Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Zaćma bez tajemnic

Niedziela Ogólnopolska 11/2022, str. 48

Adobe.Stock

O zaćmie, jej objawach i skutkach mówi lek. med. Alicja Bawor, okulistka. Operacja to z reguły jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy, która w miarę postępu choroby może doprowadzić do poważnych zaburzeń widzenia.

Anna Wyszyńska: Jaki jest mechanizm powstawania zaćmy?

Lek. med. Alicja Bawor: Zaćma to choroba soczewki oka, do której dochodzi w wyniku zaburzeń metabolizmu tej soczewki, co prowadzi do częściowego lub całkowitego jej zmętnienia. Ten proces postępuje powoli. Zaćma zdarza się u młodych osób, ale najczęściej występuje u seniorów i mocno utrudnia im życie. Jest związana z wiekiem, chociaż może być też powikłaniem wynikającym z innych chorób, np. cukrzycy lub chorób tarczycy, może być też związana z długotrwałym leczeniem sterydami.

Jakie są objawy?

Podstawowym objawem jest pogorszenie widzenia, zarówno na dalszą, jak i na bliższą odległość. Pacjenci mówią, że widzą jak „przez mgłę” albo „przez brudną szybę”, mają trudności w rozpoznaniu barw. Objawy te są sygnałem do wizyty u okulisty. Lekarz po zebraniu wywiadu i sprawdzeniu ostrości wzroku pacjenta, zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i zbada stan przedniego oraz tylnego odcinka oczu przy pomocy specjalistycznej aparatury. Dopiero na podstawie tych badań będzie mógł postawić diagnozę. Pogorszenie widzenia nie musi być objawem zaćmy, może się wiązać także z innymi chorobami oczu.

Jakie są metody leczenia zaćmy?

W początkowym stadium można podawać preparaty farmakologiczne w postaci kropli do oczu. Zalecana jest również dieta bogata w witaminy, które mają wpływ na metabolizm soczewki, np. witamina B2. Nie ma jednak możliwości odwrócenia zmętnień, które powstały w soczewce. Definitywnym sposobem leczenia zaćmy jest operacja, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu soczewki sztucznej. Obecnie pacjenci są operowani w warunkach chirurgii krótkoterminowej. Spędzają w szpitalu kilka godzin, a sam zabieg, wykonywany zwykle w znieczuleniu miejscowym, trwa ok. 20 min. Pacjent zgłaszający się na operację musi mieć wyniki badań laboratoryjnych i zgodę lekarza POZ na wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Operację poprzedza też wizyta kwalifikacyjna, podczas której przeprowadzana jest pogłębiona diagnostyka, ustala się rodzaj wszczepianych soczewek i określa ich parametry. Warto jeszcze przed wizytą przemyśleć sprawę doboru soczewek. Soczewki podstawowe, które są refundowane przez NFZ, sprawdzają się przy patrzeniu na jedną odległość – do bliży lub do dali. Są również inne rodzaje soczewek, o różnych parametrach. Trudno jest je omówić w sposób skrótowy, ale warto poprosić o informacje w placówce, gdzie będzie wykonywany zabieg, bo to jest bardzo ważna decyzja. Takie soczewki są wszczepiane na zasadach komercyjnych.

Reklama

Jakich zasad pacjent musi przestrzegać po operacji?

Po operacji pacjent ma zakładany opatrunek na oku, który podczas badania kontrolnego w dniu następnym jest usuwany. Pacjent musi dbać o reżim sanitarny, stosować kilka razy dziennie zalecone krople. Siatkówka jest w tym okresie bardzo wrażliwa, a ostre światło jest czynnikiem szkodliwym, dlatego zalecane jest unikanie go i używanie okularów przeciwsłonecznych. Nie wolno też dotykać operowanego oka, korzystać z basenu i sauny, wykonywać makijażu itp. Ważne jest unikanie wysiłku fizycznyego, bo chociaż po operacji pacjent czuje się dobrze i szybko wraca do codziennych obowiązków, to jednak na powrót do pełnej aktywności, zwłaszcza tej związanej z dużym wysiłkiem, trzeba poczekać kilka miesięcy.

Czy jest granica wieku, w którym można operować zaćmę?

Operuje się pacjentów w młodym wieku, jak i tych, którzy mają 100 i więcej lat. Najstarsza pacjentka, którą operowałam, miała 96 lat.

2022-03-08 13:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zobaczyć świat na nowo

Dr hab. n. med. Michał Nowak

Anna Janowska

Dr hab. n. med. Michał Nowak

O tym, jak wygrać z zaćmą, z dr. hab. n. med. Michałem Nowakiem, okulistą i dyrektorem ds. medycznych kliniki Provisus w Częstochowie, rozmawia Anna Janowska.

Więcej ...

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23
Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Więcej ...

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...