Reklama

Porady

Specjalista radzi

Zaprzyjaźnić się z mikrobiomem

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 48

Adobe Stock

Organizm każdego człowieka ma własny, indywidualny mikrobiom, który jest niezbędny do życia.

Anna Wyszyńska: W publikacjach spotykamy nazwy: mikrobiom, mikrobiota i mikroflora. Które określenie jest właściwe?

Dr hab. Katarzyna Antosik: W zasadzie wszystkie te nazwy dotyczą mikroorganizmów, które zasiedlają nasz organizm. Pojęcia „mikrobiota” i „mikroflora” nie są do końca tożsame, jednak obecnie używa się ich zamiennie i oznaczają zespół drobnoustrojów – bakterie, grzyby, wirusy i archeony – które znajdują się w przewodzie pokarmowym, na skórze czy w układzie oddechowym, natomiast termin „mikrobiom” oznacza zbiór ich genomów.

Jaką rolę w ustroju człowieka pełni mikrobiom? Jak wpływa na różne narządy?

W organizmie człowieka najbardziej rozbudowany jest mikrobiom jelitowy, który kontroluje funkcjonowanie różnych układów i narządów, chroni organizm przed szkodliwymi patogenami i wpływa na naszą odporność. Dysbioza, czyli zaburzenie składu mikrobioty oraz uszkodzenie bariery jelitowej, niekorzystnie wpływa na procesy metaboliczne i może indukować powstawanie wielu przewlekłych chorób, takich: jak otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, alergie czy inne choroby autoimmunizacyjne. Badania dowodzą, że mikrobiota osób otyłych nie jest taka sama jak osób z prawidłową masą ciała i charakteryzuje się spadkiem różnorodności, zmniejszeniem liczby bakterii o właściwościach przeciwzapalnych oraz wzrostem liczby drobnoustrojów patogennych. Różnorodna mikrobiota jelitowa odgrywa także istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Ważną funkcję pełni oś: mikrobiom – bariera jelitowa – mózg, czyli droga komunikacji między drobnoustrojami jelitowymi a ośrodkowym układem nerwowym. Badania wskazują, że dysbioza jelitowa występuje m.in. u osób z zaburzeniami nastroju, chorych na depresję, schizofrenię i autyzm. Nie bez powodu mówi się, że jelita rządzą naszym mózgiem. Potrzebne są jednak dalsze badania kliniczne, które wyjaśnią dokładniej mechanizmy łączące mikrobiotę jelitową z samopoczuciem.

Reklama

Co powoduje niekorzystne zmiany w mikrobiomie?

Skład i struktura mikrobiomu mogą ulegać niekorzystnym zmianom pod wpływem takich czynników, jak: choroby infekcyjne, stosowanie antybiotykoterapii i niektórych leków, nieprawidłowa dieta i błędy żywieniowe, sytuacje stresowe, bardzo duża aktywność fizyczna lub jej brak oraz poziom higieny.

Jak możemy kształtować swój mikrobiom?

Dla naszych jelit szczególnie niekorzystna jest tzw. dieta zachodnia, charakteryzująca się dużą zawartością tłuszczu i białka zwierzęcego, a niską – błonnika pokarmowego. Stosowanie właściwej diety, bogatej w składniki roślinne i produkty fermentowane, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna oraz probiotykoterapia to działania, którymi można wpływać na mikroflorę jelitową. Mikrobiotę możemy modyfikować przez podawanie probiotyków, czyli różnego rodzaju żywych bakterii, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka, oraz prebiotyków – substancji wykorzystywanych przez probiotyki. Korzystny wpływ ma też spożywanie produktów fermentowanych, popularnych w tradycyjnej polskiej kuchni, takich jak kapusta i ogórki kiszone, zsiadłe mleko, kefir. Ponadto diety bogate w zboża, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, oliwę z oliwek i orzechy, np. wegetariańska, śródziemnomorska czy DASH, dostarczają błonnika i wielu innych roślinnych składników, które są substratami dla drobnoustrojów w jelitach. Mikrobiom można modyfikować za pomocą suplementów zawierających ściśle określone i wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych. Należy jednak pamiętać, że efekt działania probiotyku zależy od konkretnego szczepu, populacji czy stanu fizjologicznego.

2022-04-19 09:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

2022-12-01 18:28

Katarzyna Krawcewicz

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Więcej ...

Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych: zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAIbp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...