Reklama

Niedziela Kielecka

Anima Mundi – wydarzenie artystyczne

„Msza polska według ks. Twardowskiego” w kościele św. Wojciecha

TD

„Msza polska według ks. Twardowskiego” w kościele św. Wojciecha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi” siedmioma wspaniałymi koncertami, które odbyły się w wypełnionych po brzegi kościołach, potwierdził swoją rangę. Tłumy melomanów, artyści – mistrzowie w swoim fachu, atmosfera sztuki i sacrum złożyły się na autentyczne muzyczne wydarzenie wiosennego sezonu. 27. edycja festiwalu trwała od 24 kwietnia do 21 maja.

Inauguracja festiwalu miała miejsce w kościele św. Karola Boromeusza na Karczówce, gdzie odbył się koncert muzyki barokowej Ameryki Łacińskiej „Un Camino Musical”. – To muzyka nieczęsto prezentowana, ale bardzo żywiołowa, niezwykle plastyczna, wspaniale łącząca klasyczną muzykę sakralną z tradycjami muzycznymi Peru, Boliwii czy Meksyku – komentuje wydarzenie Magdalena Kusztal – dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury, które jest organizatorem festiwalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalowych organizatorzy uważają, i ze wszech miar słusznie, koncert w kościele św. Wojciecha, czyli „Mszę polską według ks. Twardowskiego” Hadriana Filipa Tabęckiego w doskonałym wykonaniu.

Legendarne już oratorium, skomponowane w 1998 r. przez Hadriana Filipa Tabęckiego na podstawie poezji ks. Jana Twardowskiego i łacińskie teksty liturgiczne, zabrzmiało w Kielcach w nowej instrumentacji i mistrzowskiej obsadzie. Monumentalną muzykę dopełniały niezapomniane recytacje śp. Krzysztofa Kolbergera, pochodzące z płytowego nagrania „Mszy polskiej”, dokonanego przez Polskie Radio. Sam ks. Twardowski bardzo starannie dobierał teksty. Wśród wykonawców dzieła znaleźli się: obsypany nagrodami Fryderyka, wiodący w kraju sekstet wokalny „proMODERN”, kwintet smyczkowy „New Art. Ensemble” i zespół „Kameleon”.

6 maja w kieleckim kościele garnizonowym miłośnicy muzyki sakralnej mogli posłuchać pieśni maryjnych z całego świata, które zaprezentował Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Były to pieśni kompozytorów: z Polski, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Rosji, Norwegii. Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych, o bardzo obszernym repertuarze.

Reklama

8 maja w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przed kielecką publicznością zaprezentowali się ukraińscy artyści z orkiestry kameralnej „Wirtuozi Lwowa” oraz chóru kameralnego „Jewczin” z repertuarem muzyki sakralnej. 15 maja na organach kościoła pw. św. Jadwigi w Kielcach, utwory Jana Sebastiana Bacha i Marco Bossiego zagrał włoski organista Mario Ciferri, a 20 maja w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej przed kielecką publicznością kompozycje Paula Hindemitha, Franciszka Liszta oraz J.S. Bacha zagrała pochodząca z Kazachstanu Greczynka Joanna Solomonidou.

Na zakończenie festiwalu – akcent niezwykły, związany ze średniowieczną mistyczką św. Hildegardą. Misterium „Ordo Virtutum” Hildegardy z Bingen – w wykonaniu zespołu „Flores Rosarum”, w miejscu równie niezwykłym pod względem sacrum i ducha średniowiecza – w bazylice na Świętym Krzyżu, stało się prawdziwym ukoronowaniem tegorocznych koncertów. Zespół wokalny „Flores Rosarum” powstał w 2006 r. z fascynacji nad muzycznym dorobkiem św. Hildegardy, a założyła go s. Susi Ferfoglia. Zespół skupia profesjonalne śpiewaczki zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi.

Festiwal „Anima Mundi” narodził się w Kielcach z inicjatywy prof. Jerzego Rosińskiego (1927 – 2008) – wieloletniego organisty katedralnego, kompozytora i animatora kultury. Festiwal na stałe wpisał się w muzyczne kalendarium miasta, ma swoich wiernych fanów, których wciąż przybywa.

Patronat nad wydarzeniem objął bp Jan Piotrowski.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-19 13:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ile warte są „polskie gwiazdy”

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Film "Brat Brata" o Jerzym Marszałkowiczu [Zaproszenie na premierę]

2024-05-12 15:18
br. Jerzy Adam Marszałkowicz

Agnieszka Bugała

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

13 maja o godz. 16:30 w Kinie “Nowe Horyzonty” we Wrocławiu odbędzie się premiera filmu “Brat brata” w reżyserii Andrzeja Kotwicy. O filmie poświęconym Jerzemu Marszałkowiczowi opowiada ks. Aleksander Radecki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto