Reklama

Wiadomości

Warszawa: 6 kwietnia ekumeniczne nabożeństwo i debata z okazji polskiej prezydencji w UE

Adobe Stock

W związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej w niedzielę 6 kwietnia będzie przebywać w Polsce delegacja Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) oraz Komisja Konferencji Biskupich Unii Europejskiej (COMECE). Z tej okazji w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie sprawowane będzie ekumeniczne nabożeństwo. Kazanie wygłosi ks. Frank-Dieter Fischbach, sekretarz generalny KEK. Nabożeństwo poprzedzi debata "Europa-Kościół-Ekumenia w dobie rozchwiania" z udziałem duchownych katolickich i protestanckich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie (Plac Stanisława Małachowskiego 1) rozpocznie się w niedzielę 6 kwietnia o godz. 19.00. Kazanie wygłosi ks. Frank-Dieter Fischbach, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich.

Obecny także będzie przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) bp Mariano Crociata. W latach 2008-2013 pełnił on funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Włoch. Od 2013 r. piastuje urząd biskupa diecezji Latina-Terracina-Sezze-Priverno. Od 2017 r. jest delegatem Konferencji Episkopatu Włoch do COMECE. Pełnił funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego COMECE w latach 2018-2023. W marcu 2023 r. wybrany na przewodniczącego COMECE.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również z okazji pierwszej polskiej prezydencji w Radzie UE (w 2011 roku) w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo. Kazanie wygłosił wówczas zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec. Podczas nabożeństwa odczytano ponadto listy prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska.

Nabożeństwo z okazji obecnej prezydencji zostanie poprzedzone ósmą debatą w ramach cyklu "Rozmowy pod kopułą: Europa - Kościół - Ekumenia". Temat spotkania: "Europa - Kościół - Ekumenia w dobie rozchwiania". Początek o godz. 16.30.

W debacie wezmą udział:

Reklama

Ks. Frank-Dieter Fischbach, sekretarz generalny KEK - studiował teologię ewangelicką w Heidelbergu, Tybindze i Bonn. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza wykonawczego i kierownika Działu Europy Północnej i Zachodniej w Biurze Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) w Hanowerze oraz pracował jako duchowny w parafii ewangelickiej Bad Münstereifel (Kościół Ewangelicki w Nadrenii) i parafii ewangelickiej w Troisdorf (Kościół Ewangelicki w Nadrenii) w Nadrenii Północnej-Westfalii, a także w innych kościołach, wspierając relacje ekumeniczne. Pełnił funkcję sekretarza wykonawczego KEK ds. zatrudnienia i spraw społecznych, oddelegowanego przez Wspólnotę Kościołów Ewangelickich w Europie (WKEE), gdzie zajmował się dialogiem kościołów z UE. Był sekretarzem wykonawczym ds. polityki europejskiej w Przedstawicielstwie Kościołów Protestanckich w Nadrenii Północnej-Westfalii w Düsseldorfie oraz specjalnym wikariuszem w Przedstawicielstwie EKD przy UE. Od 1 lipca 2024 r. pełni funkcję sekretarza generalnego KEK.

Ks. Manuel Enrique Barrios Prieto - urodził się w Madrycie w 1962 r., zaś święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie w 1988 r. Studiował filozofię i teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Jego rozprawa dotyczyła antropologii teologicznej opartej na pracach anglikańskiego teologa Johna Macquarrie. Ukończył również psychologię kliniczną na hiszpańskiej uczelni świeckiej i uzyskał uznawane w Europie uprawnienia psychoterapeuty. Ks. Manuel Enrique Barrios Prieto przez 20 lat był proboszczem w archidiecezji madryckiej i przez 10 lat delegatem episkopatu ds. duszpasterstwa rodzin. Przez 9 lat prowadził również Sekretariat Konferencji Episkopatu Hiszpanii ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego. W marcu 2019 r. został wybrany przez Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) na sekretarza generalnego podczas zgromadzenia plenarnego i objął ów urząd 1 września 2019 r. W listopadzie 2023 r. Zgromadzenie Plenarne COMECE ponownie wybrało go na sekretarza generalnego na kolejną czteroletnią kadencję. Włada językiem hiszpańskim, włoskim, angielskim i francuskim.

Reklama

Ks. Piotr Mazurkiewicz - kapłan archidiecezji warszawskiej, profesor w zakresie nauk o polityce i katolickiej nauki społecznej, kierownik Katedry Teorii Polityki i Myśli Politycznej w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Redaktor naczelny czasopisma „Chrześcijaństwo - Świat - Polityka”. W latach 2008-2012 był sekretarzem generalnym COMECE. Główne obszary badawcze: filozofia polityki, etyka polityczna, katolicka nauka społeczna, integracja europejska, religia w życiu publicznym, totalitaryzm. Ważniejsze publikacje: "Kościół i demokracja" (2001), "Europeizacja Europy. Tożsamość kulturowa Europy w kontekście procesów integracji" (2001), "Przemoc w polityce" (2006), "Europa jako kinder niespodzianka" (2017), "Totalitarianism in the Postmodern Age: A Report on Young People’s Attitudes to Totalitarianism (Youth in a Globalizing World)" (współautor - 2021), "L’identità dell’Europa nel contesto della migrazione" (2021), "Wiara - Nadzieja - Polityka. Szkice z katolickiej nauki społecznej" (2022), "Faces of the Rule of Law in Europe" (współautor - 2024), "Two Towers and a Minaret. Migration from a Catholic Perspective" (2024).

Tadeusz J. Zieliński - urodzony w 1966 r., doktor habilitowany nauk prawnych i profesor nauk teologicznych (teologia protestancka), prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, radca prawny. W latach 1993-2001 był posłem na Sejm RP. W pracy naukowej zajmuje się historią i specyfiką protestantyzmu, stosunkami państwo-kościół, prawami człowieka, prawem konstytucyjnym i administracyjnym. Ostatnio opublikował m.in. monografię Rozdział kościoła i państwa. Krótkie uzasadnienie (Semper 2020).

Rozmowę poprowadzi dr Dominika Kozłowska - prezeska zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak oraz członkini zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, managerka, redaktorka, eseistka i publicystka, dr nauk humanistycznych w zakresie filozofii.

Wydarzenie będzie transmitowane przez Studio Lutheraneum - język polski: https://youtube.com/live/WaMW6UHbNyY?feature=share - język angielski: https://youtube.com/live/qcEt-jNDuuE?feature=share

Organizatorami wydarzenia są Polska Rada Ekumeniczna, Konferencja Kościołów Europejskich, Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej i Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2025-03-27 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

Bożena Sztajner/Niedziela

„Pójdźcie – oto wszystko jest gotowe”, pod takim hasłem wieczorem 8 marca w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy.

Więcej ...

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji „Pielgrzymki Kościoła Walczącego”

2025-05-23 11:22

Archidiecezja Gnieźnieńska

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji planowanej na sobotę 24 maja br. pielgrzymki środowiska narodowego do Gniezna, ogłaszanej w mediach jako „Pielgrzymka Kościoła Walczącego” - informuje rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej w komunikacie przesłanym KAI. Zwraca też uwagę, że Ksiądz Prymas nie wydał zgody na zapowiadaną przez organizatorów celebrację Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim. Przypomina, że taka zgoda jest konieczna w świetle obowiązujących kościelnych norm. Pielgrzymi zaproszeni są do nawiedzenia katedry i modlitwy w niej - bez jakichkolwiek elementów politycznych.

Więcej ...

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował Leon XIV

2025-05-23 21:10

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Pracownicy Watykanu otrzymali premię w wysokości po 500 euro z okazji wyboru nowego papieża - zdecydował o tym Leon XIV. Agencja Ansa wyjaśniła, że tym samym nowy papież przywrócił tradycję przyznawania takich nagród po konklawe, którą uchylił wcześniej Franciszek.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Kościół

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Leon XIV

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...