Reklama

Europa

Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej

Bp Hérouard: Kościół musi mieć jasne zdanie w sprawie Ukrainy

Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej bp Antoine Hérouard

Vatican Media

Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej bp Antoine Hérouard

Pokój zakłada minimum sprawiedliwości. Bez tego samo zaprzestanie walk będzie jedynie chwilą wytchnienia przed kolejną wojną – ostrzega bp Antoine Hérouard, wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE). Jego zdaniem obecna sytuacja wymaga od Europy wzięcia odpowiedzialności za swoje losy, a od Kościoła jasnego słowa w sprawie rosyjskiej agresji i wymogów katolickiego nauczania społecznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zagrożenie dla całej Europy

Francuski biskup podkreśla, że nowa sytuacja geopolityczna stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla całej Europy. Dotyczy to przede wszystkim państw bezpośrednio sąsiadujących z Rosją: Polski, krajów bałtyckich i skandynawskich. Ale zagrożenie jest obecne również w innych obszarach, za sprawą rozpowszechniania fałszywych informacji czy ingerencji w wybory.

Europa musi bronić tego, co jest dla niej ważne

Zdaniem ordynariusza diecezji Dijon Europa musi wziąć odpowiedzialność za swoje losy. „W kontekście nowej globalnej architektury bezpieczeństwa my, Europejczycy, musimy również być w stanie bronić szeregu koncepcji i wartości, które są dla nas ważne: praworządności, poszanowania danego słowa i umów, szacunku dla narodów i godności każdego człowieka” – powiedział wiceprzewodniczący COMECE w wywiadzie dla dziennika La Croix.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół musi mieć jasne zdanie

Przypomniał on, że Kościół ze swej strony musi dbać o respektowanie prawdy i jasne formułowanie wymogów etycznych. „Trzeba mieć jasność co do powagi sytuacji i prawdziwości używanych słów. Mamy do czynienia z agresją jednego kraju przeciw drugiemu, z naruszeniem granic uznanych na arenie międzynarodowej, a tego w żadnym wypadku nie można zaakceptować” – powiedział bp Hérouard.

Podstawowe zasady etyczne

Reklama

Jego zdaniem Kościół musi przypomninać podstawowe zasady wynikające z katolickiego nauczania społecznego, a odnoszące się do godności każdego człowieka, solidarności, wymogu sprawiedliwości i wrażliwości na tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Bez sprawiedliwości będzie kolejna wojna

Przedstawiciel europejskich biskupów podkreśla, że pokój nie może być po prostu zaprzestaniem walk, lecz zakłada przynajmniej minimum sprawiedliwości. „W przeciwnym razie nie będzie pokoju, lecz jedynie chwilowe wytchnienie zapowiadające kolejną wojnę. Dlatego Kościół pragnie potwierdzić swoją bliskość i solidarność z narodem ukraińskim i jego cierpieniem w ostatnich trzech latach”.

Ukraińcy walczą za całą Europę

Bp Hérouard przypomin, że osobiście był na Ukrainie. We Lwowie odwiedził cmentarz wojskowy. Widział ponad kilometrowy rząd grobów obrońców Ukrainy. „To pokazuje, że wojna nie jest czymś abstrakcyjnym, to tragedia dla całej populacji, dla całego kraj” – powiedział francuski biskup. Ukraińcy są świadomi, że ich walka o przetrwanie wykracza daleko poza ich kraj i dotyczy także całej Europy. „Z drugiej strony powiedzieli mi, że było zbyt wiele cierpienia, zbyt wiele ofiar śmiertelnych, zbyt wiele rannych, zbyt wiele rozdzielonych rodzin, aby można było zaakceptować jakiekolwiek zaprzestanie walk” – wspominał francuski biskup, podkreślając, że wszystko to stawia nas wobec pytania o prawdę i sprawiedliwość.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2025-03-10 09:59

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Papież zadzwonił do patriarchy: koniec rzezi w Gazie, niech skończy się ta nieuzasadniona tragedia

2025-07-18 11:14
Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Vatican Media

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Leon XIV zadzwonił do łacińskiego patriarchy Jerozolimy, który wraz z patriarchą prawosławnym Teofilem III przybył do Gazy z pomocą humanitarną po izraelskim ataku na katolicką parafię. Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską.

Więcej ...

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat