Reklama

Wiadomości

Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o obronie ojczyzny

PAP/Marcin Obara

Szeregu kwestii związanych z wojskiem i obronnością, m.in. usprawnienia rekrutacji do wojska, zwrotów kosztów ponoszonych przez żołnierzy oraz zasad działania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych - dotyczy nowelizacja ustawy o obronie ojczyzny, którą w środę wieczorem jednogłośnie uchwalił Sejm.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowela została poparta przez wszystkich 426 głosujących posłów. Przepisy trafią teraz do Senatu.

"Ustawa, która naprawia niedociągnięcia. Umożliwia pilotom dobre kształcenie się i przygotowanie do obsługi Apache czy F-35 w Stanach Zjednoczonych. Docenia też tych, którzy służą ojczyźnie i wypłaca wyższe odszkodowania, jeśli taka konieczność zachodzi" - mówił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie przed tym głosowaniem.

Ustawa o obronie ojczyzny została przyjęta w kwietniu 2022 roku i zastąpiła wiele obowiązujących wcześniej aktów dotyczących funkcjonowania Sił Zbrojnych RP i całego systemu obronności państwa; obecnie jest podstawowym aktem prawnym regulującym ten obszar. Ustawa była już kilkukrotnie nowelizowana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podstawowym celem obecnej nowelizacji jest usprawnienie procesu rekrutacji do wojska i poprawa procesów zarządzania zasobami osobowymi Sił Zbrojnych, w zakresie działań kadrowych, finansowych oraz dyscyplinarnych.

Co istotne, wprowadzono regulację, w myśl której "postępowanie rekrutacyjne wobec osoby ubiegającej się o powołanie do służby wojskowej prowadzi się bez zbędnej zwłoki". Planowane zmiany dotyczą też m.in. zasad oceny zdolności psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby.

Reklama

Doprecyzowano także zasady związane z wysyłaniem żołnierzy na dodatkowe nauki. Nowela precyzuje zasady dotyczące przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową, dodatku służbowego z tytułu pełnienia służby w jednostce wojskowej oraz dodatku motywacyjnego.

W ustawie znalazły się też przepisy dotyczące odbywania przez żołnierzy podróży służbowych w celu udziału w ćwiczeniach i szkoleniach. Przewidziano także wprowadzenie przepisów dotyczących zwrotu kosztu dotarcia wezwanych na ćwiczenia żołnierzy na poligony.

Drugi obszar zmian obejmuje kwestie związane z finansowaniem zakupów sprzętu wojskowego - m.in. za pomocą Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego finansowana jest duża część kluczowych kontraktów na sprzęt. Chodzi m.in. o umożliwienie otwarcia przez stronę polską rachunku bankowego w banku centralnym państwa realizującego zamówienia na uzbrojenie lub sprzęt wojskowy; przychody z prowadzenie tego rachunku mają stanowić przychody Funduszu.

W przepisach znalazły się także regulacje dotyczące m.in. kwestii zarządzania danymi osobowymi w MON, a także np. modyfikują wymagania, które żołnierze muszą spełnić, by być mianowani na stopnie kaprala i podporucznika.

W nowelizacji odniesiono się także do kwestii finansowania opieki nad służącymi w armii końmi i psami służbowymi na "emeryturze".

Rząd przyjął projekt takiej zmiany w początkach maja. Jego pierwsze czytanie w sejmowej komisji obrony narodowej odbyło się w początkach czerwca. Jak zapisano, nowelizacja ma wejść w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia. (PAP)

Podziel się:

Oceń:

2025-06-26 07:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gowin: Uważam, że ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego jest potrzebna

PAP

Uważam, że ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego jest potrzebna, prawdopodobnie w okresie najbliższych dwóch lat nie będziemy w stanie przeprowadzić wyborów inną metodą, ale nie zgadzam się na termin 10 maja wyborów prezydenckich - podkreślił szef Porozumienia wicepremier Jarosław Gowin.

Więcej ...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Więcej ...

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa