Reklama

W diecezjach

Modlitwa maturzystów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i sandomierskiej

BPJG

Na Jasnej Górze kolejny dzień trwa pielgrzymowanie maturzystów. Dziś modlili się uczniowie z diecezji sandomierskiej i koszalińsko - kołobrzeskiej. Łącznie przybyło około 2,5 tysiąca uczniów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi z diec. sandomierskiej rozpoczęli swoją modlitwę od nabożeństwa drogi krzyżowej. „Pielgrzymka to zawierzenie egzaminu, ale też wyznanie swoje wiary” - mówił rzecznik diecezji sandomierskiej ks. Grzegorz Słodkowski.

- Duża liczba osób świadczy o tym, że ta pielgrzymka jest z jednej strony powierzeniem swoich intencji, ale jest też potwierdzeniem wiary. Kiedy młodzi widzą się wzajemnie, dostrzegają swoich rówieśników, którzy wyznają te same wartości, buduje ich to i jednocześnie powoduje większe zdecydowanie w wyznawaniu ich. Dla nas opiekunów jest ważne żeby wzrastali w wartościach – zauważył duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przyjechaliśmy w intencji zdania matury i wierzymy, że te nasze pragnienia się spełnią mamy też marzenia, by życie dorosłe się ułożyło. To tradycja, ale też głęboka wiara, bo wierzymy, że z Bożą pomocą spełnią się nasze pragnienia. To dla mnie też zaskoczenie, że jest nas tylu młodych – powiedziała Kasia z Liceum Ogólnokształcącego z Bogorii.

Biskup sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz sprawował Mszę św. dla młodzieży swojej diecezji i zachęcał maturzystów, by byli w przyszłości wierni misji jaką otrzymali od Pana Boga, i która wynika z okoliczności, w których żyją.

- Chodzi o wierność misji, bo w dzisiejszym świecie nawet najszczytniejsze misje mogą napotkać na problemy, gdy widzimy, że coś nam się nie opłaca, że możemy zyskać więcej gdzie indziej, to wtedy istnieje niebezpieczeństwo rezygnacji z własnych przekonań. Ważne, by mieli cel w życiu, by nie rozmywali swojej tożsamości jaką otrzymali od Boga. Misja rodzi się z wiary, ewangelii, ale też z talentu i możliwości jakie posiadają. Ważne, by zrozumieć czego Bóg oczekuje ode mnie i to wypełniać. Jeśli będą wierni misji, to wtedy nie zawiodą samych siebie, ale też nie zawiodą innych.

Ich obecność tutaj to jest wyznanie wiary, żeby tutaj się dostać pokonują wiele kilometrów, to wysiłek dla nich, i trzeba młodych w tym wspierać – powiedział bp Nitkiewicz.

Reklama

Maturzyści z diecezji sandomierskiej wysłuchali też świadectwa nawróconej po wielu latach Marty Przybył, znanej m.in. z filmu „Powołany”.

Maturzystom diec. koszalińsko-kołobrzeskiej towarzyszył bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski, który w rozmowie z @JasnaGóraNews podkreślił, że jako chrześcijanie, musimy towarzyszyć młodym modlitwą zarówno w trudnych chwilach, ale i przez cały czas. – Do wydarzenia tak ważnego jak matura nie możemy podchodzić tylko i wyłącznie jako do przeżycia intelektualnego. Musimy otoczyć ich modlitwą. Być z nimi w tej modlitwie – podkreślił biskup. Zauważył także, że obecność młodych na pielgrzymce świadczy o tym, że dbają nie tylko o powodzenie egzaminu dojrzałości, ale także o wybór swojej przyszłości. Jednocześnie kapłan podkreślił stanowczo, że modlitwa nie zastąpi nauki. Bp Krzysztof Zadarko przypomniał także, że choć w dzisiejszym świecie dużo rzeczy szybko się zmienia, wybór Pana Boga, jako swojej drogi życiowej musi pozostać na zawsze.

Uczniom klas maturalnych diec. koszalińsko-kołobrzeskiej przyświecało hasło: „Czas decyzji”. Dla młodych ta pielgrzymka była prawdziwym czasem decyzji na dwa sposoby; jeśli nie zdążyli jeszcze wybrać swojej drogi życiowej, przyjechali, by prosić Maryję o wstawiennictwo w wyborze kierunku studiów. Z drugiej jednak strony, obecność na pielgrzymce i otwarte uczestnictwo w Kościele, również wiązało się z ich świadomą decyzją.

Jak przyznała Ala, uczennica jednej z młodszych klas II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Słupsku, idąc do szkoły średniej, była pełna obaw, również o to, jak przyjmą ją rówieśnicy, ponieważ jest osobą wierzącą, a wielu młodych ludzi odchodzi od wiary. – W moje klasie poznałam osoby wierzące – przyznała dziewczyna. Zapytana, czy był to dla niej egzamin z wiary; czy w chwili przepełnionej realnym lękiem, nie ugnie się, zdecydowanie zaprzeczyła. – Zawsze jest z nami Bóg, a my jesteśmy razem z nim – podkreśliła nastolatka.

Reklama

Ksawier Kaczyński, posługuje w diakoni muzycznej „Tele Dobrego” diec. koszalińsko-kołobrzeskiej ufa Matce Bożej. Chłopak przybył dzisiaj z pielgrzymką, by prosić Maryję o wsparcie w wyborze drogi życiowej. – Wierzę, że dostanę pomoc „z góry” i albo Matka, albo Ojciec powie mi „słuchaj, pójdziesz tu i będziesz tutaj”- przyznał z uśmiechem maturzysta. Dodał także, że pochodzi z rodziny katolickiej. – Mam swoją osobistą wiarę, ale ma tez wielkie wsparcie w rodzicach, którzy są katolikami i chodzą do kościoła – powiedział Ksawier.

Ks. Krzysztof Szumilas, duszpasterz młodzieży diec. koszalińsko-kołobrzeskiej przyznał, że młodzi, którzy przyjeżdżają na pielgrzymkę nie zawsze mają mocne doświadczenie Boga. – Chcemy im pokazać prawdziwy i radosny Kościół. Życie z Bogiem to przepiękna przygoda i bardzo mocne doświadczenie – powiedział kapłan.

W programie obu pielgrzymek znalazły się, wspólnotowa Eucharystia, Droga Krzyżowa i konferencje ewangelizacyjne.

Anna Przewoźnik, Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

2024-03-22 20:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wzory do naśladowania

Nagroda przyznawana jest od sześciu lat

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Nagroda przyznawana jest od sześciu lat

Ruszyła szósta edycja nagrody biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli