Reklama

Niedziela Lubelska

Szkoła Miłości. Droga Krzyżowa na Majdanku

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie, w piątek poprzedzający Niedzielą Palmową, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jego uczestnicy będą stąpać po śladach więźniów obozu koncentracyjnego, rozważając Mękę Jezusa Chrystusa. Tegorocznej, 24. edycji wydarzenia, przyświecać będą słowa „Uczono: Nie ma Miłości”. Wspólna modlitwa rozpocznie się 22 marca o godz. 18.00 w przy Pomniku-Bramie.

W tym roku rozważania Drogi Krzyżowej będą nawiązywały do losów miłości na przestrzeni wieków: od biblijnego przykazania miłości przez poszukiwanie miłości w losach więźniów Majdanka, po szacunek wobec tego uczucia dzisiaj. Tradycyjnie również uczestnicy spotkania nie zapomną o modlitwie w intencji pokoju; jak co roku, na zakończenie nabożeństwa wybrzmi modlitwa o pokój skierowana do Boga przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Greckokatolickiego.

Organizatorami wydarzenia są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Gospodarzem miejsca jest Państwowe Muzeum na Majdanku. Patronat duchowy nad wydarzeniem objął Metropolita Lubelski Abp Stanisław Budzik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Każdy z nas, odwiedzając Majdanek, staje z myślą, że właśnie tam rozgrywała się jedna z dróg krzyżowych „współczesnych” czasów. Naturalnie pomaga się z miłości do kogoś, do czegoś. Dobro wypływa z miłości. Majdanek, jak każde miejsce obozów koncentracyjnych, na pierwszy rzut oka jest miejscem zaprzeczenia miłości, jaką zna człowiek: odpowiedzialności, życzliwości, pokoju. My w tym roku, w rozważaniach Drogi Krzyżowej, w losach więźniów Majdanka szukamy Miłości przez „M”. Tej Miłości Chrystusa, którą paradoksalnie możemy tam odnaleźć, ale trzeba spojrzeć głębiej - mówi ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. - O losach więźniów Majdanka przypomną nam nie tylko baraki, druty kolczaste, wieże strażników ale przede wszystkim słowa więźniów o miłości, o tej Miłości, która dawała nadzieję, pomagała choć o drobinę „oswoić” myśl o tym, czego tam człowiek doświadcza. Strażnicy Majdanka uczyli więźniów, że nie ma miejsca w życiu na Miłość do każdego, my głośno wypowiemy, że to właśnie takie myślenie nie ma sensu. Drogę Krzyżową zakończymy naszym wołaniem o pokój, modlitwą o to abyśmy potrafili konkretnie kochać, a przez to wprowadzali pokój na ziemi - mówi ks. Wójcik i zaprasza do wspólnej modlitwy.


Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-18 19:39

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady