Reklama

Niedziela Kielecka

Święta z zapachem róż

Kościół powstał w malowniczym otoczeniu

WD

Kościół powstał w malowniczym otoczeniu

– To miejsce dla mieszkańców Słowika jest wyjątkowe. Wielu parafian, którzy tutaj już nie mieszkają, czuje wielki sentyment do kościoła św. Tereski z Lisieux.
Powracają tutaj młodzi, by przeżyć swój ślub – opowiada ks. Jerzy Piwowarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Teresa Martin przyszła na świat w Alençon w 1873 r., zmarła na gruźlicę 30 września 1897 r. w klasztorze karmelitańskim w Lisieux. Jej rodzice Ludwik i Zelia Martin mieli dziesięcioro dzieci, którym przekazali wiarę. Teresa w wieku piętnastu lat wstąpiła do zakonu. Żyła zaledwie 24 lata. Wybrała „małą drogę dziecięctwa Bożego”, wypełniając swoje obowiązki jako karmelitanka, siostra, mistrzyni, z miłością przyjmując trudy, cierpienia fizyczne i duchowe dla pozyskania dusz ludzkich dla Chrystusa. Pius XI beatyfikował ją w 1923 r., a już w dwa lata później – kanonizował. W 1927 r. ogłosił ją, obok św. Franciszka Ksawerego, główną patronką misji katolickich. Jest również patronką Francji i doktorem Kościoła.

Św. Teresa została określona przez papieża Piusa X „największą świętą współczesnych czasów”. Jej autobiografia „Dzieje duszy” została przetłumaczona na 60 języków. Jest popularna nie tylko wśród katolików, ale także protestantów i muzułmanów. Interesują się nią ludzie kultury i sztuki. Patronuje zakonom karmelitanek, teresek, terezjanek i archidiecezji łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obok kościoła św. Tresy z Lisieux na kieleckim Słowiku rosną rabaty róż, kwiatów, które kochała. Bukiet róż towarzyszy jej także na wizerunku, który możemy zobaczyć w ołtarzu głównym. Podczas odpustu parafialnego 1 października w kościele święci się płatki, które potem zabierają do domu parafianie. Ich woń przypomina o tym, co powiedziała święta, umierając: „Po śmierci spuszczę deszcz róż” – zapewniała. Gdziekolwiek na świecie pojawią się jej relikwie, obsypywane są różami. Tak było również podczas peregrynacji jej relikwii w 2005 r. w kościele na Słowiku. – To miejsce dla mieszkańców Słowika jest wyjątkowe. Wielu parafian, którzy tutaj już nie mieszkają, czuje wielki sentyment do kościoła św. Teresy z Lisieux. Powracają tutaj młodzi, by przeżyć swój ślub – opowiada ks. Jerzy Piwowarczyk.

Reklama

Kościół powstał w malowniczym miejscu

Inicjatorem wybudowania kaplicy na Słowiku był ks. Antoni Żrałek, kanclerz bp. Augustyna Łosińskiego. Kiedy do Księdza Biskupa przybył Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI, odwiedził również to popularne wówczas miejsce wypoczynku. Był zachwycony tą okolicą i poparł pomysł budowy kaplicy, która służyć miała przybywającym tutaj letnikom i turystom. 3 maja 1935 r. ks. Żrałek poświecił plac pod budowę kaplicy, a w dniu 4 sierpnia bp Sonik poświęcił ukończoną kaplicę, w której latem były sprawowane Msze św. W kaplicy znajdował się obraz Małej Tereski od Dzieciątka Jezus, która stała się patronką tego miejsca za sprawą ks. Antoniego Żrałka. Miał do tej świętej szczególne nabożeństwo. Pracował we Francji jako duszpasterz wśród rodzin górniczych. Kiedy uległ wypadkowi, modlił się za wstawiennictwem Małej Tereski o odzyskanie zdrowia. Kaplica pod wezwaniem św. Tereski z Lisieux była jak jego osobiste wotum. Rozpoczął on również starania o wybudowanie kościoła. Budowę wsparli ofiarnie mieszkańcy Słowika. W 1937 r. udało się wybudować do połowy mury kościelne i pokryć zakrystię, a w następnym roku ukończono już prezbiterium. 3 września 1938 r. w nowej świątyni modlił się Filip Cortesi, nuncjusz apostolski w Polsce, który pobłogosławił dzieło ks. Żrałka. W grudniu 1938 r. kościół był już ukończony. Na szczycie zamontowano żelazny krzyż. Pierwsza Msza św. w świątyni na Słowiku sprawowana była 9 czerwca 1939 r. Nawet w czasie II wojny światowej kontynuowano prace wewnątrz. W 1944 r. położono w kościele marmurową posadzkę, a czterech fundatorów podarowało witraże okienne. Opatrzność czuwała nad kościołem, który mógł ulec zniszczeniu w czasie działań wojennych. Kiedy 5 stycznia 1945 r., podczas walk między Niemcami a armią sowiecką w kościół uderzył pocisk, nie doszło do wybuchu. Pocisk utkwił we frontowej ścianie i jest tam do dziś. Kościół został splądrowany i ograbiony z wyposażenia liturgicznego, ale dzięki hojności mieszkańców Słowika zniszczenia w świątyni naprawiono.

Reklama

Parafia Tereski

Po wojnie o rozwój duszpasterstwa na Słowiku troszczyli się ks. Jerzy Żmuda, mianowany rektorem w 1959 r., a po nim ks. Tadeusz Michalski, który został również pierwszym proboszczem erygowanej parafii od 28 grudnia 1978 r. Swoją posługę pełnił do 1995 r. Dzięki licznym pracom prowadzonym przez jego następcę pracującego do 2012 r. – ks. Edmunda Tarnówkę, kościół wraz z otoczeniem jest odnowiony i zadbany. Duszpasterskich starań dokładał również ks. Dariusz Gącik, który zastąpił ks. Tarnówkę na stanowisku proboszcza na dwa lata.

W kościele przechowywane są relikwie Patronki, które parafia otrzymała dzięki staraniom ks. Żrałka z Rzymu w czasie II wojny światowej. Niedawno dołączyły nowe relikwie – rodziców św. Tereski: Ludwika i Zeli Martin, kanonizowanych przez papieża Benedykta XVI. Przed odpustem wierni gromadzą się na modlitwie Nowenną do św. Teresy. Na cześć św. Tereski parafianie śpiewają również pieśni, przypominając o jej niezwykłym życiu, przymiotach, małej drodze do świętości. Chórzyści każdą próbę zaczynają od modlitwy do św. Tereski. Chór liczy ponad dwadzieścia osób, w tym siedmiu mężczyzn. W parafii rozwija się kult maryjny, który propagują zwłaszcza grupa Apostolatu Maryjnego i dziesięć róż różańcowych. Mieszkańcy uczestniczą w nabożeństwach fatimskich. Działania o charakterze ewangelizacyjnym prowadzi nowa Wspólnota Oblubieńca. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia wspólnota poszła do rodzin w parafii głosić Ewangelię, by podzielić się Dobrą Nowiną.

Bliska każdemu

To jedyna parafia w diecezji pod wezwaniem św. Tereski od Dzieciątka Jezus i wyjątkowe miejsce, dla nas takie lokalne nieoficjalne sanktuarium, a być może będzie w przyszłości diecezjalne, jak Bóg da – mówi proboszcz. Myśli świętej towarzyszą parafianom na co dzień, choćby za pomocą ekranu, na którym pojawia się z jej portretem zdanie św. Tereski: „Moim powołaniem jest miłość”. Przed kościołem zaś wisi baner z napisem – „Jezus windą do nieba”.

Reklama

– Myślę, że kult jest głęboko zakorzeniony w sercach ludzi. Widać, że mają do Tereski szczególne nabożeństwo. Kiedy zamawiają Mszę św., często pojawia się w ich prośbach zwrot „za wstawiennictwem św. Tereski”. Zwracają się za jej przyczyną w różnych sprawach, proszą dla siebie i swoich bliskich o błogosławieństwo – opowiada Ksiądz Proboszcz.

Mała Tereska – to święta w sam raz na nasze czasy, która dążącym do sukcesów życiowych, duchowych, materialnych stara się powiedzieć, że prawdziwa wielkość jest w małości, a świętość w prostych, cichych gestach miłosierdzia, najczęściej zakrytych przed światem. Tylko czy wielu chciałoby naśladować jej małą drogę?

Podziel się:

Oceń:

2016-10-20 08:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego został poświęcony

Kościół w Wolicy Tokarni jest szczególnym miejscem kultu
św. Maksymiliana

WD

Kościół w Wolicy Tokarni jest szczególnym miejscem kultu św. Maksymiliana

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania