Reklama

Edukacja

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

Margoz / pl.wikipedia.org

Kościół nie jest właścicielem prawdy Bożej, ale jej stróżem – mówił abp Bruno Forte, Sekretarz Specjalny Synodu o Rodzinie podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W inauguracji udział wzięli biskupi, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, europarlamentarzyści oraz przyjaciele i mecenasi toruńskiej uczelni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inauguracja rozpoczęła się 28 października Mszą św. sprawowaną w języku łacińskim, pod przewodnictwem abp. Bruno Forte. Eucharystię koncelebrowali bp Andrzej Suski, biskup toruński, bp Wiesław Mering, biskup włocławski, bp Stanisław Stefanek, biskup senior z diecezji łomżyńskiej, o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela oraz kilkunastu kapłanów.

W słowie powitania bp Andrzej Suski wyraził radość z obecności dostojnego gościa oraz zaznaczył, że każde wielkie i ważne dzieło rodzi się w bliskości Boga. – Kto dobrze zaczyna, jest już w połowie drogi. My zaczynamy z Bogiem, najlepiej jak można – powiedział bp Suski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. rektor uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR witając przybyłych gości powiedział, że tylko na fundamencie prawdy można budować życie moralne. – Gromadzi nas tu solidarność i postawa pokory w kroczeniu za Mistrzem, który powiedział o sobie, że jest Prawdą, Drogą i Życiem – powiedział o. Klafka. Ojciec rektor stwierdził, że toruńska uczelnia nie zamyka się w swoich murach. – Wychodzimy, by pomóc innym znaleźć prawdziwą wolność, którą przynosi Jezus Chrystus – dodał.

Swoje życzenia przekazał uczelni prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski. Życzył studentom i wykładowcom odwagi w poszukiwaniu prawdy. – Bądźcie bezinteresownymi sługami prawdy. Tylko w świetle prawdy można budować dobro – mówił kard. Grocholewski.

Wykład inauguracyjny na temat „Ewangelia rodziny: pragnienie, dar i wyzwania” wygłosił abp Bruno Forte, ordynariusz diecezji Chieti-Vasto oraz Sekretarz Specjalny Synodu o Rodzinie. Hierarcha przybliżył problematykę podejmowaną przez biskupów na synodzie. Powiedział, że zadaniem synodu było na nowo przypomnieć o tym, że rodzina jest piękna, jest szkołą uczłowieczenia, życia w Kościele, uspołecznienia i uświęcenia. – Siłą społeczeństwa jest umiejętność kochania drugiego człowieka. Szkołą miłości jest właśnie rodzina. Tam człowiek uczy się stawiania czoła trudnościom i kochania mimo wszystko – mówił arcybiskup. Hierarcha zaznaczył, że ten, kto nie jest zdolny do miłości na zawsze traci swoje człowieczeństwo. - Bądźcie otwarci na miłość – mówił abp Forte.

Reklama

Sekretarz Synodu o Rodzinie zwrócił uwagę, że Kościół jest stróżem rodziny i w imię prawdy oraz Ewangelii Miłości troszczy się o wszystkich, także o poranionych i doświadczających trudności w rodzinie. – Należy towarzyszyć z miłosierdziem tym wszystkim, którzy się pogubili, by im pomóc, by wciąż czuli się kochani przez Boga i przez Kościół – mówił.

Po wykładzie inauguracyjnym rektor uczelni o. Zdzisław Klafka CSsR i o. Jan Król CSsR w imieniu o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR, założyciela uczelni wręczyli medale „Pro Ecclesia et Patria” dla mecenasów WSKSiM. W imieniu wszystkich wyróżnionych medal odebrał Michał Dworczyk z fundacji „Wolność i Demokracja” z Warszawy. Wręczono także nagrodę dla najlepszego absolwenta, którym w tym roku została s. Anna Klewek ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-28 16:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lider jakości kształcenia

Magda Nowak/Niedziela

Certyfikat i znak jakości „Studia z Przyszłością” oraz certyfikat nadzwyczajny „Lider jakości kształcenia” otrzymał kierunek prawo studia jednolite magisterskie, prowadzony przez Instytut Prawa, Administracji i Zarządzania Wydziału Filologiczno-Historycznego UJD w Częstochowie.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?