Reklama

Kościół

Watykan potwierdził papieską wizytę na Korsyce

Adobe Stock

Odpowiadając na zaproszenie władz cywilnych i kościelnych kraju papież uda się z podróżą apostolską do Ajaccio 15 grudnia z okazji zakończenie akongresu „Pobożność ludowa w regionie Morza Śródziemnego” - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematem przewodnim jednodniowej wizyty papieża będzie „Jezus czynił dobro”. Podróż odbędzie się zaledwie dwa dni przed 88. urodzinami Franciszka, które przypadają 17 grudnia.

Będzie to pierwsza papieska podróż na francuską wyspę śródziemnomorską, która jest czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, a także jednym z najbiedniejszych regionów Francji, gdzie około 20 procent ludności żyje w ubóstwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Będzie to 47 podróż zagraniczna Franciszka i po raz trzeci odwiedzi on Francję, chociaż nigdy nie była ona celem wizyty państwowej. W 2014 r. udał się do Strasburga, aby przemówić do Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, a w 2023 r. udał się do Marsylii na głośne spotkanie przywódców politycznych i kościelnych w regionie Morza Śródziemnego.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił Ojca Świętego do Paryża na ponowne otwarcie słynnej katedry Notre Dame 8 grudnia po pożarze, który zniszczył jej znaczną część w 2019 roku. Tego dnia papież odprawi jednak w Watykanie Mszę św. z nowymi kardynałami, którzy otrzymają czerwony biret dzień wcześniej, podczas konsystorza 7 grudnia.

Reklama

Jak dotąd w ciągu swojego 11-letniego pontyfikatu papież Franciszek starał się omijać większe, międzynarodowe ośrodki władzy i priorytetowo traktował mniejsze, biedniejsze i bardziej odległe miasta i narody uważane za znajdujące się na globalnych „peryferiach”, często tam, gdzie sami katolicy są mniejszością.

Podczas każdego ze swoich przystanków we francuskich miastach Franciszek podkreślał swój program dotyczący migracji i klimatu, a także swoją wizję Europy, która byłaby bardziej przyjazna i związana ze swoimi korzeniami chrześcijańskimi. Konsekwentnie odnosił się do Morza Śródziemnego jako największego cmentarza na świecie, opowiadając się za bezpieczną możliwością dotarcia migrantów poszukujących lepszej przyszłości w Europie.

Chociaż jego wizyta nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, a jej harmonogram nie został jeszcze opublikowany, papież Franciszek podczas pobytu na Korsyce ma odprawić Mszę św. kończącą dwudniową konferencję na temat religijności ludowej w regionie Morza Śródziemnego.

Według ulotki zamieszczonej na stronie internetowej diecezji Ajaccio, konferencja rozpocznie się 14 grudnia od wystąpień na temat ewangelizacji, przeżywania religijności ludowej w obliczu surowej francuskiej polityki laickości (rozdziału Kościoła od państwa) oraz pobożności ludowej i tego, jak jest ona przeżywana w określonych kontekstach lokalnych.

Papież Franciszek sprawił, że Morze Śródziemne stało się najwyższym priorytetem podczas jego pontyfikatu, odwiedzając Maltę, grecką wyspę Lesbos oraz włoskie wyspy Lampedusa i Sardynię, a także Marsylię.

Zainaugurował również i wspierał serię „spotkań śródziemnomorskich”, w których uczestniczyły dziesiątki przywódców politycznych i kościelnych, aby zająć się delikatnymi kwestiami w regionie, takimi jak między innymi ubóstwo, niebezpieczne szlaki migracyjne, klimat, wojna i brutalne konflikty oraz handel ludźmi.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-11-23 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież o minach przeciwpiechotnych: to broń podłych tchórzy, nie ma prawa istnieć

isafmedia / photo on flickr

Miny przeciwpiechotne to broń podłych tchórzy, broń nieludzka i nieodpowiedzialna. Wyrządzone przez nie szkody przypominają nam, że sięganie po broń, a w szczególności po miny jest porażką wszystkich – słowa te czytamy w papieskim przesłaniu na konferencję przeglądową w sprawie konwencji o minach przeciwpiechotnych, która odbyła się w Mozambiku. Odczytał je watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.

Więcej ...

Drag Queen odpowie za zniszczenie baneru #StopLGBT

2025-07-17 06:09

Fundacja Życie i Rodzina

24 lipca 2024 r. uczestnik parady LGBT w Poznaniu, Marek M., wyrwał przedstawicielom Fundacji Życie i Rodzina transparent #StopLGBT i zniszczył go. Policja wysłała zawiadomienie do sądu o popełnieniu wykroczenia – teraz sąd podejmie decyzję o ukaraniu mężczyzny przebranego za kobietę.

Więcej ...

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

2025-07-17 05:42
Joanna Kołaczkowska

Autorstwa Anna Bućwińska-Majer/commons.wikimedia.org

Joanna Kołaczkowska

Joanna Kołaczkowska nie żyje. ​W czwartek 17 lipca, krótko przed godziną 1 w nocy, kabaret Hrabi poinformował o śmierci swojej wieloletniej członkini, uwielbianej przez publiczność artystki, która w ostatnich miesiącach zmagała się z chorobą nowotworową. "Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Joanna Kołaczkowska... Nasza Asia" - napisali członkowie kabaretu w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Wiadomości

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...