Reklama

Święta i uroczystości

Co Duch mówi Kościołowi nad Wisłą

Fotolia.com/ ILYA AKINSHIN

Duch Święty nie tylko jest obecny w Kościele od samego początku, ale z perspektywy minionych wieków doskonale widać też Jego działania. Zaledwie kilkanaście lat po Wniebowstąpieniu Kościół jerozolimski musiał wsłuchać się w głos Pocieszyciela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był rok 49. Dzieje Apostolskie opisują napięcie zauważalne w gronie uczniów Chrystusa. Rzecz miała miejsce w Antiochii, gdzie – jak to wiemy z przekazu św. Łukasza – niektórzy przybysze z Judei przekonywali braci następującymi napomnieniami: „Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni” (Dz 15, 1). Na skutek różnicy zdań Apostołowie postanawiają zwołać sobór, podczas którego nie tylko zapadają stosowne decyzje, ale wypowiedziana zostaje znamienna formuła: „Postanowiliśmy, Duch Święty i my” (w. 28).

Oddzielić ziarna od plew

Reklama

Decyzja Apostołów była niewątpliwie korzystna dla dalszych losów przesłania chrześcijańskiego. Postanowili nie nakładać na nawróconych z pogaństwa żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Mieli oni powstrzymać się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu (por. w. 29). Nie musieli poddać się obrzezaniu, co na pewno ułatwiało przyjęcie Ewangelii. Nietrudno jednak uświadomić sobie, że decyzja ta w pewnym sensie była przełomowa, a nawet trudna do przyjęcia przez wielu żydowskich wyznawców Chrystusa. Wiemy z przekazów biblijnych, że nawet Pan Jezus wraz z Rodzicami wychowywał się w atmosferze religii Mojżeszowej. Świadczą o tym choćby zaślubiny Józefa z Maryją dokonane zgodnie z żydowską obrzędowością. Później miały miejsce obchody ściśle religijne, takie jak ofiarowanie czy pielgrzymka do Jerozolimy. Nawet więc Jezus był praktykującym Żydem, a założona przez Niego wspólnota Dwunastu Apostołów traktowana była przez pobratymców za odłam judaizmu. U początku więc Kościoła historycy odnotowali jeden z bardziej fundamentalnych sporów, ale też zauważyli, że na jego kanwie uwidoczniła się działalność Ducha świętego. Tego samego, który musiał towarzyszyć następcom Apostołów przez swoją asystencję. To dzięki niej wiemy dziś, jakie teksty Starego i Nowego Testamentu stanowią dla nas źródło prawdy objawionej. W starożytności przecież wielu autorów próbowało promować swe nauki, podpisując się nierzadko imieniem Apostołów. Apokryfy stanowią dziś rezerwuar bardzo obfitej literatury, a dzięki asystencji Ducha Świętego przez wieki mieliśmy właśnie do czynienia z oddzielaniem ziarna od plew.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Iskra z Polski

W perspektywie wieków możemy odnaleźć w całym Kościele znaki obecności i działania Ducha Świętego. To samo działanie możemy odnaleźć także w kraju nad Wisłą. W wydawnictwie Esprit ukazała się właśnie książka pt. „Co Duch Święty mówi do Kościoła w Polsce?”. Sylwia Palka w rozmowie z charyzmatycznymi księżmi próbuje podjąć refleksję nad kondycją katolicyzmu w naszym kraju oraz wskazać drogowskazy na najbliższe lata. „W Kościele w Polsce i na świecie czuje się potrzebę nowej ewangelizacji – mówi na kartach książki o. Antonello Cadeddu, jeden z rozmówców autorki. – Nie dotyczy to tylko Kościoła w Polsce – to problem o szerszym zasięgu. Porównując jednak sytuacje tutaj z tymi w różnych częściach świata, widzę w Polsce – tak jak mówi o. John Bashobora – bardzo ważny wymiar. W Kościele w Polsce – zarówno wśród świeckich, jak i u kapłanów i biskupów – widać tę szczególnie wielką wrażliwość na działanie Ducha Świętego”.

Optymistą, a nawet entuzjastą naszej wiary jest także o. Joseph Vadakkel MCBS. „Myślę o Polsce bardzo pozytywnie, bo to kraj, gdzie ludzie przychodzą do kościoła, gdzie jest też wiele osób, które szczerze szukają królestwa Bożego – wyznaje. – W innych krajach niewielu praktykuje, ale w Polsce mnóstwo. Ludzie chodzą do spowiedzi, przyjmują sakramenty. Wierzę, że św. Jan Paweł II i św. Faustyna coś zakorzenili w Polsce, zaszczepili głębokie duchowe korzenie”.

Wspólnym mianownikiem rozważań na kartach książki są słowa objawione w krakowskich Łagiewnikach. To nie przypadek, że wydawcy zamieścili je na okładce książki. „Z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje” – te słowa Pana Jezusa, zapisane przez św. Faustynę w „Dzienniczku”, są dla współczesnych charyzmatyków dowodem stojącego przed Polską wyjątkowego zadania głoszenia Dobrej Nowiny. Ośmiu ewangelizatorów, współczesnych charyzmatyków, z pasją godną podziwu opowiada Sylwii Palce o tym, jak widzą Kościół w Polsce i jego rolę w Europie i na świecie. To poruszające świadectwo, zapis niezwykłych doświadczeń, przesłanie stanowiące wielkie wyzwanie dla każdego wierzącego. Książkę warto polecić szczególnie w czasie związanym z Zesłaniem Ducha Świętego, który nie tylko w perspektywie historycznej, ale też każdego dnia obecny jest w Kościele i działa ku jego wzrostowi.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2016-05-11 08:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spontaniczna decyzja. Klerycy zaśpiewali akatyst

Klerycy wykonali akatyst w kaplicy seminaryjnej.

MJscreen

Klerycy wykonali akatyst w kaplicy seminaryjnej.

Wspólnota seminaryjna z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a wśród nich klerycy z naszej diecezji, zaprosiła wszystkich chętnych do wspólnego wyśpiewania Akatystu ku czci Ducha Świętego wieczorem w wigilię Zielonych Świątek.

Więcej ...

Abp Kupny: Padają gorzkie słowa o stosunkach Polaków do Niemców - nie mogę się z tym pogodzić

2025-07-15 10:40
Abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

- Padają różnego rodzaju komentarze i gorzkie słowa, które rozgrzewają opinię publiczną i pogłębiają podziały. Nie mogę się z tym pogodzić - mówi abp Józef Kupny odnosząc się do napięć w relacjach polsko-niemieckich. - Jako następca Bolesława Kominka czuję się wręcz zobowiązany, by przypomnieć, iż to z właśnie Wrocławia wyszła niesamowita iskra pojednania polsko-niemieckiego. Pragniemy ją kontynuować - powiedział KAI metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Episkopatu.

Więcej ...

Prezydent o misji Uznańskiego-Wiśniewskiego: przełom w dziejach polskiej nauki i wyraz odwagi

2025-07-15 14:25
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Zakończona sukcesem misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to nie tylko przełom w dziejach polskiej nauki, to wyraz odwagi i ducha, który od pokoleń kształtuje nasze narodowe dążenia - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. „Polska dziękuje za Pańską odwagę” - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...