Reklama

Niedziela Kielecka

W polskiej Jerozolimie

Eucharystia w dniu odpustu miechowskiego

T.D.

Eucharystia w dniu odpustu miechowskiego

Od wieków 15 lipca w Miechowie odbywa się jedyny w Polsce odpust jerozolimski.

Także i w tym roku przybyły na niego rzesze wiernych: pielgrzymów, ludzi nauki, kultury, a wśród nich inspiratorzy obchodów – damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Podczas Eucharystii, podczas referatów i dyskusji oraz w ramach sympozjum naukowego realizowano główny cel – łączności duchowej z Ziemią Świętą.

Reklama

Data (15 lipca) ma uzasadnienie historyczne, jak wyjaśnił ks. Franciszek Siarek, proboszcz w Miechowie, łączy się bowiem od wieków z duchowością i tradycją miechowskich bożogrobców.

15 lipca przypada 219. rocznica poświęcenia kościoła miechowskiego; jest to zarazem rocznica zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców na czele z Gotfrydem z Bouillon (1099 r.) i rocznica poświęcenia bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie – bazyliki „Anastásis” (1149 r.).

Wśród uczestników wydarzenia byli goście z różnych stron Polski, w tym księża (m.in. kanonicy miechowscy, kapłani z archidiecezji częstochowskiej, lubelskiej, przemyskiej, poznańskiej i wrocławskiej, z diecezji kieleckiej, legnickiej, tarnowskiej, kustosze sanktuariów i duchowni bożogrobcy) naukowcy, parafie związane z fundacjami bożogrobców oraz damy i kawalerowie świeckiego dzisiaj Zakonu. Wśród pielgrzymów dominowała ponad 50-osobowa grupa z parafii Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Udział wzięła także m.in. Agata Szuta – dyr. Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Reklama

W ramach obchodów była część modlitewna z Eucharystią i Godzinkami o Bożym Grobie oraz sympozjum naukowe pt.: Z Jerozolimy do Miechowa, z Miechowa do Jerozolimy… .

Podczas sympozjum wykład Patrocinia (wezwania) w kościołach zakonu bożogrobców w Miechowie (1163 r. – 15 lipca 1802 r.) przedstawił prof. KUL dr hab. Ryszard Skrzyniarz. W swej historii, jak podkreślał, kościół miechowski nosił wezwania Bożego Grobu (od XII wieku), Najświętszej Maryi Panny, Świętego Ducha i Jakuba Młodszego. Kolejne wezwania dodawano po pożarach, odbudowach i rozbudowach kościoła, w zgodzie z konwencją panującą w Kościele powszechnym. – Poświęcenie kościoła akcentowało oddanie go w opiekę patronowi, a Grób Boży nie spełniał tego wymogu, ale skoro nie budziło ono zastrzeżeń w Ziemi Świętej, więc tym bardziej nie tu – mówił gość z Lublina (jako jedyny w Polsce swą rozprawę habilitacyjną poświęcił kanonikom Grobu Bożego). Wiek XVIII przyniósł wezwanie Grobu Bożego i Zmartwychwstania Pańskiego, gdyż konieczne okazało się umotywowanie sensu pustego grobu. Jak zauważył, wiele z tych kwestii wciąż wymaga kwerendy i umocowania naukowego.

Problematykę bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie w wybranych tekstach wspomnień z Ziemi Świętej, głównie XIX-wiecznych polskich pielgrzymów przedstawiła biblistka, prof. UKSW dr hab. Barbara Strzałkowska.

Wskazała pewien kanon obowiązujący we wspomnieniach, nawet tych współczesnych, z podobnymi opisami podróży, pierwszego kontaktu z Ziemią Chrystusa, architektonicznymi ciekawostkami, wspominaniem stanów religijnych i in. Ziemia Święta i Jerozolima – jako docelowe miejsce pielgrzymek została przypomniana we wspomnieniach, m.in. ks. Józefa Sebastiana Pelczara, Juliusza Słowackiego, ks. Ignacego Hołowińskiego, hr. Adama Sierakowskiego, księcia Lubomirskiego, a nawet włościanina Feliksa Borunia (1890). Uzupełnieniem stała się prezentacja prywatnych zasobów prof. Strzałkowskiej, obejmujących dzieła piśmienniczo-graficzne, w tym wiele unikatów.

W bazylice miechowskiej została odprawiona uroczysta Mszę św. pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Waśniowskiego – kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, emerytowanego proboszcza i kustosza sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu k. Limanowej w diecezji tarnowskiej, obchodzącego złoty jubileusz święceń kapłańskich.

Miechów zasłynął w Polsce i Europie z kaplicy Pustego Grobu w tamtejszej bazylice, gdzie znajduje się najstarsza i najwierniejsza replika Grobu Bożego w Europie oraz z posługi bożgrobców, zwanych miechowitami.

2021-08-03 11:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się 3-dniowy odpust

Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Drogą Krzyżową w intencji chorych i cierpiących oraz Mszą św. z indywidualnym błogosławieństwem chorych rozpoczną się dziś trzydniowe uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym

Więcej ...

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

Więcej ...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Kościół

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...