Reklama

Niedziela Kielecka

Nauka, modlitwa, asceza

Uroczysta immatrykulacja studentów
pierwszego roku teologii w WSD

WD

Uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku teologii w WSD

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te właśnie wartości mają być drogowskazem dla WSD w Kielcach w rozpoczętym roku akademickim – mówił ks. rektor dr Paweł Tambor 11 października. Program ten, jak podkreślał, wynika ze specyfiki seminarium „uczelni w środku miasta, a zarazem swoistej pustyni, w której kształtuje się przyszłych księży”. Podkreślił, że nauka ma być poszukiwaniem i poznaniem prawdy z wykorzystaniem najnowocześniejszych dostępnych technologii. Poznanie powinno prowadzić do relacji z Bogiem. Mówił, że tę relację buduje się „na klęczkach w kaplicy seminaryjnej i w osobistej modlitwie”. Nauka i modlitwa powinna dawać siłę, by próbować się w ascezie, aby zapominać o sobie. „Seminarium chce uczyć pustyni, samotności, regulaminu. Potrzebujemy ciszy, aby potem być dostępni dla innych”. Dziękował za obecność alumnów kieleckich wśród więźniów, chorych, dzieci w domach dziecka, niepełnosprawnych, starszych.

Za studentów, alumnów, profesorów WSD modlili się w kościele Trójcy Świętej podczas Mszy św.: bp Jan Piotrowski, bp senior Kazimierz Ryczan i bp pomocniczy Marian Florczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W auli bp. Kaczmarka rozbrzmiał hymn „Gaude Mater Polonia” odśpiewany przez chór WSD. W ten sposób najstarsza kielecka uczelnia wkroczyła w nowy rok akademicki. W murach Seminarium kieleckiego kształci się 67 studentów, alumnów, jedenastu z nich to studenci pierwszego roku teologii WSD, a jednocześnie KUL w Lublinie, immatrykulowani podczas inauguracji. Złożyli oni przyrzeczenie i odebrali z rąk bp. Jana Piotrowskiego indeksy. Studenci I roku pochodzą z różnych parafii diecezji kieleckiej, m.in. z Włoszczowy, Piekoszowa, Dobrowody, a także kilku z kieleckiej parafii św. Wojciecha.

Zwracając się do nich, ks. Sławomir Nowosad, dziekan Wydziału Teologii KUL powiedział, że „trzechsetletnia historia WSD to ważna cząstka życia Kielc i całego środowiska świętokrzyskiego”. Zachęcał do dobrego wykorzystania czasów studiów. „Jesteśmy dla Boga, ale także dla Ojczyzny” – zaznaczył.

Reklama

Uroczystość odbyła się z udziałem rektorów wyższych uczelni z regionu, księży profesorów, środowiska seminaryjnego, przedstawicieli parlamentu oraz władz samorządowych.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek gratulowała studentom wyboru drogi życiowej i podkreślała, że dziś młode pokolenie bardzo potrzebuje duchowych przywódców i autorytetów, które będą wskazywały jasno wartości i zasady.

W seminaryjnej rodzinie powitał alumnów pierwszego roku dk. Grzegorz Nowak, życząc im, by byli zawsze wiarygodnymi świadkami prawdy, i aby „nigdy nie dali sobie odebrać cennej perły powołania”.

O globalizacji, jako wyzwaniu współczesnego Kościoła, w kontekście dynamicznych przemian społecznych i kulturowych mówił podczas wykładu inauguracyjnego ks. prof. dr hab. Roman Kuligowski. To człowiek swoim działaniem nadaje aksjologiczne znaczenie globalizacji, która może być z jednej strony zjawiskiem niosącym zniszczenie fundamentalnych wartości i destrukcję, ale i szansą na rozwój. Zauważył, że wartości promowane w globalizującym się świecie nie są obojętne na życie moralne społeczeństw. Bardzo często „globalizacja narzuca określony system rozumowania i myślenia, który związany jest tzw. poprawnością polityczną”, ugruntowaną przez głównych decydentów poglądami postmodernistycznymi. „Nie wartości się liczą, ale konsensus – porozumienie” – mówił. Tłumaczył, że w takim świecie większość jest urabiana przez jednostki, stosujące odpowiednie slogany, które mają wpływać opinię społeczną i wypierają symbole religijne. Wśród takich sloganów jest hasło „związki partnerskie”, które niszczy istotę małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Jak ma się w tym wszystkim odnaleźć Kościół? – pytał. – Wciąż przypomina, że podmiotem i celem ładu społecznego jest człowiek i jego integralny rozwój – mówił ks. prof. Kuligowski.

Reklama

Na zakończenie studentów i zebranych na rozpoczynający się rok akademicki pobłogosławił bp Jan Piotrowski.

Erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach istnieje od 1726 r.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-27 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogłębić wiedzę

Studenci WIT to zarówno świeccy, jak i osoby konsekrowane

Beata Pieczykura/Niedziela

Studenci WIT to zarówno świeccy, jak i osoby konsekrowane

Społeczność Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie 18 października z ufnością zainaugurowała nowy rok akademicki

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania