Reklama

Niedziela Rzeszowska

Najważniejszy jest ołtarz i świątynia

Niedziela rzeszowska 47/2012, str. 1

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Kazimierz Górny

Ks. Wiesław Matyskiewicz

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Kazimierz Górny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W miejscowości Kielnarowa duszpasterstwo powstało 25 lat temu, gdy 18 października 1987 r. bp Stefan Moskwa poświęcił świątynię pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Od tej pory rozpoczęło się organizowanie stałego duszpasterstwa przez ks. Stanisława Króla, któremu wydatnie pomagał ks. Józef Turoń. Już wcześniej ks. Król podjął starania o działkę. W tym miejscu należą się szczególne podziękowania ofiarodawcom ziemi pod kościół i plebanię, których nazwiska zostały umieszczone na tablicy pamiątkowej: Wiktoria Kołodziej, Emilia i Eugeniusz Lampart, Aniela i Paweł Grzebyk. Kościół powstawał w latach 1984-87 staraniem proboszcza Tyczyna ks. S. Króla i ówczesnego wikariusza ks. J. Turonia, a przede wszystkim wiernych świeckich bardzo zaangażowanych w budowę świątyni. Projekt przygotowali: Roman Orlewski i Władysław Jagiełło. Wielu młodych, którzy nie byli świadkami budowy mogli to zobaczyć we fragmentach na wystawie zdjęć przygotowanych w salkach duszpasterskich na zapleczu kościoła. Starsi patrząc na tę wystawę, tłumaczyli młodemu pokoleniu trudne czasy komunistyczne, w których trzeba było walczyć z władzami, aby ten obiekt mógł powstać.

W 1992 r. bp Kazimierz Górny utworzył samodzielny rektorat, mianując ks. Stanisława Krausa opiekunem kościoła. Po śmierci ks. Krausa duszpasterstwo przejął ks. Stanisław Zimny. W tym czasie najważniejszym wydarzeniem dla miejscowości Kielnarowa było powołanie przez bp. Kazimierza Górnego parafii, co miało miejsce 22 listopada 1997 r. Od roku 2002 kierownictwo parafii przejął ks. Sławomir Balawender, który opiekę duszpasterską sprawuje do dnia dzisiejszego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość 25-lecia duszpasterstwa i 15-lecia parafii uświetniła orkiestra z Białobrzegów oraz scholka parafialna, jak również grupa strażaków z pocztem sztandarowym. Całości przewodniczył i kazanie wygłosił bp Kazimierz Górny. Zwracając się do licznie zgromadzonych parafian Ksiądz Biskup wyrażając radość, że już 25 lat ta świątynia służy wiernym, gdzie mogą spotkać się z Panem Bogiem, mówił m.in.: „...Nasz Wieszcz Narodowy pisał, że najważniejszy dla narodu jest ołtarz i świątynia. Tutaj jest miejsce modlitwy, gdzie niebo łączy się z ziemią, tutaj dokonują się «Magnalia Dei» - wielkie dzieła Boże. Świątynia jest przystankiem, aby każdy mógł się zatrzymać, aby uczynić refleksję, aby prosić Jezusa o przejrzenie, czyli widzenie tego, co Bóg wymaga od nas. Jezus pyta swoich uczniów «za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego» i odpowiedź - wyznanie Piotra jest skierowane również do mnie: «kim jest dla mnie Chrystus?». Odczytując to pytanie potrzeba na nowo odczytać Chrystusa, na nowo zawrzeć przyjaźń z Jezusem i to jest nowa ewangelizacja, którą podejmujemy w Roku Wiary. Mamy iść za Chrystusem, tak jak uczniowie. Trzeba się zbudzić z tego «znużonego chrześcijaństwa», jak wołał Benedykt XVI, a przykładem dla nas ma być bł. Jan Paweł II - wzór modlitwy i przyjaźni z Bogiem”.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim za wielkie zaangażowanie w budowę kościoła i troskę o Dom Boży. Jednocześnie zachęcił do dalszego wysiłku, aby podjąć te dzieła, które są do wykonania w kościele i w jego otoczeniu.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu zachęca do korzystania z parafialnej posługi duszpasterskiej

Abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

Wobec zapowiedzianej wczoraj możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w Mszy Świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli