Reklama

Niedziela Przemyska

Dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego w Komańczy

Klasztor Sióstr Nazaretanek

ks. Maciej Flader

Klasztor Sióstr Nazaretanek

Prymasie Tysiąclecia, przyjdź i powiedz jeszcze raz na Wiejskiej i w Brukseli „non possumus”. Panowie, dalej nie możemy. Niech zapełnią się kościoły. Księże Prymasie, przyjdź i stań po naszej stronie – mówił w Komańczy ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec w trakcie uroczystości dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, której przewodniczył abp Adam Szal.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wstępie do modlitwy metropolita przemyskich wyjaśniał, że każda Eucharystia jest dziękczynieniem Panu Bogu. – „Soli Deo”, czyli „jedynie samemu Bogu” chcemy dzisiaj służyć, chcemy złożyć tę Najświętszą Ofiarę. Eucharystia jest dziękczynieniem, a to dzisiejsze dziękczynienie jest związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział abp Szal. – Jedna z intencji, która towarzyszy tej Eucharystii, to modlitwa o dobre wychowanie młodego pokolenia – powiedział metropolita przemyski, ponieważ Eucharystia celebrowana była na ołtarzu polowym przy Szkole Podstawowej w Komańczy.

W homilii ks. prof. Stanisław Nabywaniec powiedział, że tak wybitną postać, jaką był bł. Kard. Stefan Wyszyński „Bóg daje narodowi raz na tysiąc lat”. – Ileż pokoleń czekało, aby pojawił się człowiek posłany przez Boga, człowiek sumienia? Myśmy go widzieli, o nim świadczymy i głosimy. I oznajmiamy Wam, cośmy ujrzeli i usłyszeli od niego. I dlatego tutaj, w Komańczy dziękujemy za jego wyniesienie na ołtarze w akcie beatyfikacji – powiedział kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił szczególną uwagę, że kard. Wyszyński był szczególnym człowiekiem sumienia oświeconego Słowem Chrystusa. – Sprzeciwiał się totalitaryzmom i stał się obrońcą Polaków ciemiężonych w czasach komunizmu. A w obliczu wojującego ateizmu był obrońcą wiernych prześladowanych za wierność Bogu i Ojczyźnie, i za honor – zauważył kapłan. – Bronił prawa Boga na ziemi, tej ziemi – dodał.

Ks. prof. Nabywaniec przypomniał zebranym, że to właśnie w Komańczy Prymas Tysiąclecia napisał tekst Ślubów Jasnogórskich. – Przygotował tu program ratowania Kościoła i Ojczyzny zniewolonej w okowach komunizmu. Program Wielkiej Nowenny, prawdziwą perłę w koronie Królowej Jasnogórskiej – zaznaczył. – Jakże pragnął, aby ten akt stał się chlebem dla narodu – dodał i wyliczał główne tematy Ślubów Jasnogórskich.

Reklama

>

Po latach kaznodzieja pytał, co naród polski uczynił z program Wielkiej Nowenny i milenijnym ślubowaniem. – Dzisiaj w Polsce, w roku Prymasa Wyszyńskiego, w roku jego beatyfikacji, organizuje się burdy uliczne nawołujące do swobodnego mordowania nienarodzonych, ale zorganizowanie publicznego różańca w intencji dzieci zagrożonych aborcją i o nawrócenie jej zwolenników jest wykroczeniem za które grozi areszt – podkreślał z ubolewaniem. Dlatego rządzący powinni czym prędzej wprowadzić prawną ochronę życia. – Bóg błogosławi tym, którzy bronią życia – apelował.

Niestety współcześnie propaguje się świat bez Boga. – Musimy przeciwstawić się głosicielom fałszywej ewangelii i siłom zła w naszej Ojczyźnie, a czerpać z jej katolickiego dziedzictwa. Walczyć o wolność duchową gwarantującą zachowanie wolności politycznej – apelował ksiądz profesor.

Dlatego nie może być milczenia wobec coraz odważniejszych aktów profanacji i obrazy uczuć religijnych w Polsce, jak np. tęczowa aureola na wizerunkach jasnogórskich. – Czy w katolickiej Polsce straciliśmy zdolność oburzenia, święto oburzenia? – pytał retorycznie kapłan. Milczenie w tych ważnych sprawach może tylko spotęgować lęk przed wyznawaniem katolickiej wiary.

– Czy dziś w obliczu wyzwań ideologicznych katolicyzm polski nie jest zbyt niepewny, nieśmiały i jakby zdezorientowany? – pytał z oburzeniem kapłan, aby podkreślić, że odrzucenie tradycji katolickiej i próby zapoczątkowania „nowoczesnej katolickości” rodzą obecny kryzys wiary w polskim narodzie.

– Mamy być tolerancyjni, czyli mamy zapomnieć o Chrystusie – mówił kapłan – bo tego właśnie wymaga współczesny świat, który relatywizuje i fałszuje podstawowe wartości oraz odwraca zdrowe proporcje. – Krzykliwa mniejszość, która kieruje tym procesem, udaje potężną większość, posługując się orężem szyderstwa – zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Na zakończenie duchowny przyznał, że Polska nie jest narodem bez zmazy i win, ale złe czyny przodków powinny uczyć pokory, a ich wielkie osiągnięcia porywać to jeszcze większych czynów. – Tych wielkich nie brak i dzisiaj. Dostrzegajmy dobro i piękno w Kościele, w Ojczyźnie, w nas samych, w wydarzeniach z naszych dziejów – apelował. – Księże Prymasie Tysiąclecia, przyjdź i powiedz jeszcze raz na Wiejskiej i w Brukseli „non possumus”. Panowie, dalej nie możemy. Niech zapełnią się kościoły. Księże Prymasie, przyjdź i stań po naszej stronie – wezwał ks. prof. Nabywaniec.

Uroczystość dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się na ołtarzu przy Szkole Podstawowej w Komańczy, której patronem jest Prymas Tysiąclecia. Tam stanął specjalny głaz, upamiętniający ostatni etap internowania kard. Wyszyńskiego, który poświęcił abp Adam Szal, a odsłonili przedstawiciele władz samorządowych z Podkarpacia. Uroczystość zakończył koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Soul z Sanoka.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-09-27 09:40

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

Więcej ...

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...