikom łacińskim należącego niegdyś do nich kościoła św. Mikołaja w centrum Kijowa. Poinformowała o tym Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), wyrażając jednocześnie nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie władz kościelnych i Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej, który dotychczas mieścił się w kościele w sprawie dalszego wykorzystywania tego obiektu do celów koncertowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół św. Mikołaja, wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1899-1909, jest jedną z dwóch świątyń rzymskokatolickich, zbudowanych w stolicy Ukrainy przed rokiem 1917. Znajduje się w samym centrum miasta przy dzisiejszej ulicy Wielkiej Wasylkowskiej, jego projektantem był miejscowy architekt pochodzenia polskiego Władysław

Horodecki (1863-1930), nazwany po latach "kijowskim Gaudím". Po wkroczeniu bolszewików do miasta i objęciu w nim władzy kościół szybko zabrano wiernym i przeznaczono na cele niereligijne. W 1980 otwarto go dla publiczności jako salę koncertową. Mieścił się w nim państwowy Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po upadku komunizmu z budynku zaczęła korzystać miejscowa wspólnota katolicka, uzyskawszy ograniczone możliwości sprawowania w nim nabożeństw. Od 30 lat prosiła ona władze miasta i państwowe o zwrot dawnej świątyni, którą na razie musi wynajmować. Od ponad 10 lat obiekt znajduje się w opłakanym stanie i wymaga natychmiastowego gruntownego remontu. W dodatku 3 bm. doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w organach, wybuchł pożar, który zniszczył cenny instrument. Według Ministerstwa Kultury koszt jego odnowienia wyniesie co najmniej 75 mln hrywien, a wiernym udało się zebrać dotychczas prawie 26 mln.

8 września stołeczni katolicy rozpoczęli "różańcowy maraton modlitewny" w intencji odzyskania kościoła.

Niejako w odpowiedzi na te działania WRKiOR już nazajutrz wydała oświadczenie, w którym stwierdzono: "Z zatroskaniem śledzimy wydarzenia związane ze sprawą zwrotu kościoła św. Mikołaja parafii rzymskokatolickiej w Kijowie. Ogólnie wiadomo, iż zgodnie z Dekretem Prezydenta Ukrainy nr 329 z 18 sierpnia 2020 i rozporządzeniem Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 1203 z 16 września 2020 świątynia św. Mikołaja ma zostać przekazany w stałe bezpłatne użytkowanie gminie katolickiej".

Rada wyraziła przy tym współczucie dyrekcji Domu Muzyki z powodu utraty cennego instrumentu i pomieszczenia koncertowego, a zarazem "dzieli smutek" parafii rzymskokatolickiej, pozbawionej obecnie możliwości odprawiania nabożeństw w swym kościele.

Reklama

Jednocześnie zwrócono uwagę, że skoro już wcześniej poprzedni prezydenci kraju oraz szefowie rządu i Ministerstwa Kultury obiecali rozwiązać ten problem przez budowę nowego odpowiedniego pomieszczenia dla zespołów twórczych, to "zaistniała sytuacja, oprócz czynnika tragicznego, stwarza też szansę naprawienia krzywd z przeszłości i przywrócenia sprawiedliwości wspólnocie religijnej, jak również pełnowartościowego dalszego rozwoju działaczy kultury w nowych, współczesnych i odpowiednich do tego warunkach".

Wyrażając zrozumienie, iż rozwiązanie problemu przekazania budynku kościelnego i zorganizowanie nowej przestrzeni miejskiej wymaga odwagi i silnej woli zmian, Rada stwierdziła, że nadszedł czas na podjęcie takich działań. Ma również nadzieję, że "dojdzie do porozumienia i współpracy pracowników kultury ze wspólnotą kościelną, gdyż jest to jedyna słuszna droga, oparta na sprawiedliwości, wzajemnym szacunku i twórczym optymizmie".

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-09-10 15:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kijów: w podziemnym schronie w metrze księża greckokatoliccy sprawowali Boską Liturgię

Panorana Kijowa 22.03.2022

PAP

Panorana Kijowa 22.03.2022

Na jednej ze stacji metra w centrum Kijowa, która obecnie służy jako schron dla mieszkańców stolicy, księża Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odprawili 24 marca Boską Liturgię. Byli to dwaj bazylianie Jozafat Kowaliuk i Tom Kuszka ze stołecznego klasztoru. Przyznają, że nigdy jeszcze nie odprawiali Mszy św. tak głęboko pod ziemią. Liturgię pomogła zorganizować parafianka kościoła św. Bazylego Wielkiego w Kijowie, Wiktoria, która pracuje teraz jako lekarz na tej stacji metra. Chór stanowiły kijowskie siostry bazylianki.

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...