Reklama

Niedziela Wrocławska

Biskup Jacek Kiciński: Franciszek bardzo umiłował Maryję i zawsze przynosił pokój i serdeczność.

2025-04-24 18:49
Biskup Jacek Kiciński

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński

W katedrze wrocławskiej trwa modlitwa w intencji zmarłego papieża Franciszka. Tym razem Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wstępie do liturgii ks. Paweł Cembrowicz podkreślił, że do Watykanu przybywa coraz więcej pielgrzymów, aby poprzez modlitwę i obecność podziękować za pontyfikat papieża Franciszka. Z kolei bp Jacek Kiciński w homilii podkreślił: - Kolejny dzień naszej modlitwy za zmarłego Ojca Świętego w katedrze wrocławskiej. Dziękujemy za dar jego życia i pontyfikat, ale przede wszystkim modlimy się o to, aby dobry Bóg nagrodził go nagrodą życia w niebie. To ostatnie pożegnanie jest bardzo ważne. Pozostaje ono w naszej pamięci bardzo długo. Jako wspólnota Kościoła żegnamy wspaniałego człowieka. Żegnamy nie tylko głowę Kościoła, ale pasterza i ojca, który towarzyszył nam przez 12 lat na drodze naszej wiary - wskazał bp Jacek, dodając: - Jak pięknie to ostatnie pożegnanie komponuje się z wczorajszą i dzisiejszą Ewangelią.

Przywołując uczniów idących do Emaus biskup podkreślił, że pojawiało się u nich zniechęcenie, ale dołączył się do nich Jezus, który towarzyszył im w drodze i pytaniem: “O czym rozmawiacie?” - Ile w tym pytaniu musiało być ciepła, miłości i szacunku wobec tego, co przeżywali. Opowiadali Jezusowi o Jezusie, ale wyrazili w ten sposób to wszystko, co było w ich sercu. Jezus spokojnie wysłuchał i zaczął wyjaśniać w świetle słowa Bożego - podkreślił hierarcha, wskazując, że uczniowie poznali Go przy łamaniu chleba oraz z entuzjazmem wrócili do Jerozolimy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym świetle ukazana została także posługa papieża Franciszka. Wspominając początek pontyfikatu. - 13 marca 2013 roku, kiedy, gdy w Kościele przeżywaliśmy trudne czasy, kiedy było wiele żalu i smutku, a później jeszcze przyszła pandemia. Papież Franciszek dołączył do nas, jako wspólnoty Kościoła, jak ojciec do swoich dzieci i postawił pytanie: “Czym żyjecie? O czym rozmawiacie?” Ojciec Święty znalazł klucz do naszych serc. Mówimy, że Franciszek miał charyzmat słuchania, obecności, czułości i serdeczności. Ilekroć spotykaliśmy się z nim jako biskupi, mówił najpierw: “Słuchajcie”. Wsłuchiwał się w to, czym żyje Kościół i świat, w którym dramatów nie brakowało: wojny, nieszczęścia i głód. A później mówił, jak Jezus w drodze do Emaus: “O nierozumni, musimy się nawrócić i wrócić do słowa Bożego. Jeśli życie nasze ma mieć sens, musimy wrócić do Boga, i Jego miłującego słowa. Musimy zatrzymać się na adoracji i zmienić nasze ludzkie myślenie”. I przechodził do rzeczy konkretnych, mówiąc, że Kościół ma się stać szpitalem polowym, w którym jest miejsce dla każdego człowieka, a zwłaszcza dla obolałych i tych, którzy doświadczają wielkiego cierpienia. Zachęca nas wszystkich, mówiąc: “Wyjdźcie ze swego poukładanego życia, wyjdźcie do ludzi ubogich, a do młodzieży: “Wstańcie z kanapy” - przypomniał hierarcha.

W dalszej części bp Jacek podkreślił, że papież Franciszek stawiał świetną diagnozę współczesnego świata i wskazał na drogę ewangelizacji. -Wskazał na głód Boga we współczesnym świecie i mówił: “Ożywiajcie Kościół, w którym jesteście. Wyjdźcie do tych, którzy odeszli ze wspólnoty i szukajcie tych, którzy Jezusa jeszcze nie poznali. A mówił o szukaniu Jezusa na peryferiach, bo tam narodził się Jezus i tam został ukrzyżowany.

Reklama

Mówiąc o papieżu Franciszku kaznodzieja podkreślił, że Ojciec Święty stawiał wymagania, a przede wszystkim kochał. - Wymagał od siebie bardziej niż od innych, a to jest przekonujące i wiarygodne. To przy nim, w ciągu 12 lat, zrozumieliśmy, co znaczy być uczniem - misjonarzem. To życie jest przygotowaniem i głoszeniem. W swojej programowej adhortacji: “Evangelii Gaudium” podkreślił, że Ewangelię trzeba głosić z radością, pasją i entuzjazmem, bo takie powinno być nasze życie, dlatego przypominał nam, że Kościół ma być wspólnotą w drodze i matką o otwartym sercu, że dla każdego człowieka jest miejsce w Kościele, a duszpasterstwo ma być prowadzone w kluczu nawrócenia - nauczał biskup, dodając: - Papież porównał Kościół do Hipermarketu. Ze stoiska przechodzi się na stoisko. Są promocje i zachęty i reklamy, ale produkty najważniejsze do życia są na końcu, dlatego potrzeba w naszym życiu zatrzymania, rozeznania i kontemplacji, aby odczytywać znaki czasu i na nie odpowiadać w świetle Ewangelii.

Biskup Jacek nawiązał także do życia zakonnego. - Jest ono miernikiem kondycji Kościoła. To od niego zaczyna się każda reforma Kościoła. Nabiera on wtedy powietrza w żagle, ale od życia zakonnego i miernego jego poziomu zaczyna się upadek Kościoła. Życie zakonne jest papierkiem lakmusowym Kościoła - opowiadał bp Kiciński, dodając: - Papież pozostawił nam sztukę rozeznawania duchowego, a przy spotkaniach przypominał o ubogich. To jego pragnieniem był Kościół, który widzi drugiego człowieka. Jeśli Kościół dostrzega ubogiego jest w stanie dostrzec każdego człowieka.

Ludzie młodzi oraz rodzina chrześcijańska była bliska Ojcu Świętemu. - Widział siłę i potencjał rodziny, a do młodych mówił: “Christus vivit”. To życie młodych porównał do wyprawy kajakiem i mówił: “Wy wiosłujcie, ale dobrze, aby przy sterze byli starsi, bo mają doświadczenie. Wy szybko biegniecie, ale starsi znają drogę”. To właśnie tak zachęcał, aby iść wspólną drogą. Nie w podziałach i różnicach, ale jedna wspólnota i rodzina - przypomniał słowa papieża kaznodzieja.

Reklama

Papież Franciszek wskazywał swoim nauczaniem, że do świętości zaproszony jest każdy i przez to mówił o świętych z sąsiedztwa oraz przestrzegał przed acedią - Na końcu skierował nasze myśli i serce ku Najświętszemu Sercu Jezusa. My ludzie kultury, powierzchowności zatrzymujemy się na tym, co zewnętrzne. Trzeba przebić się przez skorupę zewnętrzności, aby poznać wnętrze człowieka i Kościoła - mówił biskup, dodając: - Franciszek bardzo umiłował Maryję i zawsze przynosił pokój i serdeczność. Jego uśmiech pozostanie w naszym sercu na zawsze. Pragnął pokoju na świecie i o niego modlił się. Poświęcił swoje cierpienie w tej intencji, ale mówił też, że zaczyna się on od ludzkiego serca.

Na zakończenie biskup Jacek nawiązał do ostatnich chwil papieża i podkreślił, że Ojciec Święty nie ukrywał choroby. - Na koniec przyjechał do nas na kilkanaście dni, aby się pożegnać, pobłogosławić i w pokoju serca odejść do domu Ojca.

Po Mszy świętej rozpoczęła się modlitwa różańcowa za zmarłego papieża.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Radość zmartwychwstania przebija się do świadomości uczniów powoli

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 35-48.

Więcej ...

Droga Krzyżowa ulicami Oleśnicy w intencji nawrócenia dr Jagielskiej

2025-04-24 21:47

Fundacja Pro-Prawo do Życia

Kiedy morduje się niewinnych, opór staje się obowiązkiem moralnym. Dlatego 10 maja Fundacja Pro-Prawo do życia organizuje w Oleśnicy publiczną Drogę Krzyżową ulicami miasta i wokół szpitala: w intencji nawrócenia Gizeli Jagielskiej oraz powstrzymania aborcji. Po jej zakończeniu odbędzie się wiec, na którym Fundacja przedstawi plan działania na rzecz zatrzymania aborcjonistów i ochrony dzieci. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Osobom chcącym przyjechać do Oleśnicy Fundacja udzieli wsparcia.

Więcej ...

Przygotowania do pogrzebu papieża i nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Rzymie

2025-04-25 07:28

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W piątek, w przeddzień uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka, trumna z jego ciałem będzie wystawiona w bazylice Św. Piotra od 7.00 do 19.00. Do czwartkowego wieczoru hołd papieżowi oddało około 100 tysięcy osób. Kolejne tysiące wiernych przybyły w nocy. W Rzymie obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Franciszek

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

Kościół

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę