Reklama

Niedziela Lubelska

Lubelscy terytorialsi podsumowali 2024 rok

2LBOT

Rok 2024 był dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej czasem intensywnych działań na różnorodnych kierunkach. Upłynął pod znakiem szkoleń, ćwiczeń oraz kursów mających na celu rozwój kompetencji żołnierzy, pogłębiania współpracy z innymi służbami mundurowymi, wojskami operacyjnymi, a także partnerami zagranicznymi. Lubelscy terytorialsi nieustannie dbają o bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy. Z kolei ostatnie miesiące roku upłynęły pod znakiem operacji „Feniks”, której celem jest niwelowanie skutków powodzi i niesienie pomocy poszkodowanym mieszkańcom Dolnego Śląska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W minionym roku 2024 udało się zrobić wiele zarówno w obszarze budowy potencjału osobowego, jak i rozwoju formacji w województwie lubelskim. Szeregi 2 LBOT zasiliło ponad 800 nowych żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Obecnie brygada liczy ponad 3000, a służba w szeregach 2 LBOT nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2024 roku brygada przeprowadziła siedem szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla ochotników z Lubelszczyzny. Brygada wzbogaciła się również o nowych podporuczników i kaprali – żołnierzy, którzy skorzystali z możliwości rozwoju i ukończyli z powodzeniem kurs podoficerski SONDA oraz oficerski AGRYKOLA. Ważnym wydarzeniem dla bezpieczeństwa naszego regionu było utworzenie nowego batalionu lekkiej piechoty w Bezwoli, do którego prowadzona jest intensywna rekrutacja.

Doskonalenie umiejętności i kompetencji

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szczególny nacisk w ubiegłym roku 2 LBOT postawiła na doskonalenie umiejętności i budowanie nowych kompetencji żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Oprócz szkoleń rotacyjnych i szkoleń zintegrowanych, lubelscy terytorialsi brali udział w wielu kursach specjalistycznych w swoich stałych rejonach odpowiedzialności i szkoleniach instruktorskich z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi. Odbyły się m.in. kursy operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye, granatników M72, systemu amunicji krążącej WARMATE, SERE B i wiele innych. Lubelscy terytorialsi ponadto dwukrotnie szkolili się z żołnierzami Szwedzkiej Gwardii Krajowej Hemvärnet w ramach zawodów użyteczno-bojowych, organizowanych w Szwecji i w Lublinie.

Warto dodać, że żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej regularnie szkolili się z innymi służbami mundurowymi, m.in.: Policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym czy Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

„Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności”

Swoją misję i zadania terytorialsi realizują pomagając i wspierając lokalną społeczność na wiele różnych sposobów. To często pomoc bezpośrednia jak np. udzielanie pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych, a innym razem, to udział w akcji ewakuacji mieszkańców lubelskiego osiedla w związku z zagrożeniem niewybuchem. Inną formą zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności są akcje krwiodawstwa. Od początku działalności żołnierze 2 LBOT regularnie organizują zbiórki krwi na rzecz osób chorych i potrzebujących. W 2024 roku oddali w sumie ok. 400 litrów tego cennego płynu.

Ponadto terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego organizowanych przez układ pozamilitarny. Wzięli również udział w dwóch edycjach projektu edukacyjnego „Edukacja z wojskiem” organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach którego przeprowadzili lekcje z wojskowości, bezpieczeństwa i obrony cywilnej w ponad 130 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w naszym województwie.

Reklama

Działamy w największych operacjach wojskowych

Siły i środki 2 LBOT w ubiegłym roku zaangażowane były w dwie kluczowe operacje wojskowe w naszym kraju. Od momentu wybuchu kryzysu migracyjnego na polsko - białoruskiej granicy każdego dnia żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej u boku funkcjonariuszy Straży Granicznej pełnią służbę w strefie przygranicznej, co stanowi istotne wzmocnienie odporności mieszkańców tych terenów na zagrożenie o charakterze hybrydowym.

Z kolei od 23 września 2024 roku 2 LBOT przystąpiła do operacji „Feniks", której celem jest długofalowe wsparcie w odbudowie infrastruktury na terenach powodziowych oraz łagodzenie skutków kataklizmu dla mieszkańców. W pierwszym etapie zadaniem terytorialsów było umacnianie i podnoszenie wałów przeciwpowodziowych w najbardziej zagrożonych miejscowościach. Następnie, zaraz po przejściu niszczycielskiej wody, żołnierze WOT rozpoczęli działania mające na celu wsparcie mieszkańców w usuwaniu skutków powodzi – głównie porządkowanie domostw, ulic i budynków użyteczności publicznej.

„Przodujący Pododdział WOT”

Działania i zaangażowanie żołnierzy 2 LBOT zostało wielokrotnie zauważone i docenione przez społeczeństwo. Ważnym wydarzeniem dla żołnierzy 2 LBOT było przyznanie przez dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej prestiżowego tytułu „Przodujący Pododdział WOT” dla 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej za poprzedni roku kalendarzowy. Było to pierwsze w historii Wojsk Obrony Terytorialnej nadanie tego tytułu dla pododdziału.

Misją piątego rodzaju Sił Zbrojnych jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Swoim wyszkoleniem i zaangażowaniem każdego dnia terytorialsi pokazują, że wzorowo wywiązują się z postawionych im zadań, zgodnie ze swoją dewizą - „Zawsze gotowi i zawsze blisko”.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-03 08:34

Wybrane dla Ciebie

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na ołtarze

Służebnica Boża Aleksandra Gabrysiak

Diecezja Elbląska

Służebnica Boża Aleksandra Gabrysiak

W sobotę 26 października 2024 w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu odbyło się uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanej brutalnie w 1993 r. lek. med. Aleksandry Gabrysiak. Oficjalną część poprzedziła Msza święta sprawowana według formularza o Duchu Świętym. Przewodniczył jej biskup elbląski Jacek Jezierski, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał nauczanie Kościoła na temat świętości.

Więcej ...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Więcej ...

Gdańsk: Prawomocny wyrok wobec Nergala w sprawie obrazy uczuć religijnych

2025-02-05 14:57

wikipedia.org

Sąd Okręgowy w Gdańsku w środę utrzymał w mocy wyrok ws. lidera zespołu Behemoth Adama Nergala Darskiego, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. W ubiegłym roku sąd I instancji uniewinnił muzyka od dwóch zarzutów i warunkowo umorzył postępowanie w sprawie trzeciego z nich.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Św. Agata, dziewica i męczennica

Św. Agata, dziewica i męczennica

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Panie, również wiara jest Twoją łaską

Wiara

Panie, również wiara jest Twoją łaską

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy