Reklama

Porady

Miodowe kuracje

Zioła na zapalenie wątroby

Adobe Stock

Istnieje ponad czterdzieści ziół, które wspomagają leczenie wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. W wirusowym zapaleniu wątroby stosuje się zwykle ich wodne wyciągi.

Regularne stosowanie ziół powinno się rozpocząć jeszcze w trakcie hospitalizacji i, oczywiście, powinno być utrzymywane w okresie późniejszym. Ich regularne i wytrwałe stosowanie daje niemal pewność uchronienia się przed przewlekłym zapaleniem wątroby i jej późniejszą marskością.

Niżej podane zestawy ziół stosuje się kolejno: w czasie leczenia, we wczesnym, a następnie późnym okresie zdrowienia.

Zestaw ziół na okres leczenia szpitalnego: 50 g ziela rdestu ptasiego, 50 g kwiatków rumianku i 50 g ziela pięciornika gęsiego oraz po 25 g kwiatów bzu czarnego i kwiatów wrzosu, ziela hyzopu, ziela drapacza lekarskiego i kłączy tataraku. Dwie-trzy łyżki tej mieszanki należy zalać w termosie 2,5 szklanki wrzącej wody, po czym szczelnie zamknąć na godzinę. Spożywać 2/3 szklanki trzy razy dziennie, wypijając napar między posiłkami.

Zestaw na okres wczesnego zdrowienia, czyli 3-4 miesiące po ujawnieniu infekcji. Należy zmieszać po 50 g ziela rzepiku, krwawnika i korzenia mniszka oraz po 25 g ziela dziurawca, kwiatu kasztanowca i ziela glistnika. Dwie łyżki tej mieszanki zalać 2 szklankami wrzątku i trzymać pod przykryciem 30 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić 1/2 szklanki trzy-cztery razy dziennie przed posiłkami.

Zestaw ziół na okres późnego zdrowienia, czyli 5-8 miesięcy po ujawnieniu infekcji. Należy zmieszać po 50 g ziela pięciornika gęsiego, fiołka trójbarwnego i korzenia cykorii oraz po 25 g liści mięty pieprzowej, kory wierzbowej i liści ruty. Półtorej łyżki ziół zalać 2 szklankami wrzątku; trzymać pod przykryciem 30 min, przecedzić i pić trzy-cztery razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami.

Do wspomagania leczenia wirusowego zapalenia wątroby stosuje się, do wyboru, jeden z poniższych przepisów do przygotowania i stosowania ziół:

1. Dawkę odwaru z mieszanki ziół z odpowiedniego okresu (patrz powyżej) w ilości 1/2-2/3 szklanki studzimy do letniej temperatury, dodajemy 1-2 łyżki miodu, wszystko mieszamy i wypijamy między posiłkami, pamiętając, że dobowa dawka miodu powinna wynosić minimum 60 g, tj. ok. 3 łyżek stołowych.

Reklama

2. W sokowirówce miksujemy 1/2 kg marchwi, 1/2 kg ogórków i 1/2 kg buraczków ćwikłowych. Zlany do słoika sok trzymamy w lodówce. Zażywamy po lekkim podgrzaniu dwa razy dziennie, dodając 2 łyżki miodu, który przed wypiciem rozprowadzamy. Dobrze, gdy warzywa pochodzą z uprawy ekologicznej, są bez sztucznych nawozów, zwłaszcza azotowych. Uzyskany sok, w temperaturze 0-5°C, można przechowywać w lodówce nawet przez 3 dni. Dobowe spożycie miodu w tym okresie leczenia to także co najmniej 60 g.

3. W 1/2 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody rozprowadzamy 1-2 łyżki miodu. Taką dawkę zażywamy cztery razy dziennie, 1,5 godz. przed posiłkami i bezpośrednio przed snem. Całodobowa porcja miodu w tej wersji to 60-120 g. Taką kurację prowadzimy przez okres 4-6 miesięcy, robiąc przerwę w połowie kuracji na 4-6 tygodni.

Tylko wytrwałe, systematyczne stosowanie ziół według zamieszczonych wskazań może pomóc w powrocie do zdrowia.

Cenne fosfolipidy

Zarówno w szpitalnym, jak i domowym leczeniu wirusowego zapalenia wątroby stosuje się pochodzące m.in. z nasion soi nieodzowne fosfolipidy, określane skrótem EPL. Wirusy powodują m.in. uszkodzenie błon komórek wątroby oraz wewnątrzkomórkowych błon biologicznych. Błony te wytwarzane są m.in. przez fosfolipidy. Fosfolipidy wspomagające regenerację komórek wątroby znajdują się w niemal wszystkich pszczelich wytworach. Zawierają je też gotowe preparaty.

2022-07-12 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ziołowe kuracje na wzmocnienie włosów

Po każdym czesaniu na twoim grzebieniu zostaje garść włosów? Jak tego uniknąć? Oto kilka sposobów na zatrzymanie wypadania włosów i porost nowych.

Więcej ...

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11
George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Więcej ...

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36
Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...