Reklama

Wiadomości

Co daje wspólna Wielkanoc

Red

Lubię ten okres, kiedy wszystkie Kościoły chrześcijańskie: wschodnie i zachodnie, w tym samym czasie celebrują Wielkanoc, a więc i Wielki Tydzień. Tak jest w tym roku. To pomaga uświadomić, że największe święto chrześcijańskie tak naprawdę łączy nas wszystkich. Bo wierzymy w tego samego Jezusa Chrystusa i mamy wiele wspólnych elementów naszej wiary i praktyk liturgicznych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zatem Anno Domini 2025 w Niedzielę Palmową w wielu miejscach Polski krzyżują się procesje z palmami, gdy katolicy i prawosławni świętują uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W Wielki Czwartek w tym samym czasie będziemy świętować ustanowienie sakramentu eucharystii i kapłaństwa, które mają takie samo znaczenie w obu kościołach: wschodnim i zachodnim. Także w Wielki Piątek czcimy Mękę Pana Jezusa, nawet jeśli w nieco inny sposób, to wymowa celebracji jest taka sama. W obu Kościołach centrum obchodów stanowi adoracja krzyża. Kościół prawosławny nie zna wprawdzie drogi krzyżowej i nie umieszcza Najświętszego Sakramentu nad udekorowanym Grobem z figurą Jezusa, za to wierni niosą w procesji – nieznaną u nas - Świętą Płaszczenicę, czyli tkaninę z wizerunkiem Chrystusa leżącego w grobie, a następnie przed Płaszczenicą oddają głębokie pokłony, dotykając czołem posadzki świątyni. To właśnie Płaszczenica symbolizuje Grób Pański. Liturgie wschodnie są też dłuższe, mają więcej śpiewów chóralnych, ale też nasze Wielkopiątkowe obrzędy i śpiewy pieśni pasyjnych mają wyjątkowy charakter, pozwalają się skupić i autentycznie włączyć w Mękę Chrystusa. To chyba sprawia, że to nabożeństwo jest dla mnie co roku ogromnym przeżyciem i mocnym doświadczeniem wiary.

Reklama

Łączy nas także i to, że w obu Kościołach w celebracjach tego okresu najważniejsza jest liturgia Wigilii paschalnej, odprawiana wieczorem lub nocą z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę. Rozpoczyna się ona zawsze po zachodzie słońca, kiedy to według kalendarza biblijnego rozpoczyna się nowy dzień, który przypomina pierwszy dzień po szabacie, w którym zmartwychwstał Jezus. Wtedy faktycznie świętujemy już zmartwychwstanie Chrystusa. W czasie tej wyjątkowej liturgii często odbywają się chrzty albo też następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez tych, którzy już są ochrzczeni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ta liturgia rozpoczyna niedzielę zmartwychwstania, czyli największe święto chrześcijańskie w Kościele katolickim i prawosławnym. Celebracja wschodnia rozbrzmiewa o północy uroczystą procesją z ikonami, ze świecami, przy biciu dzwonów, kiedy prawosławni trzy razy obchodzą dookoła cerkiew. Potem pozdrawiają się słowami: „ Chrystos Woskries” („Chrystus zmartwychwstał”) – „Woistinu Woskries” („Prawdziwie Zmartychwstał”). Kościół katolicki zmartwychwstanie ogłasza światu w uroczystej rezurekcji o szóstej rano (lub bezpośrednio po liturgii Wigilii paschalnej), wierni także przy biciu dzwonów w uroczystej procesji trzy razy obchodzą świątynię, śpiewając radosne „Alleluja”.

Bogactwo obchodów pokazuje też poniedziałek wielkanocny. Prawosławie wiąże bowiem ten dzień z dodatkową celebracją - nawiedzaniem cmentarzy, a nad grobami zmarłych odmawia się panichidy, czyli modlitwy za tych, co odeszli. Także Niedziele Przewodnia (u nas ogłoszona przez św. Jana Pawła II jako Niedziela Miłosierdzia) obchodzona jest w Kościołach wschodnich jako Wielkanoc Umarłych (coś w rodzaju Uroczystości Wszystkich Świętych).

Warto jeszcze dodać, dlaczego tym roku na Wschodzie i Zachodzie Wielkanoc przypada w tym samym czasie. Otóż, Niedziela Palmowa 13 kwietnia, zarówno w kalendarzu juliańskim, jak i gregoriańskim, w obu kalendarzach wypada już po równonocy wiosennej (która jest 21 marca), a więc kolejna niedziela jest Niedzielą Wielkanocną. Wielkanoc zaś jest wyznaczana w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W ujęciu chrześcijańskim jest to pełnia, która przypada po równonocy wiosennej. Jest w pewnym sensie kontynuacją żydowskiej Paschy, którą Żydzi świętują do dzisiaj w czasie samej pierwszej wiosennej pełni księżyca, natomiast dla chrześcijan ważne jest zmartwychwstanie Chrystusa, dlatego Pascha jest przeniesiona na niedzielę, która jest pamiątką zmartwychwstania.

Ważne jest i to, że Wielkanoc obchodzi się od początków Kościoła. Dotyczy bowiem największej tajemnicy chrześcijańskiej: męki i zmartwychwstania Jezusa, która jest centrum każdej niedzieli jak i w dorocznego święta.

Podziel się:

Oceń:

+3 -2
2025-04-13 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Coraz więcej dorosłych staje się katolikami

Chrzest św. włącza we wspólnotę wiary, nadziei i miłości

Ks. Paweł Kłys

Chrzest św. włącza we wspólnotę wiary, nadziei i miłości

Ceremonia znana jako Obrzęd Wybrania, odbywająca się zazwyczaj w okolicach Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu, pozwala dostrzec jak wiele osób stanie się prawdopodobnie w danym roku katolikami. Tegoroczne dane dotyczące obrzędu wybrania wciąż napływają z diecezji na całym świecie. Ale już teraz obraz wydaje się uderzająco pozytywny.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Nawrocki: te wybory były najmniej sprawiedliwie w ciągu ostatnich 35 lat

2025-05-18 21:31

PAP/Adam Warżawa

Te wybory były najmniej sprawiedliwie w ciągu ostatnich 35 lat, strumień propagandy i kłamstwa finansowany przez spółki skarbu państwa, instytucje państwa polskiego wykorzystywano do walki z kandydatem obywatelskim - powiedział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wybory prezydenckie 2025. Sondażowe wyniki TV Republika...

Wiadomości

Wybory prezydenckie 2025. Sondażowe wyniki TV Republika...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...