Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy staję po stronie prawdy?

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii J 7, 40-53.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 5 kwietnia. Wielki Post

• Jr 11, 18-20 • Ps 7 • J 7, 40-53

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród tłumów słuchających Jezusa odezwały się głosy: «Ten prawdziwie jest prorokiem». Inni mówili: «To jest Mesjasz». Jeszcze inni mówili: «Czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem?» I powstało w tłumie rozdwojenie z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie odważył się podnieść na Niego ręki. Wrócili więc strażnicy do kapłanów i faryzeuszów, a ci rzekli do nich: «Czemuście Go nie pojmali?» Strażnicy odpowiedzieli: «Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak Ten człowiek przemawia ». Odpowiedzieli im faryzeusze: «Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszów uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty ». Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: «Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw przesłucha i zbada, co czyni?» Odpowiedzieli mu: «Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj, zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei». I rozeszli się każdy do swego domu.

Reklama

Wśród słuchaczy Jezusa powstaje spór o Jego godność. Podział ten dotyczy najpierw tłumu. Podczas gdy jedni uważają Go za proroka i Mesjasza, drudzy – powołując się na Pismo Święte – przeczą temu, sądząc, że urodził się w Nazarecie. Brak lepszej znajomości Jezusa jest dla nich przeszkodą we właściwej ocenie Jego tożsamości. Słudzy, którzy pilnowali porządku na terenie świątyni, chcieli Go pojmać. Ostatecznie jednak, zdumieni sposobem Jego nauczania, nie odważyli się na ten krok. Fakt ten jeszcze bardziej niż słowa, świadczy o tym, kim jest Jezus i że Jego losy są w ręku Wszechmocnego. Kontrowersje dotyczące osoby Jezusa pojawiają się nie tylko pomiędzy tymi, którzy „nie znają się na Piśmie Świętym i teologii”, ale ujawnia się również w kręgu wykształconych faryzeuszy. Okazuje się nieprawdą stwierdzenie żydowskich zwierzchników religijnych, że powodem uznania przez niektórych Jezusa za proroka i Mesjasza jest ich niewiedza i brak znajomości Pisma Świętego. W obronie Jezusa staje bowiem Nikodem – jeden z uczonych faryzeuszy. Domaga się zgodnego z procedurami żydowskiego prawa zbadania całej prawdy. Zostaje jednak wyśmiany przez innych „uczonych w Piśmie” stwierdzeniem, że „żaden prorok nie powstaje z Galilei”. Tymczasem to oni się mylą. Właśnie z Galilei pochodził prorok Jonasz (2 Krl 14, 25), a według Talmudu, który zawiera naukę żydowskich rabinów, nie ma w Izraelu miasta, z którego nie pochodziłby prorok (Sukka 27b). W Nikodemie widać szczere pragnienie poszukiwania prawdy. Jest gotowy narazić się swoim kolegom, może nawet stracić ich przychylność i uznanie w obronie tego, co autentyczne. A ja? Jak zachowuję się w podobnych sytuacjach? Czy staję po stronie prawdy? Czy lenistwo, obojętność, pragnienie świętego spokoju, albo chęć uznania przez innych, nie stępiają mojego sumienia i nie hamują mnie w uczynieniu czegoś konkretnego dla prawdy i sprawiedliwości?

J.G.

ROZWAŻANIA NA ROK 2025 DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2025".

Podziel się:

Oceń:

+50 0
2025-03-10 13:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chrystusowa miłość zmienia wszystko

Red.

„Ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły” – jakże wymownie brzmią te słowa w czasie, kiedy czujemy, że coraz bardziej brakuje nam sił … Wśród codziennych spraw, w nieustannym pędzie, przy coraz krótszym dniu, niejednokrotnie pośród mnożących się przeszkód i trudności czujemy, że jesteśmy niemalże u kresu. Potrzebujemy odpoczynku, wytchnienia, nowego źródła mocy. Wskazuje je nam dziś słowo Boże.

Więcej ...

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Dziękczynienie za peregrynację Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia

2025-05-02 20:58

BP KEP

Łaskami słynący wizerunek Czarnej Madonny, który przemierzył drogi waszej archidiecezji, powraca do swego domu, w którym zawsze mamy radość spotkania się z naszą niebieską Matką – powiedział abp Antonio Guido Fillipazzi. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył Mszy św., z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski oraz licznie zgromadzonych wiernych, wieńczącej Nawiedzenia Maryi w znaku ikony Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej oraz II Etapu Peregrynacji po wszystkich polskich diecezjach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...