Reklama

Niedziela Podlaska

Służył Bogu i ludziom

Niedziela podlaska 27/2022, str. VI

Ks. Roman Trusiak podczas głoszenia homilii w kościele w Nurcu-Stacji

Archiwum parafii w Klichach

Ks. Roman Trusiak podczas głoszenia homilii w kościele w Nurcu-Stacji

„Z obowiązków swoich wywiązywał się nienagannie, w zajęciach solidny, pobożność pewna” – tak o ówczesnym al. Romanie Trusiaku w 1967 r. pisał jeden z przełożonych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeczytamy także, że: „Zachowanie jego nie budziło żadnych obaw ani zastrzeżeń co do powołania kapłańskiego i zakonnego”. Kim był i czym zasłużył się społeczeństwu przyszły proboszcz i budowniczy kościołów?

Okres dzieciństwa

Roman Trusiak urodził się 23 czerwca 1944 r. w Łuzkach (parafia Jabłonna Lacka). Jego rodzicami byli Jan Trusiak oraz Janina zd. Młynarczuk. Był najstarszy z rodzeństwa. Wraz z nim wychowywały się siostry: Mirosława, Maria i Krystyna. Został ochrzczony w kościele parafialnym 1 lipca 1944 r. W wieku 8 lat przyjął sakrament bierzmowania. Po ukończeniu w 1958 r. szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim. W 1960 r., idąc za głosem powołania, wstąpił do Nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego. W roku 1964 zdał maturę uzyskując świadectwo dojrzałości. Po ukończeniu asystencji został skierowany do odbycia studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Czerwińsku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja seminaryjna

Pod wpływem sugestii ks. Stanisława Piętki, proboszcza z Jabłonnej Lackiej oraz rodziców postanowił przerwać studia filozoficzno-teologiczne. Nie zrezygnował jednak z drogi ku kapłaństwu, mając głębokie pragnienie służby Panu Bogu. Na mocy specjalnego pozwolenia prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego z 25 sierpnia 1967 r. kontynuuował studia w Wyższym Seminarium w Drohiczynie. Został alumnem tegoż seminarium 7 września 1967 r. Święcenia subdiakonatu przyjął z rąk bp. Władysława Jędruszuka 24 czerwca 1970 r., w nowo wybudowanej świątyni w Grannem. W tym samym roku, 13 listopada, w odnowionej kaplicy seminaryjnej otrzymał święcenia diakonatu. Uroczystość jego święceń kapłańskich miała miejsce 20 czerwca 1971 r. w rodzinnej parafii Jabłonna Lacka. Jak podaje ówczesny kronikarz seminaryjny, wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców: „Parafianie i okoliczna ludność tłumnie zebrała się, aby uczestniczyć, z pewnością po raz pierwszy, w tak podniosłej uroczystości”.

Reklama

Posługa kapłańska

Ksiądz Roman służył diecezji najpierw jako gorliwy wikariusz i katecheta, a następnie proboszcz i budowniczy kościołów. Przygoda rozpoczęła się najpierw od pracy w parafii Domanowo. Po roku został przeniesiony do parafii w Pobikrach. Po dwóch latach bp Władysław Jędruszuk posłał go do Śledzianowa. Rok później trafił na trzy lata do Topczewa. W dotychczasowej pracy dał się poznać jako wspaniały katecheta, osoba utalentowana artystyczne, tworząca piękne dekoracje w kościołach przy okazji różnych świąt. Dwa ostatnie wikariaty to parafia w Bielsku Podlaskim, gdzie ks. Roman zaangażował się jako moderator Ruchu Światło-Życie oraz parafia w Siemiatyczach, gdzie został posłany 26 czerwca 1980 r.

Po 10 latach kapłaństwa został mianowany rektorem kościoła w Siemiatyczach Stacji. Zadanie to wiązało się z budową nowej świątyni oraz plebanii. 10 grudnia 1983 r. otrzymał zgodę Kurii Diecezjalnej na budowę nowej świątyni według projektu inż. Zdzisława Kazimierczuka. Problemów jednak nie brakowało, ponieważ w 1985 r. naczelnik miasta i gminy Siemiatycze wstrzymał budowę kościoła i połączonej z nim plebanii.

Doświadczenie zdobyte w dotychczasowej pracy pozwoliło mu od 1989 r. posługiwać w Nurcu-Stacji, podjąć się zadana budowy wieży oraz uposażenia wnętrza kościoła. Przyjmował i pomagał organizować miejsce dla przybyłych w 1995 r. sióstr urszulanek z Gandino.

Ostatnim miejsce pracy ks. Romana była parafia w Klichach. Placówkę objął 28 sierpnia 1997 r. i już po roku przedstawił projekt nowej murowanej świątyni. Nie zważając na pojawiające się dolegliwości zdrowotne, prowadził duszpasterstwo oraz prace budowlane aż do 2002 r. Ksiądz Roman Trusiak zmarł 30 czerwca 2002 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Klichach. W tym roku minęło 20 lat od tego wydarzenia.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-29 06:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Paul Sawatzke – męczennik za wiarę

Archiwum prywatne

Urodzony 31 lipca 1903 r. w Berlinie, wyświęcony na kapłana 30 stycznia 1927 r. we Wrocławiu. Został zastrzelony na początku 1945 r. w Jesionowie podczas pełnienia obowiązków duszpasterskich przez jednego z plądrujących okolicę żołnierzy radzieckich. Spoczywa na cmentarzu w Jesionowie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj