Reklama

Głos z Torunia

Bł. Kardynał Stefan Wyszyński - sługa Eucharystii

Fot. Ewa Melerska

Ogromna część naszego społeczeństwa doznała już nie raz lęku i niepokoju o nadchodzące jutro. Niejedna już karta naszych dziejów dotyczyła niełatwej drogi do wolności, dlatego nieustannie wznosiliśmy swe modlitwy ku Bogu. A On, pomny na swe obietnice, wzbudzał w naszym narodzie opatrznościowych Pasterzy Kościoła. Jednym z nich był Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Soli Deo per Mariam

To przewodnie hasło i dewiza jego życia i powołania. Bł. kard. Stefan Wyszyński był nieustraszonym głosicielem Ewangelii, obrońcą Kościoła i wartości chrześcijańskich oraz wiernym synem Matki Najświętszej. Troszczył się o wolność religijną i godne warunki życia swoich rodaków. Za odwagę w głoszeniu wolności w latach 1953-56 zostaje przez komunistów więziony w Rywałdzie, a następnie w Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim oraz w Komańczy. Owocem prześladowań, cierpień duchowych i fizycznych stała się jednak Wielka Nowenna Tysiąclecia oraz Jasnogórskie Śluby Narodu, które przygotowały nas do obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. Mimo wielu przeszkód stawianych na jego drodze nie uląkł się zła i nie zrezygnował z realizacji swego życiowego programu. W „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” opisał zasady kierowania się miłością względem Boga i drugiego człowieka. Skąd błogosławiony czerpał siłę do niezłomnej walki o wartości, które na zawsze pozostały aktualne i wieczne? Spójrzmy na jego umiłowanie Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystia w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

Prymas podkreślał często, że Eucharystia jest nie tylko przypomnieniem męki Chrystusa, ale także wyrazem naszej ufności, że przez krzyż w ślad za Panem wchodzimy do chwały. W jego nauczaniu Msza św. jest naszym zjednoczeniem z Bogiem Ojcem przez Syna Bożego w Duchu Świętym oraz stanowi najdoskonalszą formę zadośćuczynienia za grzechy i pojednania z Ojcem. Staje się ona dla nas źródłem natchnienia i mocy do poświęcenia się dla innych, dostrzegania w nich cierpiącego Chrystusa. Błogosławiony Prymas w swoim nauczaniu często przedstawiał Eucharystię jako wyraz wspólnoty nie tylko z Bogiem, ale także z Kościołem i ludem Bożym. Godne przyjęcie Pana Jezusa w Eucharystii polega na czujności w zachowaniu miłości bliźniego, ażeby nasze serce nie było usposobione niechętnie do kogokolwiek.

Reklama

Prymas Wyszyński przykładał wielką wagę do okazywania zewnętrznej czci Chrystusowi Eucharystycznemu podczas adoracji. 23 listopada 1975 roku w Choszczówce mówił: Pragniemy popatrzeć na Ciebie w Eucharystii. Wybrałeś taki kształt królowania, że Twój tron jest cichy. Aby Twoja władza nikogo nie onieśmielała, osłaniasz swoją królewską moc postaciami Chleba i Wina. Tak stałeś się przystępny dla wszystkich. Na Twoim tronie jesteś zawsze obecny, zawsze Ciebie można zastać, nie trzeba do Ciebie zgłaszać podań, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy być! Jakaż prostota płynie z tych słów. Może i dziś bł. kard. Wyszyński chciałby zaprosić nas, byśmy więcej czasu poświęcali Chrystusowi podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Tylko święci, a pośród nich Prymas Tysiąclecia zauważają, że gdyby człowiek był czymś nieważnym, skromnym, małym, bez znaczenia, na pewno Bóg nie podejmowałby tak niezwykłych „wysiłków”, aby go ratować, zbawiać i żywić swoim Ciałem.

Podobnie i bł. Maria Pasterka o wartości Eucharystii nauczała swoje siostry i podopieczne: Bóg nie da się przezwyciężyć w szczodrobliwości! Eucharystia będzie tą silną nagrodą, obiecaną przez Pana Jezusa tym, którzy wszystko dla Niego opuścili z miłości! Jezus w Najświętszym Sakramencie będzie Ojcem, Matką, Bratem, Siostrą, Przyjacielem, Skarbem i Oblubieńcem, w którym się wszystko odnajdzie, co się dla Niego opuściło - i jeszcze wiele więcej! O tak, Jezus w Najświętszym Sakramencie jest wszystkim dla duszy, która dla Niego wszystko opuściła

Być jak orły

Dewizą życia, jaką błogosławiony Prymas kierował się w swoim życiu i pozostawił nam w dziedzictwie, są słowa: w każdych warunkach można osiągnąć świętość. Niełatwo iść stromą ścieżką, jaką wyznacza nam Pan, stąd kard. Wyszyński wskazuje nam sposób pokonywania trudności życiowych przez wznoszenie się ponad nimi, czyli nie zatrzymywanie przy nich swej uwagi więcej niż to konieczne. Inaczej mówiąc, zachęca nas do naśladowania szybujących orłów: Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! Serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko. Pamiętajcie, że i wy jesteście z pokolenia orłów. Niech to będzie dla was znakiem, programem i ukazaniem drogi. W ramionach Jasnogórskiej Pani, Waszej Najlepszej Matki i Królowej Polski, szybujcie wysoko ku przyszłości Ojczyzny i Kościoła

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-09-16 10:38

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 16:55

Adam Bujak/Biały Kruk

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...