Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa o pokój w archikatedrze lwowskiej

Modlitwie przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki

ks. Bartosz Rajnowski

Modlitwie przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia 2025 r., gdy w Kościele katolickim obchodzony był 58. Światowy Dzień Modlitwy o Pokój, w lwowskiej archikatedrze obrządku łacińskiego biskupi z Polski i z Ukrainy wspólnie modlili się o pokój na całym świecie. Eucharystii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, a homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kaznodzieja przypomniał, że od wielu wieków w katedrze lwowskiej czczona jest Maryja w obrazie Matki Bożej Łaskawej. – Patrzymy na jej wizerunek wraz z licznymi wiernymi, którzy przybywali tutaj w ciągu wieków w pielgrzymce wiary, mając nadzieją zbawienia – mówił. – Wpisujemy się w grono tych ludzi, którzy tutaj się modlili, którzy czcili Chrystusa i Jego Matkę – dodał tłumacząc tajemnicę Bożego Macierzyństwa na bazie tekstów św. bp Józefa Bilczewskiego: „macierzyństwo wyniosło Maryje ponad wszystkie dzieła rąk Bożych”.

Abp Szal powiedział, że to otwarcie się Maryi na Boży plan zbawienie, na zrodzenie Syna Bożego zaowocował wewnętrznym pokojem serca. – Ten Jej pokój zobaczyli pasterze, którzy poszli posłuszni słowom anioła, aby zobaczyć co się wydarzyło. Aby potem wrócić do swoich domów i świadczyć o tym, czego doznali – dodał i zauważył, że na wielu wizerunkach, także tym lwowskim, Maryja zawsze wskazuje na swojego Syna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Metropolita przemyski mówił, że najlepszą drogą do pokoju jest prawdziwe pojednanie z Bogiem. – Codziennie, zwłaszcza w ostatnich latach, modlimy się o dar pokoju. Na Ukrainie, w świecie, także i w Polsce. Modlimy się tym intensywniej, im bardziej jesteśmy atakowani przez informacje mówiące o rozdarciach, wojnach, o niesprawiedliwości. Kiedy bolejemy nad bolejemy z całego serca nad ofiarami przemocy, terroryzmu, nad skutkami różnych kataklizmów – zaznaczył arcybiskup przemyski.

Niestety, jak zauważył kaznodzieja, często człowiek czuje się bezsilny wobec złych informacji, które przekazują środki społecznego przekazu. – Dlatego szukamy pomocy, doradców, przewodników i pragniemy pokoju, harmonii, łagodności i szukamy ludzi pokoju – powiedział abp Szal. – Nie ma lepszej Orędowniczki w sprawie pokoju niż Matka Boża. Jej Serce było pełne pokoju, a to dlatego, że była zjednoczona z Bogiem – dodał i wyjaśniał, że Maryja była świadoma tej jedności.

Hierarcha życzył, aby serca współczesnych ludzi były podobne do Serca Jezusa i Maryi. – Niech i nasze serca będą otwarte na wolę Bożą. Niech i w naszych sercach będzie pragnienie pokoju! – apelował zachęcając, aby korzystać z sakramentów, budowania pokóju w swoich rodzinach i narodach. – Uczmy się tego zamiłowania do pokoju. Dlatego też z inicjatywy papieża św. Pawła VI modlimy się w całym Kościele, właśnie pierwszego stycznia, o dar pokoju. Modlimy się o to, aby nasze serca były uwolnione od nienawiści, od poczucia zemsty. Modlimy się o to, aby nasze sumienia były uporządkowane i by w naszych sercach dobro było nazywane dobrem, a zło złem – apelował.

Reklama

Na koniec abp Szal w swojej refleksji zastanawiał się czy współcześnie jest możliwy autentyczny pokój. – Trudności, których nie brakuje w życiu człowieka, nie mogą być usprawiedliwieniem nienawiści, czy zemsty – przestrzegał. – Pokoju na świecie nie zapewni dobrobyt (…) wiemy, jakże krucha jest ta myśl oparta na dobrach materialnych – powiedział kaznodzieja i zapewniał, że prawdziwy pokój zawsze jest darem Bożym. – Oby tego pokoju było jak najwięcej w naszym życiu – dodał i zachęcał do nieustannej modlitwy o pokój na świecie.

Tradycyjnie w noworoczną modlitwę w archikatedrze lwowskiej wpisana była szczególna intencja o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski w posługiwaniu biskupim dla metropolity lwowskiego, abp Mieczysława Mokrzyckiego, który właśnie 1 stycznia obchodzi swoje imieniny.

Po wspólnej modlitwie polscy biskupi odwiedzili sanktuarium świętego Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Stryjskiej 6 w podlwowskich Sokolnikach.

Archidiecezję przemyską we Lwowie reprezentował abp Adam Szal i bp Stanisław Jamrozek. Bowiem od samego początku wojny archidiecezja przemyska stoi na pierwszej linii, gdy chodzi o pomoc materialną i przyjmowanie uchodźców.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-03 09:38

Wybrane dla Ciebie

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz. Miał 49 lat

2025-02-04 18:07
Ks. Jarosław Wypchło

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. Jarosław Wypchło

W wypadku samochodowym zginął ks. Jarosław Wypchło, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie (dekanat drzewicki). Do wypadku doszło w poniedziałek (3.02) w godzinach wieczornych w okolicach Przytyka - informuje diecezja radomska.

Więcej ...

Dobra święta

Św. Agata Sycylijska

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

Więcej ...

Benedykt XVI: Pasterz nie może być trzciną, która ugina się przy podmuchu wiatru

2025-02-05 18:25

Grzegorz Gałązka

5 lutego 2011 r., dokladnie 14 lat temu, Benedykt XVI udzielił sakry biskupiej pięciu kapłanom: Chińczykowi, Hiszpanowi, Wenezuelczykowi i dwom Włochom. Trzech z nich - ks. Savia Hona Tai-Fai, ks. prał. Marcella Bartolucciego i ks. prał. Celsa Morgę Iruzubietę - w grudniu ub.r. mianował sekretarzami różnych kongregacji Kurii Rzymskiej, a dwóch - ks. prał. Antonia Guida Filipazziego i ks. prał. Edgara Penę Parrę - w styczniu br., nuncjuszami apostolskim. Publikujemy homilię, którą wygłosił ówczesny papież.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Św. Agata, dziewica i męczennica

Św. Agata, dziewica i męczennica

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Panie, również wiara jest Twoją łaską

Wiara

Panie, również wiara jest Twoją łaską

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy