Reklama

Porady

Dlaczego wypowiadają umowy?

AdobeStock

Dostawcy gazu i prądu masowo wypowiadają umowy swoim odbiorcom. Takie zawiadomienia otrzymują zarówno klienci indywidualni, jak i niektóre firmy oraz parafie. Skąd to zamieszanie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spółki, których podstawowym zadaniem jest produkcja i dostarczanie energii elektrycznej, od 1 stycznia 2023 r. wycofują się z umów na dostarczanie gazu. Podobnie jest z firmami gazowymi, z których oferty znika prąd. Zamieszanie jest spowodowane ustawami, których celem jest zamrożenie cen energii dla odbiorców chronionych, czyli m.in.: odbiorców indywidualnych, opieki zdrowotnej i społecznej, oświaty, rolników, organizacji pozarządowych oraz Kościołów i związków wyznaniowych. Ceny pozostaną na tym samym poziomie, ale niestety, zostanie do nich doliczony podatek VAT, bo na dalsze funkcjonowanie tarczy antyinflacyjnej w dotychczasowej formie nie zgodziła się Komisja Europejska.

Niższe ceny gwarantowane

Umowy na dostawy gazu zostały wypowiedziane m.in. przez PGE oraz Tauron. W przypadku tylko tych dwóch spółek zmiany dotyczą kilkudziesięciu tysięcy klientów. – Te spółki, które nie prowadzą działalności statutowej dystrybucji gazu, zostały zmuszone do takich działań. Spółki, które produkują i dostarczają głównie prąd i dodatkowo sprzedają gaz, masowo kasują umowy, bo musiałyby kupować drogi gaz na giełdach i sprzedawać go znacznie taniej. Takie firmy jak np. Tauron i PGE nie otrzymają bowiem dofinansowania od państwa na obniżenie cen gazu – mówi ekspert od energetyki red. Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Klienci, którym wypowiedziano umowy, nie muszą się martwić tym, że dostawy gazu zostaną przerwane. Większość z nich automatycznie przejdzie np. do PGNiG, które w sytuacjach kryzysowych jest zobowiązane do dostarczania paliwa. Dla klientów Tauronu, którzy mają umowę na dostarczanie gazu, tzw. sprzedawcą z urzędu będzie PGNiG Obrót Detaliczny. – Nie ma mowy o jakichkolwiek przerwach w dostawach gazu do klientów. Przypominam, że klienci mają gwarancję urzędowej ceny gazu, czyli objętej taryfowaniem do końca 2027 r. Rozwiązanie to wynika z zapisów Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – wyjaśnia Rafał Soja, prezes zarządu Tauron Sprzedaż.

Reklama

PGNiG rezygnuje z prądu

Analogiczna sytuacja jest u dostawców gazu, którzy dodatkowo w swojej ofercie mieli dostawy energii elektrycznej; PGNiG również wypowiada umowy z klientami na dostawy prądu, ale spółka podjęła współpracę m.in. z wiodącymi sprzedawcami prądu w Polsce w zakresie dostaw energii elektrycznej dla klientów od 1 stycznia 2023 r. W przypadku gospodarstw domowych zmiana sprzedawcy będzie automatyczna i opłacalna, bo klienci skorzystają z ustawowo zamrożonych przez polski rząd cen prądu i będą mieli zapewnioną gwarancję dostaw. – Jako PGNiG Obrót Detaliczny kupujemy energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Tu obowiązują ceny rynkowe znacząco wyższe od tych, które są gwarantowane przez rząd. Dlatego w trosce o dobro naszych dotychczasowych klientów, jako odpowiedzialna firma, proponujemy najbardziej korzystne dla nich rozwiązanie. Umowy z nowymi sprzedawcami zagwarantują naszym dotychczasowym klientom kilkukrotnie niższą cenę niż ta, którą musielibyśmy zaproponować – podkreśla Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Dostawy gazu i prądu są gwarantowane przez tzw. dostawców krańcowych. Takie firmy mają zagwarantowane dofinansowanie ze strony rządu, by ceny oferowane tzw. odbiorcom wrażliwym były na poziomie z 2022 r. – W przypadku odbiorców indywidualnych zmiany będą następować automatycznie. W przypadku innych chronionych klientów, takich jak np. parafie, dostawy też są gwarantowane, ale radziłbym zgłosić się do nowego dostawcy, żeby doprecyzować umowę – wskazuje red. Marszałkowski.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-12-19 16:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

NFOŚiGW podpisuje pierwsze umowy na dofinansowanie lokalnych strategii rozwoju elektromobilności

Pierwsze umowy na dofinansowanie prac związanych z przygotowaniem lokalnych strategii rozwoju elektromobilności podpisuje z beneficjantami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach udzielonego wsparcia NFOŚiGW zrefunduje 100 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych przez Gminę Jaktorów w województwie mazowieckim oraz Miasto Radzyń Podlaski w województwie lubelskim.

Więcej ...

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 14, 7-14.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego