Reklama

Afryka

Polak ks. Marek Ochlak biskupem na Madagaskarze

2025-04-17 12:27
Prowincjał Marek Ochlak OMI

foto. /arch. Marek Ochlak OMI/Agnieszka Robakowska/Paweł Gomulak OMI

Prowincjał Marek Ochlak OMI

Papież mianował polskiego oblata biskupem na Madagaskarze. Ks. Marek Ochlak, O.M.I., dotychczasowy prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepo-kalanej w Polsce stanie na czele diecezji Fenoarivo Atsinanana. W przeszłości był misjonarzem na Madagaskarze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Marek Ochlak, O.M.I., urodził się 14 marca 1966 r. w Nowym Mieście Lubawskim. Do ka-płaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. W 1990 r. złożył wieczystą profesję zakonną, a w 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Przez dwa lata był wikarym w Kędzierzynie-Koźlu (1992-1994), a następnie został wysłany do Francji, gdzie przygotowywał się do wyjazdu na misję. W latach 1995-2021 posługiwał na Madagaskarze. Był tam m.in. przełożonym delegatury swego zgromadzenia w tym kraju. Od 2023 r. jest przełożonym prowincjalnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Zaskoczenie i wyzwanie"

„Ta informacja na pewno mnie zaskoczyła”– powiedział Radiu Watykańskiemu biskup nominat. Przyznał, że jest to dla niego wyzwanie, a jednocześnie realizacja powołania misyjnego.

„Nigdy nie myślałem, że jeszcze wrócę na Madagaskar, dlatego, że zgromadzenie powołało mnie do Polski, ale Pan Bóg ma swoje drogi, Pan Bóg daje siłę, daje moc, wskazuje, że mamy pomóc zbawić siebie i innych. Przypominają mi się słowa naszego założyciela św. Eugeniusza de Mazenoda, że w naszym życiu kapłańskim, zakonnym ma być miłość, a na zewnątrz gorliwość o zbawienie dusz. Myślę, że ta gorliwość o zbawienie dusz w jakiś sposób wzywa mnie na Madagaskar”.

Podziel się cytatem

Ks. Ochlak podziękował wszystkim, którzy modlili i modlą się za niego. „Proszę o modlitwę i mam nadzieję, że dalej będziecie mi towarzyszyć w mojej misji jako misjonarza i obecnie jako biskupa”.

Człowiek misji

Reklama

Po święceniach pracował przez trzy lata jako wikariusz w parafii pw. św. Eugeniusza w Kę-dzierzynie-Koźlu. 8 sierpnia 1995 r. wyjechał na Madagaskar. Najpierw w Antananarivo-Soavimbahoaka (lata 1995–1996) odbył kurs języka i kultury malgaskiej. Następnie posłu-giwał w Marolambo jako misjonarz w buszu (1996–2001, od 1999 r. jako przełożony), w Toamasina – Notre Dame de Lourdes (2001–2009, od 2006 r. jako przełożony i proboszcz), a także w Antananarivo-Soavimbahoaka (2009–2015) jako przełożony misjonarzy oblatów na Madagaskarze i wyspie Reunion. Po zakończeniu tej posługi, od 27 listopada 2016 r. pracował na misji Befasy, przejętej po misjonarzach saletynach. Przez lata posługi, z pomocą darczyńców z Polski, zbudował dla lokalnych społeczności m.in. studnie, wodociągi, szkoły, kaplice, szpitalik im. Wandy Błeńskiej, a także odnowił kościół w misji centralnej pw. św. Te-resy od Dzieciątka Jezus. Po powrocie do Polski, od września 2021 r. pełnił funkcję dyrekto-ra Prokury Misyjnej w Poznaniu, odpowiedzialnej za wsparcie misji (nie tylko oblackich), animację i informację misyjną. W strukturach Prokury działają m.in.: Stowarzyszenie Świec-kich Przyjaciół Misji, Wydawnictwo Misyjne Drogi wraz z portalem misyjne.pl, Fundacja In-stytut Mazenodianum oraz Stowarzyszenie Lumen Caritatis. 10 stycznia 2023 r. został wy-brany przełożonym Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN, a kanonicznie przyjął urząd 17 lutego. W dniu dzisiejszym papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze.

Diecezja Fenoarivo Atsinanana

Diecezja Fenoarivo Atsinanana, położona na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru nad Ocea-nem Indyjskim, została erygowana 30 października 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Obejmuje obszar 25 tys. km² i jest sufraganią archidiecezji Toamasina, na czele z kard. Désiré Tsarahazana. Główne miasta diecezji z północy na południe to: Maroantsetra, Mananara, Soanierana Ivongo, Fenoarivo-Atsinanana i Vavatenina. Na wyspa Sainte-Marie (Wyspa Pi-ratów), znajduje się pierwszy kościół katolicki wybudowany Madagaskarze w 1957 r. We-dług danych z 2024 roku, diecezja liczyła 1 626 672 mieszkańców, z czego 432 923 to ka-tolicy, co stanowi około 26,6% populacji. W strukturach diecezji jest 11 parafii (misji cen-tralnych z licznymi wspólnotami katolickimi w buszu, nawet do 50), w których posługuje 56 prezbiterów diecezjalnych i 3 zakonnych. Dodatkowo, w diecezji pracują 72 siostry zakonne oraz jest 51 seminarzystów. Katedrą diecezjalną jest kościół pw. św. Maurycego w Fenoarivo Atsinanana.

Od ponad 100 lat

Oblaci są obecni w Polsce od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda – późniejszego biskupa Marsylii – 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence. Obecnie Zgromadzenie liczy 3418 członków, a Polska Prowincja skupia 414 oblatów, w tym 243 pracujących w kraju. Pięciu z nich zostało biskupami: Eugeniusz Jureczko OMI (Kame-run, zmarł w 2018 r.), Jacek Pyl OMI (Ukraina – Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Inukowie) i Jan Kot OMI (Brazylia). Poza Polską Prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Misjo-narze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich główną misją w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego Królestwa najbardziej opuszczonym – głoszenie Dobrej Nowiny ludom, któ-re jej jeszcze nie przyjęły, oraz pomoc w odkrywaniu własnej wartości w świetle Ewangelii. Tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do grup, z którymi ma on najmniejszy kon-takt.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Osoby zaangażowane w organizację i przebieg konklawe złożą przysięgę

2025-05-05 06:31

Agata Kowalska

Przygotowania do konklawe wkraczają w kluczową fazę. W poniedziałek przysięgę na zachowanie tajemnicy złożą osoby zaangażowane w organizację i przebieg wyboru papieża. To zarówno duchowni, wśród nich mistrz ceremonii liturgicznych, ale także woźni obsługujący windy w Pałacu Apostolskim, elektrycy, technicy i kucharze.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

2025-04-30 12:36

Karol Porwich / Niedziela

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, choć wskazany jest udział we Mszy św., nie jest obowiązkowy, gdyż nie jest to tzw. święto nakazane.

Więcej ...

Rzym: wszyscy kardynałowie-elektorzy dotarli do Wiecznego Miasta

2025-05-05 11:41

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Dzisiejsza poranna kongregacja generalna jest pierwszą, na której obecni są wszyscy kardynałowie upoważnieni do udziału w konklawe. Ostatni dwaj, dotychczas nieobecni dotarli do Wiecznego Miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Kościół

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Waszyngton podpisuje ustawę wymagającą od księży...

Wiadomości

Waszyngton podpisuje ustawę wymagającą od księży...

Włochy: Przed konklawe kardynałowie odwiedzili swoje...

Kościół

Włochy: Przed konklawe kardynałowie odwiedzili swoje...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...