Reklama

Niedziela Kielecka

Młodzi są otwarci na ekumenizm

Młodzi diecezji kieleckiej na ESM z bp. Kazimierzem Gurdą

Archiwum ks. Marcina Borynia

Młodzi diecezji kieleckiej na ESM z bp. Kazimierzem Gurdą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak mówi ks. Marcin Boryń, podsumowujący 35. Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie organizowane przez Ekumeniczną Wspólnotę Taizé na przełomie roku 2012/2013. Stuosobowa grupa młodych z duszpasterzami uczestniczyła w spotkaniu młodzieży różnych wyznań chrześcijańskich, modląc się o pokój na świecie i jedność w Kościele, nawiedzali bazyliki rzymskie, wspólnie złożyli akt wiary, a także zwiedzali Wieczne Miasto. Wśród trzech polskich biskupów był obecny bp Kazimierz Gurda, który patronował młodzieży diecezji kieleckiej i spotykał się z nią na wspólnej modlitwie i rozmowach.

- Były momenty, które chyba wszyscy zapamiętamy, jak choćby ten, kiedy papież Benedykt XVI przybył na Plac św. Piotra. Wymownym gestem było uściśnięcie przeora Wspólnoty Braci z Taizé brata Aloisa przez papieża - co świadczy o tym, że darzy on Wspólnotę i Braci wielką przyjaźnią i wspiera ją. Potem była tylko wspólna modlitwa, ponieważ papież świadomie zrezygnował z oficjalnych przemówień. Sama jego obecność na Placu była niesamowicie ważna. W trakcie adoracji była modlitwa ciszy. Można sobie tylko wyobrazić ten wielki tłum młodych w sercu Kościoła. Z jednej strony siła wspólnotowej modlitwy, a z drugiej indywidualne „sam na sam” przed Panem Bogiem każdego człowieka. Bardzo istotne było także słowo do młodych Ojca Świętego, który zachęcał ich do kierowania się w życiu miłością braterską - opowiada ks. Boryń - organizator wyjazdu młodych naszej diecezji i duszpasterz wspólnoty Zarażę Cię Bogiem przy parafii św. Wojciecha w Kielcach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Symboliczne, zwłaszcza ze względu na przeżywany Rok Wiary, było odnowienie aktu wiary przez młodzież z Polski w Bazylice św. Pawła za Murami w obecności biskupów i kardynała. Miało to miejsce podczas Nieszporów przy zapalonych świecach trzymanych w dłoniach. - Sądzę, że tego typu wyjazdy wyrabiają wrażliwość religijną u młodych, otwierają ich na wyznawców innych Kościołów chrześcijańskich - podkreśla ks. Marcin.

Reklama

Uczestnicy są bardzo zadowoleni z wyjazdu i wdzięczni za gościnę rzymskim rodzinom i parafiom. Połowa z nich była po raz pierwszy na ESM i po raz pierwszy w Rzymie. Młodzi brali udział w dyskusjach na tematy związane z wiarą i ekumenizmem, we wspólnym czuwaniu, poznawali zabytki Rzymu, nawiedzali bazyliki. Po drodze odwiedzili także Orvieto i Asyż.

Obok udziału grupy młodzieży w nabożeństwach Tygodnia Ekumenicznego w Kielcach, można mówić już o pierwszych konkretnych owocach ESM.

- Młodzież, która regularnie uczestniczy w czwartkowych adoracjach w kościele św. Wojciecha, wyszła z inicjatywą, by jedna z tych adoracji w miesiącu była poświęcona w intencji pokoju na świecie i modlitwy o jedność chrześcijan. Podczas nabożeństwa będziemy modlić się kanonami Taizé i adorować krzyż z Taizé - mówi ks. Marcin Boryń. Niektórzy już uczestniczą we wtorkowych modlitwach u ojców kapucynów. Młodzieży w wyjeździe do Rzymu towarzyszyli m.in. o. Adam Sroka - proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu, ks. Sławomir Sarek - rzecznik kieleckiej kurii, ks. Kamil Banasik, ks. Józef Majchrzyk.

Uczestnicy pochodzili m. in. z parafii: św. Wojciecha, św. Jadwigi Królowej, św. Franciszka z Asyżu, Miłosierdzia Bożego, z Buska-Zdroju, Łopuszna, Jędrzejowa. Do spotkania przygotowywali się przez kilka miesięcy w Kielcach - w parafii św. Franciszka z Asyżu, w Busku-Zdroju i we Włoszczowie.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-06 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: odbyło się ekumeniczne kolędowanie i spotkanie modlitewne

Ks. Mariusz Frukacz

W ramach częstochowskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw. Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie, odbyło się wieczorem 24 stycznia ekumeniczne kolędowanie i spotkanie modlitewne. Podczas spotkania zabrzmiały znane polskie kolędy.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj