Reklama

Niedziela Kielecka

Kielecka Caritas już 25 lat pomaga potrzebującym

Caritas

Msza w kieleckiej katedrze i uroczysta gala w Filharmonii Świętokrzyskiej złożyły się na obchody srebrnego jubileuszu Caritas Diecezji Kieleckiej. Były podziękowania, wspomnienia i wyróżnienia dla zasłużonych w pracy charytatywnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup kielecki Jan Piotrowski podkreślił w kazaniu podczas jubileuszowej Mszy świętej że „Caritas kielecka zrobiła bardzo dużo dobrego dla potrzebujących, ale nie powinno się, zgodnie z duchem Ewangelii, efektów tych działań traktować w kategorii sukcesu, bo Kościół jest powołany także po to, aby być wrażliwym na potrzeby bliźnich i pomagać potrzebującym”.

Wraz z nim Mszę koncelebrowali biskup senior Kazimierz Ryczan oraz biskup pomocniczy Marian Florczyk oraz kilkudziesięciu księży. Uczestniczyły w niej środowiska związane z Caritas kielecką. Obecny był m.in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas gali w Filharmonii Świętokrzyskiej dyrektor kieleckiej Caritas ks. Stanisław Słowik wspominając wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza zauważył, że były „dobre i złe chwile”, że Caritas czasami spotykały trudności ze strony władz lokalnych, ale generalnie większość pomagała, poza tym ogromną pomoc nieśli sponsorzy prywatni i cała rzesza ludzi o dobrych sercach. Ks. dyr. Słowik mówił także o najbliższych planach kieleckiej Caritas. Zapowiedział m.in. otwarcie kolejnych mieszkań chronionych dla osób zagrożonych bezdomnością, które – jak powiedział – „będą krokiem do usamodzielniania się tej grupy osób”. Kielecka Caritas zamierza także zwiększyć swoje działania na rzecz osób starszych, sfinalizować budowę Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty oraz budować mieszkania dla chorych na Alzheimera. Była także mowa o możliwościach zatrudnienia, jakie stwarza Caritas. Podczas gali w Filharmonii wyróżniono szereg osób za zaangażowanie na rzecz Caritas, m.in. ks. prof. Jana Śledzianowskiego, burmistrza Jędrzejowa Marcina Piszczka, czy Urszulę Jarosz z Proszowic.

Podkreślano, że przez ćwierć wieku, Caritas stworzyła ponad 70 placówek, w których pomoc mogą uzyskać osoby ubogie, starsze, chore, niepełnosprawne oraz bezdomne. Rocznie ze wsparcia tej kościelnej organizacji charytatywnej korzysta około 30 tysięcy osób.

Reklama

Caritas Diecezji Kieleckiej powstała w 1931 r., ale w 1950 została zlikwidowana przez władze komunistyczne. Dopiero w 1989 r., ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki, reaktywował organizację dekretem z 18 listopada 1989 r. - jako czwarty odział Caritas w Polsce.

Na prowadzone przez kielecką Caritas 72 nowe placówki składają się tworzone przez te lata hospicja, domy opieki, świetlice środowiskowe, placówki rehabilitacyjne, stołówki charytatywne. Rozwinęły się dzieła pomocowe na rzecz dzieci i rodzin ubogich.

Ponadto Caritas kielecka wspiera osoby dotknięte klęskami żywiołowymi, prowadzi aktywizację zawodową bezrobotnych i niepełnosprawnym, organizuje pomoc dla osób dotkniętych przemocą i różnego akcje pomocowe skierowane wobec dzieci.

Zakres pomocy został przedstawiony szczegółowo w jubileuszowym wydawnictwie „25 lat Caritas Diecezji Kieleckiej”.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-11 19:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Caritas rozdała Tornistry Pełne Uśmiechów

Wolontariusze Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z min. Anną Zalewską

Małgorza Godzisz

Wolontariusze Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z min. Anną Zalewską

Tak niewiele trzeba, by na twarzach dzieci zagościł choćby jeden uśmiech. O tym mógł się przekonać każdy, kto 27 sierpnia br. był obecny na Rynku Wielkim w Zamościu. Ten hetmański gród stał się miejscem finału akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania