Reklama

Niedziela Kielecka

Od wieków jest naszą Matką

Starsze i młodsze pokolenia czczą Matkę Bożą

Zdjęcia: K.D.

Starsze i młodsze pokolenia czczą Matkę Bożą

Wakacje rozpoczęte. Czemu nie wybrać się do urokliwego sanktuarium maryjnego w Stradowie na Ponidziu, które kryje wyjątkowy skarb?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spełniły się marzenia wielu pokoleń wiernych i pragnienia serc czcicieli Maryi, wdzięcznych za otrzymane tutaj łaski – 31 maja bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. dokonał koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Stradowskiej. Uroczystość odbyła się w święto Nawiedzenia NMP przy bardzo licznym udziale parafian, czcicieli Pani Stradowskiej i duchowieństwa diecezji kieleckiej.

Czczona i kochana

Mieszkańcy żyli tym wydarzeniem – strażacy uprzejmie kierowali ruchem, kapliczki i domy były przystrojone, wokół zabytkowego drewnianego kościoła św. Bartłomieja rozłożono ławki dla przybyłych pielgrzymów, a z baneru na świątyni parafialnej powitało nas pogodne oblicze Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafianie, którzy zgromadzili się już dużo wcześniej na modlitwie różańcowej, byli dumni i wzruszeni, gdy XVII-wieczny wizerunek odrestaurowany w ostatnim czasie, niesiony był do kościoła w uroczystej procesji na czele z bp. Janem, ks. prob. Arkadiuszem Borusińskim i innymi kapłanami.

Było wiele rodzin, starsi przybyli tutaj ze swoimi wnukami. Opowiadali o nabożeństwie, jakie ludzie mają do wizerunku Matki Bożej, który jest obecny w ich rodzinach od pokoleń, o pielgrzymkach z różnych okolic przybywających w dawnych czasach, ale i dziś (zwłaszcza licznie ze Skalbmierza) i otrzymanych łaskach. Każdy uczestnik na pamiątkę otrzymał od młodzieży folder z historią obrazu i modlitwą do Matki Bożej Stradowskiej. Nabywano także wizerunki ukoronowanej Madonny z Dzieciątkiem, by podarować je dzieciom i najbliższym.

Obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem w Polsce i na całym świecie koronuje się od pradawnych czasów. Jaką symbolikę kryje koronacja? Jest szczególnym gestem wdzięczności wobec Boga i Matki Bożej. „Maryja raduje się chwałą nieba jako Królowa całego świata. Aby uczcić tę godność Maryi, powstał zwyczaj ozdabiania królewskim koronami wizerunków Maryi otaczanych szczególną czcią. Koronacja jest w pierwszym rzędzie przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Maryi i wdzięczności za otrzymane łaski i dobrodziejstwa Boże”.

Reklama

Niesie Chrystusa

W homilii biskup Jan mówił o istocie pobożności maryjnej. Podkreślał, że Maryja nigdy nie zatrzymuje uwagi na sobie, ale kieruje ją na swego Syna i wzywa do pełnienia Jego woli, bo On jest Drogą, Prawdą i Życiem. – Dziś, kiedy dokonujemy uroczystej koronacji, z uwagą patrzymy na Jej obraz, który odzwierciedla nie tylko kunszt artystyczny i talenty mistrza, ale wyraża prawdę, że Ona jest tutaj czczona i kochana, Jest Matką i Orędowniczką, niesie Chrystusa – powiedział. Wyjaśniał, co znaczy życie wiarą. – Aby mieć to życie w pełni, módlcie się, kochajcie uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., dostrzegajcie potrzeby bliźnich, szanujcie wasze rodziny i małżeństwa, proście o nowe powołania, bądźcie zdolni do pojednania w rodzinach, sąsiedztwach, miejscach pracy, a wtedy świat bez trudu, dostrzeże że jesteście prawdziwymi uczniami Jezusa Chrystusa – zachęcał zebranych.

Złote korony i wota

Ukoronowany wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu nawy. Autor dzieła nie jest znany. Ostatnie badania sugerują, że powstał w warsztacie krakowskich mistrzów. Najstarsze wzmianki o obrazie pochodzą z XVII wieku. Na tablicy z 1892 r., upamiętniającej cuda związane z obrazem, znajdują się wpisy ze starszych źródeł o licznych cudach fizycznych i duchowych, otrzymanych przez wstawiennictwo Matki Bożej Stradowskiej. Źródła podają, iż na obrazie było kilkadziesiąt tablic i wotów srebrnych, które Kozacy w 1656 r. zrabowali, paląc kościół. Protokół wizytacji z 1699 r. wskazuje że obraz był udekorowany srebrnymi aplikacjami i wotami. XVIII-wieczne przekazy wizytacji informują o srebrnej sukience „aszpurskiej roboty” .Wotum parafian zrabowano, ale w 1879 r. parafianie ufundowali kolejną srebrną sukienkę. Te fakty wskazują, jak wielką czcią przez wieki otaczana była Maryja z Dzieciątkiem.

Reklama

Piękne złote korony, którymi biskup Jan przyozdobił skronie Maryi i Jezusa, są darem parafian i czcicieli, którzy przekazali biżuterię i precjoza, wdzięczni za otrzymane łaski. Róże różańcowe ufundowały Matce Bożej złotą różę, wójt gminy Czarnocin Maria Kasperek również podarowała złotą różę jako wotum. Dzięki staraniom proboszcza i hojności parafian oraz donatorów na uroczystość koronacji odnowiono liczne zabytkowe paramenty liturgiczne, m.in. kielichy, monstrancję. Delegacje parafian przyniosły je do ołtarza podczas Mszy św. wraz z zakupionymi przez parafian darami na misje.

Wielki dzień wdzięczności

– Na zakończenie uroczystości ks. Arkadiusz Borusiński podziękował biskupowi za sprawowaną Eucharystię i ukoronowanie obrazu, wyraził wdzięczność wszystkim przybyłym: władzom samorządowym, dyrektorom instytucji, szkół, parafianom i licznym fundatorom oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji święta, wszystkim którzy „swoją wiarą miłością do Kościoła nieustanną troską o sanktuarium, znacząco przyczynili się do spełnienia pragnień Jej czcicieli”. A parafianie, dziękując biskupowi za dar koronacji, podkreślali że dla nich Pani Stradowska od wieków jest Matką.

„Dzisiejszy dzień wpisuje się złotymi zgłoskami w historię naszej parafii, która od XVII w. otacza wielką czcią i szacunkiem ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, nazywaną Panią Stradowską. Kronika parafialna przekazuje, że przybywali tutaj pielgrzymi nawet z dalekich okolic, aby oddać cześć Matce Bożej ze Stradowa. Przychodzili tutaj, aby czerpać siłę do dobrego życia, wielu doznało uzdrowienia na duszy i ciele – przypomniał.

W trudnych czasach przyzywać Jej opieki

– To wielki dzień wdzięczności naszym praojcom, którzy przenieśli na przyszłe pokolenia miłość do Matki Bożej, mimo prześladowań, cierpienia i biedy – podkreślał, dodając że wydarzenie jest również „duszpasterskim wyzwaniem dla czcicieli Matki Bożej, aby w tych trudnych czasach dla świata i Kościoła, przyzywać Jej opieki i pomocy”.

Reklama

Mówił o wielkiej pracy duchowej i materialnej całej wspólnoty przed koronacją i zapewniał o modlitwie za wszystkich przed wizerunkiem Pani Stradowskiej. W rozmowie z „Niedzielą” zaznaczył, że także w ostatnich czasach modlący się przed obrazem przekazują świadectwa o doznanych za Jej wstawiennictwem łaskach i uzdrowieniach i zapraszał wszystkich do odwiedzania sanktuarium.

Przygotowania do aktu koronacji w Stradowie trwały już od 2015 r., z chwilą objęcia posługi proboszcza przez ks. Arkadiusza Borusińskiego, służyły one odnowieniu i umocnieniu wiary w rodzinach i obejmowały m.in. misje, a wcześniej 33-dniowe rekolekcje, zakończone zawierzeniem Matce Bożej. Ks. Borusiński wprowadził również nabożeństwo fatimskie, a przed niedzielną Mszą św. o godz. 11 parafianie modlili się o dobre owoce uroczystości koronacji. Udało się również wykonać szereg prac materialnych w świątyni i wokół niej.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-21 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sanktuaria maryjne: Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu/Facebook

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu

To jedno z ważniejszych sanktuariów północno-zachodniej Polski. Od wieków licznie pielgrzymowali i pielgrzymują tam pątnicy, aby u Matki Bożej Bolesnej wypraszać potrzebne łaski. A Ona słucha i działa.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim