Reklama

Niedziela Legnicka

Modlitwa, pamięć i nadzieja

Artur Grabowski

Parafia, szkoły, samorządowcy oraz mieszkańcy Olszyny już 9 listopada rozpoczęli świętowanie 100. rocznicy odzyskania Ojczyzny. Zaczęło się od spotkania pod dębem Piłsudskiego, a skończyło wspólnym odśpiewaniem „Roty”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody stulecia niepodległości w Olszynie miały bogaty program. Zgodnie z propozycją minister Edukacji Narodowej uczniowie zgromadzili się wokół dębu „Józef Piłsudski” przy kościele parafialnym św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie, aby 9 listopada o godz. 11.11 odśpiewać hymn państowowy. W tę inicjatywę wprowadził ks. dziekan Bogusław Wolański oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Grażyna Petruch, a burmistrz Leszek Leśko dziękował im za krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

Modlitwa i pamięć

Centralnym punktem tego dnia była Eucharystia w intencji Ojczyzny, sprawowana w kościele św. Józefa przez ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego i ks. wikariusza Jakuba Sikorskiego. Ważnym punktem było spotkanie przy obelisku oraz uczczenie pamięci bohaterów walk o niepodległość. Delegacje gminnego samorządu, duchowieństwa, kombatantów oraz placówek oświatowych i pomocy społecznej złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd bohaterom polskiej historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głębokie przeżycia i wiele emocji towarzyszyło wieczornicy patriotycznej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1. Spektakl poprzedził krótki wykład Zbigniewa Madurowicza, miejscowego pasjonata historii i regionalisty pt. „Wiara i historia w kamieniu zaklęta”. Potem na scenę wkroczyła młodzież. Recytacje poematów i wierszy, śpiew patriotycznych piosenek, nadały temu wydarzeniu niezapomniany klimat. Wzruszenie wywołał niezwykły występ diakona Mateusza Maleńczuka, który zaśpiewał dwie piosenki: „Żeby Polska była Polską” oraz „Mury”. W finale wspólnie odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej – jedną z najważniejszych pieśni w polskiej kulturze i tradycji.

Narodowe święto

Święto Niepodległości rozpoczęto Eucharystią w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego. Święto Niepodległości w stulecie jej odzyskania zakończył wieczór pieśni patriotycznej w Gminnym Ośrodku Kultury w Olszynie. Była to okazja do podziękowań, ale przede wszystkim wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni, których treść niesie ze sobą tęsknotę za wolnością i dumę z polskiej historii.

Reklama

Wieczór otworzył dyrektor Piotr Arciszewski zaproszeniem do odśpiewania hymnu państwowego. Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Olszyńskiej Olsna 1254 Zbigniew Madurowicz, wręczył wyróżnionym osobom banknoty wyemitowane przez Narodowy Bank Polski z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

Na scenie ośrodka kultury wystąpili laureaci I Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej: Hubert Baran, Dominik Matoga, Bartłomiej Smusz, Sandra Moch; zespoły: Duet, Stokrotki, Wesołe Nutki, Fasolki oraz klasa III b.

W ramach świątecznej niespodzianki krótki recital zaprezentowały zespoły Amazonki oraz Bielanki 60+, a na koniec solowy występ dał również dyrektor Piotr Arciszewski, śpiewając piosenkę pt. „Bywaj, dziewczę zdrowe”. Wieczór pieśni patriotycznej zakończyło odśpiewanie „Roty”.

Rok za nami

Stulecie odzyskania niepodległości w Olszynie to nie tylko centralne obchody związane z tym świętem, ale szereg działań skierowanych na promowanie patriotyzmu, w które chętnie włączały się parafia, szkoły i ośrodek kultury.

Warto przy tym wspomnieć, że obchody te we wrześniu br. zainaugurował Parafialny Piknik Patriotyczny oraz wystawa „Ojcowie Niepodległości”, sprowadzona z Instytutu Pamięci Narodowej. Stulecie niepodległości to okazja do okazania wdzięczności względem tych, którzy o „wolność naszą i waszą” walczyli utwierdzając w narodzie ducha miłości do Kościoła i Ojczyzny.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-28 11:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o walczących za wolność

Archiwum parafii

Przez 123 lata Polacy z głębi serc, gromkim głosem wołali: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”. Modlitwa, połączona z ofiarą krwi składaną na wielu frontach, zaowocowała wolnością.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20
plakat z zaproszeniem

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

Organizatorzy pikniku serdecznie zapraszają wszystkie małżeństwa i rodziny z Diecezji Rzeszowskiej na niezapomniane świętowanie Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin, które odbędzie się 9 czerwca 2024 roku (niedziela).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...