Reklama

Polska

W Sejmie odbędzie się polsko-ukraińskie spotkanie ekumeniczne

2025-06-26 19:08

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 27 czerwca br. o godz. 9:00 w Sejmie odbędzie się polsko-ukraińskie śniadanie ekumeniczne poprzedzone wspólną modlitwą w kaplicy sejmowej. Wydarzenie organizowane jest przez przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych posła Pawła Kowala, we współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną. Spotkanie z udziałem polityków i hierarchów Kościołów z Polski i Ukrainy. Sejm, budynek „F”, sala im. Jacka Kuronia. Wejście mediów na wydarzenie zgodnie z zasadami obowiązującymi w Sejmie RP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 27 czerwca w Sejmie RP w godz. 9. 00 - 11. 30 odbędzie się wyjątkowe polsko-ukraińskie śniadanie modlitewne, z udziałem zwierzchników i delegatów różnych Kościołów z Polski i Ukrainy, przedstawicieli parlamentów obu krajów, dyplomatów, ekspertów oraz środowisk obywatelskich.

- To pierwsze wydarzenie takiej rangi i na tym szczeblu. Wizyta liderów Kościołów i organizacji religijnych z Ukrainy, a także ukraińskich parlamentarzystów. Będzie ono przestrzenia do wspólnej modlitwy i dyskusji o pokoju i współpracy, okazją do przypomnienia o cierpieniach wojny, jaka trwa za naszą wschodnią granicą i o roli Kościołów i ich działalności na rzecz podtrzymania ducha i olbrzymiej pomocy świadczonej w tym czasie. KAI jest partnerem merytorycznym wydarzenia - mówi Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreśla, wydarzenie przyczyni się do poznania istotnej roli Kościołów w czasie wojny, ich autorytetu w społeczeństwie. „W kontekście zbliżającej się rocznicy tragedii wołyńskiej będzie to też okazja do dania refleksji o potrzebuje umacniania wzajemnego dialogu i procesu pojednania i konkretnych działań na tym polu” - dodaje.

Reklama

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 wspólną modlitwą w Kaplicy Sejmowej, której przewodniczyć będą m.in. abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Podczas liturgii poświęcona zostanie ikona Świętej Rodziny, a uczestnicy w jedności modlić się będą o pokój dla Ukrainy, Europy i świata.

Następnie uczestnicy wezmą udział w dyskusji pod hasłem „Ukraina w nowej Europie. Rola Kościołów”. Spotkanie ma służyć wzmocnieniu współpracy polsko-ukraińskiej w wymiarze społecznym oraz budowaniu przestrzeni dialogu i pojednania między narodami.

Wśród gości znajdą się m.in. kard. Kazimierz Nycz, bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, a także przedstawiciele Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych: abp Eustracjusz Zoria z Prawosławnego Kościoła Ukrainy (druga osoba w hierarchii tego Kościoła), abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, bp Aleksander Jazłowiecki, biskup pomocniczy Kijowsko-Żytomierski, bp Baloha Mykhaylo, zwierzchnik Kościoła Chrześcijan Baptystów na Ukrainie, Rustamov Aider, Wielki Mufti Krymu, przewodniczący Caritas-Spes Ukrainy, bp Pavlo Shvarts, Niemiecki Kościół Ewangelicko-Luterański Ukrainy, bp Zan Fabian Oleksandr, Kościół Reformowany na Zakarpaciu. Obecni będą również przedstawiciele Ukraińskiej Rady Najwyższej.

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie będzie okazją do modlitwy za ofiary wojny i dialogu na temat wkładu wspólnot religijnych w proces odbudowy Ukrainy, kształtowania społeczeństwa obywatelskiego oraz relacji polsko-ukraińskich.

Akredytacje dla dziennikarzy należy załatwiać poprzez Biuro Obsługi Medialnej Sejmu. Po zakończeniu dyskusji przewidziane są wystąpienia dla mediów głównych przedstawicieli Kościołów.

Uroczystościom towarzyszyć będzie liturgiczna oprawa muzyczna w wykonaniu chóru „Basileus” z greckokatolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: ekumeniczne spotkanie z kolędą

Ks. Mariusz Frukacz

Więcej ...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Więcej ...

Eksplozja w Rzymie: Caritas i parafie na pierwszej linii pomocy

2025-07-04 19:16
na miejscu wybuchu stacji benzynowej przy via dei Gordiani w Rzymie, 4 lipca 2025 r.

PAP/MASSIMO PERCOSSI

na miejscu wybuchu stacji benzynowej przy via dei Gordiani w Rzymie, 4 lipca 2025 r.

Po porannej eksplozji na via dei Gordiani, Caritas diecezjalna Rzymu w porozumieniu z władzami miejskimi przekazała pierwsze 200 posiłków dla osób ewakuowanych, w ramach systemu zarządzania kryzysowego. Parafia św. Gerarda Majelli przy via Romolo Balzani - najbliższa miejsca zdarzenia - natychmiast udostępniła swoje obiekty obronie cywilnej, która przyjęła poszkodowanych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką