Reklama

Leon XIV

Papież Franciszek nie wypoczywał tu nigdy. Czy Leon XIV wróci do urlopowej tradycji?

Vatican News

Czwartkowa, niezapowiedziana wizyta papieża Leona XIV w podrzymskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo rozbudziła w tym miasteczku nadzieje na przywrócenie tradycji papieskich wakacji. Franciszek nie wypoczywał tam nigdy, a Pałac Apostolski, do którego nie jeździł, zamieniono w 2016 r. na muzeum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez 12 lat pontyfikatu Franciszek nigdy nie był tam na urlopie.

Wydarzeniem, jakie miało tam miejsce i przeszło do historii Kościoła, było jego spotkanie tuż po konklawe w marcu 2013 roku z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI, który mieszkał w pałacu kilka pierwszych tygodni po ustąpieniu z urzędu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 9 lat gośćmi Pałacu Apostolskiego są turyści, zwiedzający jego komnaty, sypialnie, gabinety oraz kaplicę, w której znajdują się dwa malowidła polskiego artysty Jana Henryka Rosena (1891-1982). Na prośbę papieża Piusa XI, który wcześniej był nuncjuszem apostolskim w Warszawie, Rosen namalował w 1933 roku fresk przedstawiający wydarzenie Cudu nad Wisłą ­- bitwę pod Ossowem w 1920 roku z centralną postacią księdza Ignacego Skorupki. Na drugim fresku widnieje postać przeora Augustyna Kordeckiego podczas obrony Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego w 1655 roku.

Pierwszym papieżem, który spędził wakacje w pałacu zbudowanym w pierwszej połowie XVII wielu, był panujący wówczas papież Urban VIII. Jego następca Innocenty X nigdy nie pojechał do Castel Gandolfo. Zrobił to natomiast następny papież Aleksander VII, który w drugiej połowie XVII wieku architektowi i rzeźbiarzowi Gian Lorenzo Berniniemu zlecił zadanie rozbudowy Pałacu Papieskiego.

Reklama

Potem nastąpiła ponad 40-letnia przerwa w papieskich wakacjach na wzgórzu pod Rzymem. Powrócił tam Klemens XI już w XVIII wieku. Następnie jeździli tam niektórzy papieże. Grzegorz XVI w pierwszej połowie XIX wieku spędzał w miasteczku każde wakacje.

W czasie drugiej wojny światowej, w 1944 roku Pius XII zaoferował tam schronienie 12 tysiącom osób, które uciekły z bombardowanych okolicznych terenów. Bomby aliantów spadły też na teren papieskiej posiadłości; zginęło wtedy około 500 osób.

Jeździł tam Jan XXIII. Paweł VI zmarł w Castel Gandolfo w 1978 roku.

Jan Paweł II spędził w papieskiej rezydencji dużo czasu. Wypoczywał tam co roku, spotykał się z wiernymi na audiencjach i na modlitwach Anioł Pański, podejmował licznych gości. Tradycję tę kontynuował Benedykt XVI.

Gdy Franciszek zrezygnował z wyjazdów do tego miasteczka, wielokrotnie wyrażano tam żal, że niemal całkowicie opustoszało, bo pielgrzymi i turyści przestali przyjeżdżać. Sytuację nieco poprawiło utworzenie muzeum w Pałacu Apostolskim w 2016 roku, co definitywnie też potwierdziło, że nie będzie to miejsce wakacji Franciszka. Spędzał je co roku w Watykanie.

Tradycyjnym miesiącem letniego wypoczynku papieży jest lipiec.

Władze miasteczka oraz przedstawiciele branż świadczących usługi dla pielgrzymów i turystów w miejscowości nad jeziorem Albano wyrazili nadzieję na przywrócenie zwyczaju wakacji pod Rzymem i rychły powrót Leona XIV, który w czwartek podczas kilkugodzinnej wizyty zobaczył rozległą posiadłość z ogrodami oraz Pałac Apostolski.

Reklama

Nadzieję wyraził także proboszcz parafii w miasteczku ksiądz Tadeusz Rozmus, który powiedział włoskiej agencji Adnkronos: "Myślę, że tak będzie, widząc gesty tego papieża".

Podobnie wypowiedział się burmistrz Castel Gandolfo Alberti De Angelis mówiąc: "Mamy nadzieję, że papież przywróci tradycję odwiedzin w naszym miasteczku". "Tak było od 1628 roku" - dodał.

Mieszkańcy Castel Gandolfo pamiętają i wspominają niedziele w sezonie letnim, gdy główny plac zapełniał się wiernymi, zgromadzonymi na modlitwie Anioł Pański z kolejnymi papieżami, a także msze odprawiane przez nich co roku w miejscowym kościele w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia.

Podziel się:

Oceń:

+11 0
2025-05-30 09:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

Grzegorz Gałązka

28 lutego był ostatnim dniem pontyfikatu Benedykta XVI.

Więcej ...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Więcej ...

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką