Reklama

Niedziela Kielecka

Ociesęki w Koronie Gór Świętokrzyskich

Kościół w Ociesękach

TD

Kościół w Ociesękach

Ociesęki, nazywane niekiedy „Szwajcarią świętokrzyską”, nadal mają bogactwo runa leśnego i niezmienne od tysiącleci piękne widoki na pasma najstarszych, choć niewysokich, gór w Polsce. Okolica dawała schronienie partyzantom wszystkich epok, doświadczały ją powstania i pacyfikacje wojenne, ale nadal pozostaje urokliwym zakątkiem, zwanym Koroną Gór Świętokrzyskich, Koroną obejmującą Pasmo Cisowskie i Ociesęckie. W tym regionie kielczanie i miejscowi chętnie wyruszają z koszykami na grzyby

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2017 r. parafia obchodziła 400-lecie. Główne obchody zorganizowano 3 września. Przewodniczył im bp Marian Florczyk, który dokonał wówczas konsekracji zbudowanego 20 lat wcześniej kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Przy wejściu do świątyni została zamontowana tablica upamiętniająca uroczystości, ufundowana i wykonana przez Kazimierza Ślusarza z Wólki Pokłonnej.

Sceny z życia patronów

Obecny kościół jest zatem nowy, niewiele elementów zachowało się ze starego. Sceny z życia patronów – zarówno głównego, św. Jana Chrzciciela, jak i dodatkowego, św. Jana Ewangelisty, współczesny malarz przedstawił na przeciwległych ścianach bocznych. Św. Jan Chrzciciel pokazany jest np. w scenie tuż przed ścięciem, chrztu Jezusa w Jordanie, nauczania. Św. Jan Ewangelista został przypomniany jako m.in. towarzyszący Chrystusowi pod krzyżem. Autorem obrazów jest parafianin Andrzej Haba, mieszkaniec Nowej Huty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpust główny przypada 24 czerwca, i jak mówi ks. kan. Marian Czajka, jest bardzo uroczyście obchodzony, z solennym udziałem wiernych. W tym roku uroczystości odpustowej przewodniczył kapłan diecezji kieleckiej ks. Zygmunt Sawicki, obecnie rezydent w Krakowie. Św. Jan Ewangelista jest czczony 27 grudnia, ale jest to już odpust mniejszy, o zasięgu raczej lokalnym.

Wyobrażenia patronów uzupełnia współczesne, harmonijne i zadbane wnętrze kościoła. W ołtarzu głównym jest krzyż. Na tle pięknego Tabernakulum dostrzeżemy figurkę Matki Bożej Fatimskiej – dar dzieci komunijnych z 2017 r. Zwraca uwagę także ładny wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy którym od kilku lat w każdą środę jest sprawowana nowenna. Parafia, zapewne z racji bliskości sanktuarium na świetym Krzyżu, posiada relikwie Drzewa Krzyża, które są szczególnie adorowane w piątki Wielkiego Postu.

400 lat historii

Oryginalny dokument erygowania parafii z 1617 r., który w dobrym stanie zachował się w archiwum parafialnym, potwierdza 400 lat istnienia współnoty w Ociesękach. Zapewne pierwszy kościół wzniesiono kilka lat wcześniej. Była to fundacja Jana i Zuzanny Gutkowskich. 22 grudnia 1617 r. bp krakowski Marcin Szyszkowski dokonał konsekracji kościoła. Z wizytacji kanonicznej z 1678 r. pochodzi opis kościoła, poświadczający m.in. autentyczność relikwii Krzyża Świętego, które, jak wspomniano powyżej, dotąd znajdują się w Ociesękach. Certyfikat wystawił bp Franciszek Bisleti, prałat domowy papieża. Ociesęki znajdują się na pograniczu diecezji, stąd dość często zmieniały przynależność administracyjną na mapie Kościoła w Polsce. W 1805 r. Ociesęki przydzielono do nowo utworzonej diecezji kieleckiej, a w 1818 r. – ponownie do diecezji sandomierskiej.

Reklama

Do ważnych w historii parafii wydarzeń należy budowa kaplicy w Mędrowie pw. Matki Bożej Częstochowskiej w roku 1900. Wzniesiona staraniem Wawrzyńca i Salomei Arendarskich służy parafii do dzisiaj. W 1925 r. parafia Ociesęki znalazła się ponownie w granicach diecezji kieleckiej, a w rok później wcielono ją do dekanatu Daleszyce.

Kwestionariusz z 1941 r., a więc z pierwszych lat wojny, zawiera szczegółowy opis ociesęckiego kościoła i jest to po nim pamiątka ostatnia, gdyż Niemcy kościół spalili. Kiedy w sierpniu 1944 r. wojska rosyjskie zatrzymały się kilka kilometrów na wschód od Ociesęk, Niemcy wysiedlili ze strefy przyfrontowej wszystkich mieszkańców, a kościół opustoszał. W niedzielę 8 stycznia 1945 r., kilka dni przed wyzwoleniem, Niemcy oczyszczając pole walki spalili pierwotny, modrzewiowy kościół.

W latach 1946-1947 wybudowano nowy – mniejszy, mający raczej tymczasowy charakter. W 1960 r. z okazji 350-lecia parafii bp Jan Jaroszewicz poświęcił trzy nowe dzwony.

W 1991 r. rozpoczęto kopanie fundamentów pod nowy kościół według projektu inż. arch. Jerzego Wójcika ze Staszowa. Kamień węgielny poświęcił papież Jan Paweł II 3 czerwca 1991 r. podczas Mszy św. na lotnisku w Masłowie. Świątynia została zbudowana dzięki wielkiemu zaangażowaniu i rękami mieszkańców parafii. W 1996 r. odprawiono w nowych murach pierwszą Mszę św. Rozebrano wtedy stary kościółek z dzwonnicą. Nowy kościół poświęcił w 1997 r. bp Kazimierz Ryczan. Zachowały się w nim tylko nieliczne zabytki, ocalałe ze starego kościoła, m.in. wspomniany relikwiarz z I poł. XVII wieku, monstrancja, niewielkie późnobarokowe rzeźby. Od 1997 r. jest także odprawiana Msza św. w kaplicy w Celinach. Patronuje jej św. Jan Paweł II.

Reklama

Wśród ciekawostek historycznych można wymienić kilka faktów ze starszej i nowszej historii. 28 listopada 1863 r., w pobliżu kościoła toczyła się bitwa między powstańcami styczniowymi z oddziałów gen. Józefa Hauke-Bosaka, a wojskiem rosyjskim. Zginęło wówczas 22 Polaków, w tym kapitan Albin Tylman i adiutant Olszewski, których pochowano we wspólnej mogile. A wiosną tego roku przez Ociesęki przechodził w oddziale powstańców Adam Chmielowski, późniejszy brat Albert.

Przy kościele zwracają uwagę samotne mogiły – to niemieckie ofiary, pochowane tutaj ze względu na zaminowanie cmentarza parafialnego. Wtedy właśnie Niemcy spalili także kościół. Prochy i groby pozostały w tym miejscu do dzisiaj.

Parafia z perspektywami

Wraz z upływem czasu zmieniała się liczebność parafii Ociesęki. W 1791 r. liczyła ona ok. 940 parafian, niecałe sto lat później liczba ta uległa prawie podwojeniu do 1745 osób. W 1907 r. było to już 2300 mieszkańców, by w 1940 r. osiągnąć największą liczbę 3500 parafian. Po wojnie, na skutek migracji i spadku urodzeń, liczba ludności zaczęła spadać i obecnie parafia liczy ok. 1250 osób. – Nie jest to parafia wymierająca – zastrzega ks. proboszcz Marian Czajka. Wyjaśnia, że w okolicy buduje się dużo nowych domów, jest szkoła licząca 120 uczniów. Jest ośrodek zdrowia i remiza strażacka, ostatnio przy OSP powstał chór. Część mieszkańców pracuje w Kielcach, albo w niedalekim Rakowie czy w Daleszycach, część nadal trudni się zbieraniem i sprzedażą runa leśnego, choć to zajęcie sezonowe. – Mieszkańcy parafii są gorliwi i pobożni, w kościele jest dobra frekwencja, a o ich ofiarności świadczą różne dzieła i ostatnie dokonania – informuje Ksiądz Proboszcz. Wymieńmy je. Jest nowe tabernakulum, nowa kaplica pogrzebowa, nowe ogrodzenie wokół kościoła postawione w 2017 r., na uroczystość 400-lecia parafii. Przy wejściu do kościoła stoi krzyż misyjny wykonany w 2017 r. przez Ernesta Jagodzińskiego ze Smykowa – był to dar dla parafii.

Czego można by sobie życzyć, to powołań. Z parafii pochodzi jedynie siostra zakonna: s. Izajasza Mochocka z Zakonu Jezusa Miłosiernego.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-28 12:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kult św. Anny w Kurzelowie

Odrestaurowany obraz św. Anny Samotrzeć w Kurzelowie

T.D.

Odrestaurowany obraz św. Anny Samotrzeć w Kurzelowie

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania