Reklama

Franciszek

Bogactwo może prowadzić do idolatrii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włoska „La Stampa” zamieściła wywiad z papieżem Franciszkiem, przeprowadzony dla książki pt. „Papież Franciszek. Ta gospodarka zabija”, która w ostatnich dniach ukazała się we Włoszech. Ojciec Święty od początku dał się poznać jako największy na świecie obrońca ubogich i odrzuconych. Coraz częściej pojawiają się krytykanci, którzy oskarżają go o antykapitalizm i komunizm. Wyjaśnieniu tej kwestii służy właśnie ta rozmowa.

Na początku dziennikarze zapytali Papieża o to, czy kapitalizm, który panuje w ostatnich dziesiątkach lat, jest systemem nieodwracalnym, na co Franciszek stwierdził szczerze, że nie potrafi prosto odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Zauważył, że globalizacja pomogła wprawdzie wielu osobom na świecie wyjść z biedy, ale równie wielu skazała na śmierć głodową. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pod względem makroekonomicznym, patrząc na same liczby, świat stał się bogatszy, ale z drugiej strony wyrosły różnice między najbogatszymi a najbiedniejszymi i pojawiły się nowe obszary biedy. Zdaniem Papieża, obecny system nieodłącznie wiąże się z odrzuceniem. Franciszek ujawnił też to, co go najbardziej uderzyło, gdy bliżej poznał zjawiska zachodzące w Europie – zatrwożył go m.in. los młodych, którzy są szczególnie narażeni na odrzucenie; ani się nie uczą, bo nie mogą, ani nie pracują, bo nie ma pracy. Kulturę odrzucenia widać także w demografii, która ukazuje, jak mało rodzi się dzieci, oraz w aborcji i eutanazji. To wszystko – zdaniem Ojca Świętego – dzieje się dlatego, że w centrum panującego systemu nie jest już człowiek, ale pieniądz, który stał się idolem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy wystarczy do ekonomii dodać etyki, żeby rzeczy zmieniły się na lepsze, czy potrzeba strukturalnych zmian w systemie? Na tak postawione pytanie Papież odpowiedział, że oczywiście, etyka w ekonomii, a także etyka w polityce jest konieczna, na co zresztą zwracają uwagę w rozmowie z nim, jako Biskupem Rzymu, liderzy poszczególnych państw. Jednak nie można czekać z rozwiązaniem strukturalnych przyczyn ubóstwa, bo będzie to prowadziło do kolejnych kryzysów. Rynki i spekulacje finansowe nie mogą się cieszyć absolutną autonomią. – Bez rozwiązania problemów ubogich nie rozwiążemy problemów świata – powiedział Papież. Podkreślił, że kodeksem, według którego będziemy sądzeni, jest rozdział 25. Ewangelii wg św. Mateusza, który mówi o naszej postawie względem wykluczonych: głodnych, spragnionych, w więzieniu, chorych itd. Zastrzegł również, że Ewangelia potępia nie bogatych, ale idolatrię bogactwa, która czyni ludzi ślepymi na wołanie ubogich. Ubóstwo natomiast jest instrumentem, który oddala od idolatrii.

Franciszek podkreśił, że w swoich poglądach jest w centrum nauczania Kościoła. Powołał się na cytat z Jana XXIII i nauczanie Ojców Kościoła. Stwierdził, że w jego nauczaniu nie ma nic z polityki czy ideologii, jest tylko wierność Ewangelii.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-20 11:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Troska o dobro wspólne. O środowisku w auli "Niedzieli"

Karol Porwich/Niedziela

"Środowisko - Troska o dobro wspólne", to tytuł konferencji, która trwa obecnie w Częstochowie. Osoby, którym bliska jest natura, rozmawiają o sposobach jej chronienia i polityce klimatycznej. W wydarzeniu bierze udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego