Reklama

Kościół

Abp Wacław Depo apeluje za papieżem Franciszkiem o "bliskość Chrystusową w Kościele"

2025-05-08 12:55
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

7 maja - dzień Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i ważnych uroczystości w Kielcach, zbiegł się z rozpoczęciem konklawe w Stolicy Apostolskiej. Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w asyście biskupów kieleckich: bp. Jana Piotrowskiego, bp. Mariana Florczyka, bp. Andrzeja Kalety.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wieczornej Eucharystii i procesji ulicami miasta udział wzięli prezbiterzy, Rycerze św. Jana Pawła II, Rycerze Kolumba, Bożogrobcy miechowscy, wspólnoty i stowarzyszenia z Akcją Katolicką, służby mundurowe, licznie przybyli mieszkańcy miasta, siostry zakonne i kapłani z kieleckich parafii oraz delegacje władz.

Bp Jan Piotrowski przypomniał obecność Maryi od 1600 r. w ówczesnej kieleckiej kolegiacie i ogłoszenie Jej przez Jana Pawła II patronką miasta Kielce w 1991 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Czcimy Ją pod znamienitym tytułem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Jej wstawiennictwo i dobra rada jest niezmienna, tak jak wybrzmiała kiedyś w Kanie Galilejskiej : ”Uczyńcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie" - mówił biskup kielecki

Homilię wygłosił abp Depo, nawiązując w niej do miejsca Maryi w ludzkim życiu, do Jej obecności w kieleckim sanktuarium, a także do pułapek cywilizacyjnych we współczesnych świecie.

Na wstępie zauważył, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami nadziei i wyraził wdzięczność, że może trwać na modlitwie z Kościołem kieleckim. Zaznaczył także, że do Maryi, patronki miasta zanosimy wołanie o dary Ducha Świętego dla Kolegium Kardynalskiego, które w czwartek 7 maja - w dniu odpustu w kieleckiej bazylice - rozpoczyna konklawe.

- Odczuwamy we własnych sercach, że w ekonomii Bożej sanktuaria są miejscami wybranymi przez Boga - mówił abp Depo, nawiązując do dnia koronacji kieleckiego wizerunku w 1991 r. przez św. Jana Pawła II i jego obecności w Kielcach i podkieleckim Masłowie.

Podziel się cytatem

Reklama

- Gdy uczestniczymy w modlitwie dziękczynnej zauważmy, że dzieła Boże dokonane przez Maryję dzieją się nadal - mówił metropolita częstochowski, podkreślając Jej wielką rolę w dziejach zbawienia.

- Jezus umierając za nas na krzyżu, wyprowadził największe dobro, jakim jest nasze zbawienie z największego zła, otwierając nam drogę przez wiarę do życia wiecznego. I na tej drodze swoją niezwykłą rolę odegrała i odgrywa Maryja, która - mówiąc słowami Ojca Świętego Franciszka z Jasnej Góry w dniu 28 lipca 2016 r. - stała się schodami Boga do ludzi. Bóg przez nią wszedł w nasze życie, dając przez nią swojego syna Zbawiciela- podkreślił abp Wacław Depo.

Mówiąc o bolączkach i zagrożeniach współczesnego świata nawiązał m.in. do wojny na Ukrainie i zacytował opinie jednego z dziennikarzy wojennych: „Tam, gdzie zamyka się kościoły, wchodzi wódka, oszołomienie, beznadziejność i śmierć”.

Zaapelował, za Ojcem Świętym Franciszkiem - o „bliskość Chrystusową w Kościele, jako kryterium ewangeliczne” i o „postawę wiary”.

Po Eucharystii uczestnicy liturgii wspólnie z biskupami wyruszyli w procesji różańcowej na ulice Kielc, modląc się za Kielc i jego mieszkańców. Odmawiano różaniec, słuchano rozważań, śpiewano pieśni maryjne. Wydarzenie zakończyło się na pl. Najświętszej Maryi Panny, gdzie nastąpiło zawierzenie Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej miasta i jego mieszkańców.

Reklama

Kult obrazu to początek XVII wieku. W 1600 r. kanonik krakowski Wojciech Piotrowski podarował kolegiacie kieleckiej obraz, czczony do dzisiaj jako Cudowny Obraz Pani Łaskawej Kieleckiej. Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem to dzieło nieznanego autora z przełomu XVI i XVII w. W XVII w. na wizerunku pojawił się napis: „Matka Boża Łaskawa Kielecka”. Był on pierwotnie koronowany w 1630 r., później ufundowano dla niego srebrną sukienkę.

Na początku XX w. sprofanowano obraz Matki Bożej Częstochowskiej, w związku z czym biskup kielecki Augustyn Łosiński sprowadził do katedry wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej i umieścił go w kaplicy różańcowej, a obraz Matki Bożej Łaskawej przeniósł na zasuwę. To doprowadziło do przygaśnięcia kultu. W czasie I wojny oraz wojny polsko-bolszewickiej u stóp Matki Bożej Kieleckiej były składane akty wdzięczności.

Odnowienie kultu przypadło na lata 80. XX wieku, szczególnie gdy w 1979 r. proboszczem katedry został późniejszy biskup Mieczysław Jaworski. W 1982 r. ustanowiono Diecezjalne Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i powstała pieśń ku Jej czci „W prastarej kieleckiej świątyni…”.

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem odnawiano kilkakrotnie, urządzono także kaplicę dla wizerunku, przed którym codziennie modlą się kielczanie.

3 czerwca 1991 r. w Masłowie k. Kielc Jan Paweł II na skronie Maryi i Jezusa złożył złote papieskie korony.

Święto patronalne odbywa się co roku 7 maja i jest obchodzone w całej diecezji.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: dziękujemy Bogu za dar życia bp. Kubiny i bp. Bareły

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Dzisiaj przychodzimy, aby dziękować Bogu za dar życia bp. Teodora Kubiny i bp. Stefana Bareły” – mówił w homilii abp Wacław Depo, który wieczorem 12 lutego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z okazji 35. rocznicy śmierci trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1964-1984 i 68. rocznicy śmierci pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny w latach 1925-1951.

Więcej ...

Tylko przez Niego można znaleźć drogę by być spełnionym

2025-04-12 13:32

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 3,31-36

Więcej ...

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

2025-05-12 21:20

Screen

Trzeba natychmiast zmienić prawo antyaborcyjne i zapewnić kobietom bezpieczeństwo - powiedział podczas debaty prezydenckiej kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zdaniem Szymona Hołowni (Trzecia Droga) o przepisach w tej sprawie powinno zdecydować referendum.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Leon XIV

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Wiara

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża