Dyplomacja gestów. Pogrzeb Franciszka krokiem do pokoju?
Helena Harłukowicz/KAI
Włodzimierz Rędzioch
Wielu zastanawia się, czy pogrzeb papieża Franciszka, który przez cały pontyfikat dążył do budowania mostów i zacieśniania braterstwa może się stać krokiem do światowego pokoju. W homilii pogrzebowej kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że w obliczu szalejących dziś wojen papież „nieustannie zabierał głos, błagając o pokój”.
Uwagę obserwatorów przykuły oklaski wiernych dla wchodzącego na plac św. Piotra abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i niezmordowanego orędownika pokoju, który pozostał w Kijowie ze swoim cierpiącym narodem. Na placu św. Piotra widać było też ukraińskie flagi i transparenty z napisem „Wyjednaj nam pokój!”.
Znamiennym komentarzem do tego pragnienia były też oklaski wiernych, które wybrzmiały w tych momentach homilii, gdy kard. Re mówił o Franciszku: „Wzywał do rozsądku i uczciwych negocjacji, aby szukać możliwych rozwiązań, ponieważ - jak mawiał - wojna to jedynie śmierć ludzi, zniszczenie domów, szpitali i szkół. Wojna zawsze pozostawia świat gorszym niż był wcześniej - dla wszystkich jest zawsze bolesną i tragiczną porażką”.
Odnotowano też obecność na liturgii prezydentów Donalda Trampa, Emmanuela Macrona i Wołodymyra Zełenskiego, którzy siedzą nieopodal siebie w pierwszym rzędzie, zaraz obok ołtarza. Przedstawiciel Białego Domu poinformował, że przed liturgią prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się ze swym ukraińskim odpowiednikiem i przeprowadził z nim bardzo konstruktywną rozmowę. Planowane jest kolejne spotkanie w czasie ich pobytu w Rzymie.
6 czerwca minuta modlitwy w intencji pokoju w Ziemi Świętej
tom (KAI) / Rzym / KAI
Graziako
Akcja Katolicka w wielu krajach świata, m. in. we Włoszech i Argentynie, zaprasza 6 czerwca br. o godz. 13 na minutę modlitwy w intencji pokoju. - Tym samym będzie to forma wsparcia dla inicjatywy papieża Franciszka, który zaprosił w niedzielę Zesłania Ducha Świętego do Watykanu na wspólną modlitwę w intencji pokoju prezydentów Izraela i Autonomii Palestyńskiej: Szymona Peresa i Mahmuda Abbasa - informuje włoska agencja katolicka SIR.
Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki
2025-07-19 15:07
tom/KAI
Vatican News
„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.
Leon XIV skierował list do kard. Roberta Saraha, którego mianował swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości 400-lecia objawień św. Anny w Sainte-Anne-d'Auray. Zachęcaj wszystkich uczestników tego wydarzenia, aby z nową siłą i zapałem pielęgnowali w sobie nadzieję na spełnienie Bożych obietnic - napisał Ojciec Święty.