Reklama

Kościół

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze głosowanie

Teoretycznie papież może zostać wybrany już wieczorem w dniu rozpoczęcia konklawe. Wówczas przeprowadza się pierwsze głosowanie. Dzieje się tak od 2005 roku, wcześniej głosowania odbywały się od rana drugiego dnia. Jednak w ostatnim wieku najszybciej papieża wybrano w 1939 roku. Kard. Eugenio Pacelli, późniejszy Pius XII, zyskał wymagane poparcie już w trzecim głosowaniu. Także w drugim dniu konklawe kończyło się w 2005 i w 2013 roku.

Uroczyste skrutinium

Karty do głosowania (minimum dwie lub trzy) rozdają elektorom ceremoniarze. Następnie opuszczają oni Kaplicę Sykstyńską. Drzwi za nimi zamyka „najmłodszy stażem” kardynał diakon, który losuje też spośród elektorów dziewięć osób. Po trzech skrutatorów (zliczających głosy), infirmierzy (zbierający głosy elektorów chorych, pozostających w swoich pokojach) oraz rewizorów (sprawdzających pracę skrutatorów). Na przygotowanej karcie z napisem „Eligo in Summum Pontificem” kardynałowie muszą napisać nazwisko wybranego kandydata i to w taki sposób, by nie zdradzało to charakteru pisma. Kardynał podchodzi do urny, kładzie kartę, złożoną we czworo, na patenę, wypowiadając słowa: „Powołuję na świadka Chrystusa Pana, który mnie osądzi, że mój głos jest dany na tego, który - według woli Bożej- powinien być, moim zdaniem, wybrany”. Następnie nachyla patenę nad urną, wprowadzając w ten sposób kartę z zapisanym nazwiskiem do urny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liczenie głosów

Reklama

Po zakończeniu głosowania karty są mieszane, a następnie liczone przez trzech skrutatorów. Sprawdzana jest liczba kart – jeżeli nie zgadza się z liczbą głosujących, głosowanie jest nieważne. Potem każda karta jest głośno odczytywana, treść zapisywana, zaś karty nawlekane są na nitkę. Czynności muszą powtórzyć rewizorzy. Palenie kart do głosowania następuje po dwóch skrutyniach przed południem lub po dwóch po południu. Do spalenia głosów może dojść jednak już po pierwszym z głosowań, o ile przyniesie ono wybór papieża. Do tego potrzeba 2/3 oddanych głosów.

W tym roku w konklawe bierze udział 133 elektorów.

Losowanie skrutatorów

W Kaplicy Sykstyńskiej przygotowano dla kardynałów specjalny drewniany pulpit, na którym znajdują się 133 ponumerowane kule.

To jest liczydło, które służy do losowania kardynałów, pełniących funkcje przy procedurze głosowania. Konkretnie chodzi o wybór 3 skrutatorów, którzy będą liczyć karty do głosowania oraz odczytywać zapisane na nich nazwiska, 3 rewizorów, którzy weryfikują pracę skrutatorów i 3 infirmiarzy (kardynałów, odpowiedzialnych za zebranie i dostarczenie skrutatorom kart to głosowania kardynałów, którzy, ze względu na stan zdrowia, mają pozwolenie na głosowanie ze swego miejsca zakwaterowania).

Bile wkłada się do woreczka, a te, które zostaną wylosowane, umieszcza się następnie w liczydle, aby przy kolejnym losowaniu nie zostali wybrani ci sami kardynałowie.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-05-07 16:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Loggia bazyliki św. Piotra gotowa na pojawienie się nowego papieża

KATARZYNA ARTYMIAK

Więcej ...

Modlitwa nie służy przekonaniu Boga, aby dał nam jakieś dobro

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 43-48.

Więcej ...

PKW przyjęła sprawozdanie z wyborów prezydenckich

2025-06-16 20:03

Adobe Stock

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła w poniedziałek po południu sprawozdanie z wyborów prezydenckich. Wcześniej m.in. do konkluzji wprowadzono poprawki zgłoszone przez Ryszarda Balickiego. Teraz sprawozdanie trafi do Sądu Najwyższego, który rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta RP.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nie ma średniej bez religii – trwa walka o respektowanie...

Wiadomości

Nie ma średniej bez religii – trwa walka o respektowanie...

Rocznica drugiego objawienia w Fatimie: Ważniejsza treść...

Wiara

Rocznica drugiego objawienia w Fatimie: Ważniejsza treść...

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Zmiany w parafii mariackiej; proboszcza ks. Rasia...

Niedziela Małopolska

Zmiany w parafii mariackiej; proboszcza ks. Rasia...

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Kościół

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

W wolnej chwili

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Kościół

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Katastrofa samolotu lecącego z Indii do Londynu. Na...

Wiadomości

Katastrofa samolotu lecącego z Indii do Londynu. Na...