Reklama

Niedziela Wrocławska

Pielgrzymka Pojednania do Rzymu w 60. rocznicę wystosowania Listu biskupów polskich do niemieckich

mat. pras. Archidiecezja Wrocławska

W 60. rocznicę orędzia biskupów polskich do niemieckich abp Józef Kupny przewodniczył uroczystej Mszy świętej podczas Pielgrzymki Pojednania w Rzymie. Uczestniczyły w niej władze Wrocławia, była premier Hanna Suchocka i pielgrzymi – wierni z archidiecezji wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Pojednania została zorganizowana przez archidiecezję wrocławską oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość. To część obchodów Roku Pojednania, który rezolucją uchwaliła we Wrocławiu rada miejska z powodu 60. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

Wierni archidiecezji wrocławskiej przy tej okazji nawiedzili grób papieża Franciszka oraz przeszli przez drzwi święte w papieskich bazylikach większych. We wtorek 29 maja uczestniczyli we Mszy świętej w kościele polskim pw. św. Stanisława w Rzymie, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Sprawował ją także bp Maciej Małyga, wrocławski biskup pomocniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. prof. Sławomir Stasiak nawiązał do orędzia, które jego zdaniem bywa często redukowane do końcowych zdań: „…wyciągamy do was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. - Zasadnicza część orędzia opisuje jednak historię naszego narodu. Mówi o tym, że symbioza chrześcijaństwa kościoła i państwa istniała od jego początku i nigdy nie uległa zerwaniu. Doprowadziła do sposobu myślenia: co polskie to katolickie. Czynnik religijny jest ściśle spleciony z czynnikiem narodowym. Ze wszystkimi pozytywnymi jak i negatywnymi aspektami tego programu – tłumaczył rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Reklama

I pytał, dlaczego dzisiaj wielu z taką determinacja kwestionuje tę fundamentalną prawdę z naszej historii. Zastanawiał się, jak teraz powinniśmy właściwie ukierunkować przyszłość naszego narodu. - Prawda nie może być relatywna, musi być zgodna z rzeczywistością. Kard. Bolesław Kominek, autor orędzia, miał świadomość, że nie tylko Niemcy są uwikłani w zło, ale my Polacy możemy dać się uwikłać w zło, jeśli zabraknie w nas przebaczenia. W 1965 roku to zło było przytłaczające. Jednak ogrom zła, jakiego moglibyśmy doświadczyć w skutek braku przebaczenia, mógłby nas przygnieść – mówił ks. prof. Stasiak.

Pytał także, jaką powinniśmy przybrać współcześnie postawę w pojednaniu w tak podzielonej ojczyźnie, kiedy, jak określił, „nasza wspólnota europejską zmierza w dziwnym kierunku”. - Szukamy odpowiedzi w Ewangelii. A w niej Jezus mówi: „Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem”. Naszym zadaniem jest pozytywistyczna praca u podstaw. To dla nadzieja dla nas. Trudna, ciężka wytrwała praca w cichości i odpowiedzialności. Dla dobra naszej kochanej ojczyzny – podsumował kaznodzieja.

Wszystkim zebranym pielgrzymom dziękował także abp Kupny - O idei pojednania, jaka wypłynęła z Polski w 1965 roku za sprawą polskich biskupów, mówiłem osobiście papieżowi Franciszkowi. Ostatni raz w grudniu 2024 roku. Ucieszył się, że to propagujemy i poparł przesłanie pokoju, które płynie z orędzia. Dzisiaj jesteśmy w szczególnym czasie w Rzymie. Trwamy w zadumie nad grobem Ojca Świętego i wierzymy, że wspomaga nasze działania, wstawiając się za nami u Boga. Rok Jubileuszowy, który ogłosił dla całego świata, i Rok Pojednania we Wrocławiu mają wiele wspólnego – mówił metropolita wrocławski i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-04-29 23:48

Wybrane dla Ciebie

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51
Modne firany i zasłony

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

Więcej ...

Jubileusz Młodych. Papież weźmie udział w wydarzeniu "Ty jesteś Piotr"

2025-07-09 13:58
Jubileusz Młodych

Vatican Media

Jubileusz Młodych

Papież Leon XIV będzie przewodniczyć 31 lipca wydarzeniu „Ty jesteś Piotr” w ramach Jubileuszu Młodych. Wydarzenie jest poświęcone młodym włoskim pielgrzymom i ma stanowić wyjątkowe doświadczenie w samym sercu Jubileuszu – mówią organizatorzy.

Więcej ...

Diakon Norbert Ryznar z żoną na ogólnopolskim spotkaniu diakonów stałych

2025-07-09 15:00
W rekolekcjach udział wzięło 17 diakonów stałych

Krzysztof Kaput

W rekolekcjach udział wzięło 17 diakonów stałych

Wyświęcony przed kilkoma miesiącami w Rzymie na diakona stałego Norbert Ryznar z Bystrzycy Kłodzkiej uczestniczył wraz z rodziną w ogólnopolskich rekolekcjach dla diakonów stałych, które odbyły się w dniach 2–5 lipca w Rudach na Górnym Śląsku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany